Bayramdan, ihtiyaçtan KONTROLLÜ PAZAR

Tam kapanma kapsamındaki pazar yerleri, ilimizde sadece il merkezinde gidilen ve Kuzeykent, Salıpazarı, Topçuoğlu ve Cuma ile sınırlı tutulan uygulama ile cumartesi günü açıldı. Kuzeykent ve Salıpazarı’ndaki pazaryerlerinin girişlerinde uzun kuyruklar oluştu.

Uygulamadan kısmen memnun olan ve5 ayrı noktada aynı anda tezgah açmalarının mümkün olmayacağını ifade eden esnaf, bunun yerine pazaryerlerinin eski sistemde ancak  sadece bölge insanına hitap edecek şekilde açılmasının daha uygun olacağı görüşünde.

 

Tam kapanma dolayısıyla 8 gündür kapalı olan pazar yerleri cumartesi günü itibariyle açıldı. İlçelerin dışında ilimiz merkezinde Kuzeykent, Salıpazarı, Topçuoğlu ve Cuma pazaryerleri açıldı.

Kapanmanın olduğu dönemde yalnızca cumartesi günleri açık olacak olan pazaryerlerine vatandaşlar ilgi gösterdi. Özellikle Kuzeykent ve Salıpazarı’ndaki pazaryerlerine girişlerde uzun kuyruklar oluştu.

HES kodu sorgusunun ardından kontrollü bir şekilde pazaryerlerine girişlerine izin verilen vatandaşlar alışverişlerini yapma imkanı buldu. Pazar tezgahları arasında da sosyal mesafeye dikkat edildi.

Vali Avni Çakır, Vali Yardımcıları ve belediye başkan yardımcıları da pazaryerlerindeki çalışmaları ve denetimleri bizzat yerinde inceledi.

Uygulamadan pazarcı esnafı ise kısmen memnun. Kentteki 5 ayrı noktada aynı anda tezgah açmalarının mümkün olmayacağını ifade eden bazı esnaf, bunun yerine pazaryerlerinin eski sistemde ancak  sadece bölge insanına hitap edecek şekilde açılmasının daha uygun olacağını ifade etti.Bu şekilde bir uygulamayla ürünlerinin ellerinde kalma riskinin de ortadan kalkacağını ifade eden pazarcı esnafı, yinede uygulamadan memnun olduklarını söyledi.