BAŞKAN’DAN SU ALARMI

  • Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Örencik mevkiindeki TOKİ sosyal konutlarında ileriki dönemlerde çok ciddi bir su sıkıntısı olacağını söyledi. Gürleyik suyunun debisinin yarıya düştüğünü söyleyen Vidinlioğlu, “TOKİ devreye girdiğinde şehirden su pompalamak zorunda kalacağız, bu da çok maliyetli. Bizim bir an önce Kırık Barajı’nı tamamlamamız gerekiyor” dedi.
  • Hacet’te buldukları 2 su kaynağı ile ilgili de konuşan Vidinlioğlu, “Dönemin Valisi Yaşar Karadeniz’in, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve İl Genel Meclis başkanının haberi vardı. Fakat muhtarlar bir araya gelip de ‘suyumuza engel olmayın’ dediği için bu kaynakları kullanamadık. Bu kaynakları kullansaydık problemi büyük oranda çözecektik. DSİ, Özel İdare olumlu rapor vermişti. Dönemin valisi olumlu yaklaştı, ama İGM’de çok ciddi bir baskı oluştuğu için o su kaynaklarını kullanamadık” dedi.

İl Koordinasyon Kurulu Vali Avni Çakır başkanlığında KUZKA salonunda toplandı. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Avni Çakır, “Çalışma takvimimizin yaklaşık yarısına kadar gelmiş bulunuyoruz. Mevsimsel şartlara da bağlı olarak ilimizde tam olarak çalışma dönemi içerisindeyiz. Bu anlamda tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız yoğun bir çalışma dönemi içerisinde bulunuyor” dedi.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu da toplantıda Gastromoni merkezi olarak planlanan Acem Hanı, Millet Bahçesi, Atık Su Arıtma Tesisi’nde devam eden çalışmaları değerlendirdi.

Kuralıktan dolayı su sıkıntısı yaşadıklarını da söyleyen Başkan Vidinlioğlu, “TOKİ sosyal konutlarında ileriki dönemlerde çok ciddi bir su sıkıntımız olacak. Sulamalar başladıktan sonra su sıkıntısı çekmeye başladık.  Şu anda orada oturan yok ama Ilgaz’dan gelen Gürleyik suyunu orada sadece Ledakent ve Kastamonu konakları kullanıyor. Onun dışında benim oturduğum site de dahil olmak üzere bu suyu kullanan yok. Gürleyik suyunun debisi yarıya düşmüş vaziyette. O nedenle mevcuda dahi yetmiyor. Orada TOKİ konutları da devreye girdiği zaman oraya şehirden su pompalamak zorunda kalacağız, bu da çok maliyetli bir iş. Bizim bir an önce barajı tamamlamamız gerekiyor. Baraj ne kadar erken tamamlanırsa, oradaki su sorunu da ortadan kalkar. Hacet’te 2 su kaynağı bulmuştuk. Dönemin Valisi Yaşar Karadeniz’in, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve İl Genel Meclis başkanının haberi vardı. Fakat muhtarlar bir araya gelip de suyumuza engel olmayın dediği için bu kaynakları kullanamadık. Bu kaynakları kullansaydık problemi büyük oranda çözecektik. Devlet Su İşleri olumlu rapor vermişti. İl Özel İdaresi olumlu rapor vermişti. Dönemin valisi olumlu yaklaştı ama İl Genel Meclisi’ne çok ciddi bir baskı oluştuğu için o su kaynaklarını kullanamadık” diye konuştu.