Başkan’ın hizmet döküm günü

  • Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, göreve geldiğinden bu yana geçen sürede gerçekleştirilen çalışmaları ve yapmayı planladıkları işleri bugün düzenleyeceği basın toplantısında sıralayacak.
  • Dün de A Haber’e canlı yayın konuğu olan ve bu dönemle ilgili özet bilgiler verip soruları yanıtlayan Vidinlioğlu, “Seçim dönemine girerken bütçe ziyadesiyle zorlanıyor. Belediye’yi devraldığımızda önceki yıldan sarkmış bir bütçe vardı. 2019’un ilk üç ayında da bütçeden ciddi harcamalar olmuş. Bu yüzden ben 2019’u yaraları sarma, bütçeyi düzenleme yılı olarak gördüm” dedi.

 

 

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, göreve geldiğinden bu yana geçen sürede gerçekleştirilen çalışmaları bugün saat 11.00’de düzenleyeceği basın toplantısında sıralayacak.

Dün de A Haber’e canlı yayın konuğu olan  ve bu dönemle ilgili özet bilgiler verirken, kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Vidinlioğlu şunları söyledi:

“Kastamonu kadim bir şehir. Eski bir sancak beyliği. 8 aylık süreçte tarihi kimliğimizi korumaya çalıştık. Koltuklar ve makamlar kimseye baki değil. Ben uzun vadeli hesaplarla belediyecilik yapmayacağımı söyledim. Şehrim beni 5 yıllığına başkan seçti. Kastamonu’da öncelikle 8 aylık süreçte yönetim tarzı değişti. Ben adalet ve liyakate çok önem veriyorum. 5 yıllık süreyi tamamladığımda hoş sada bırakmak istiyorum.

Ciddi bir proje ekibimiz var. 1994’ten 2014’e kesintisiz bir şekilde MHP yönetimi vardı. Bir dönem ise başka bir siyasi parti vardı. Tekrardan geri aldık. Geçmişte 20 yıllık bir birikimimiz var. Mega proje diyeceğimiz bir proje yok onlarca proje var. Bunları da peyderpey hayata geçireceğiz.

Seçim dönemine girerken bütçe ziyadesiyle zorlanıyor. Belediye’yi devraldığımızda önceki yıldan sarkmış bir bütçe var. 2019’un ilk üç ayında da bütçeden ciddi harcamalar olmuş. Bu yüzden ben 2019’u yaraları sarma, bütçeyi düzenleme yılı olarak gördüm.

Su ile ilgili 250 bin lira enerjiye harcadığımız para var. Proje hazırladık. Akıllı pompalara geçerek bundan yüzde 50 tasarruf edeceğiz. Güneş enerjileri ile ilgili de çalışmamız var. Kuzeykent’e de itfaiye birimi kuracağız. Yeni mahallemiz Budamış ile ilgili de alt yapı çalışmalarımız olacak. Burası için İller Bankası’ndan 10 milyon lira kredi kullanacağız. Karaçomak Deresi ıslahı ile ilgili de ihale aşamasındayız. Belediyeler birliğinden bir de vidanjör aldık.

Biz üç tane milli parkı bünyesinde olan tek iliz. Ilgaz Dağı, Küre Dağları ve Tarihi İstiklal Yolu milli parkımız var.

Gastronomi ile ilgili de önemli çalışmamız var. Acem Hanı projemiz bunlardan biri. Eski belediye binasını yıkarak Acem Hanı ile birlikte güzel bir gastronomi merkezini hayata geçireceğiz.

Kastamonu çok şanslı bir il. Yarım saat uzaklıkta kayak yapma, 45 dakika uzaklıkta denize girme imkanınız var. Ilgaz’da yeni bir kayak tesisi bu sene hizmete giriyor. İşletme ihalesi yapılmak üzere.

İnanç turizmi noktasında Şeyh Şaban-ı Veli başta olmak üzere önemli ziyaret noktalarımız var.

812 çeşit yemeğimiz var. 10’un üzerinde coğrafi işaret alan ürünümüz var. Bu yemek kültürümüzü de bir şekilde ortaya çıkarmaya çalışmalıyız. Geçtiğimiz aylarda bu anlamda ilk gastronomi festivalini de düzenledik.

Hemşerilerimiz bize güvensin. 5 yıllık sürede Kastamonu’yu ihtişamlı günlerine geri döndürmek için büyük adımlar atacağız. Tanıtımda eksikliğimiz var. Bu konuda da ciddi adımlar atacağız. Biz hakkaniyetli ve liyakatli bir şekilde Kastamonu’yu yöneteceğiz.”