“Baz git”

Kuzeykent’te vatandaşlar ile baz istasyonu arasında tatlı bir kovalamaca epeydir sürüp gidiyor…
Vatandaştan “Baz git” zılgıtını yiyince anteni çanağı toplayıp terki diyar eder pozlara giren baz istasyonu, bi bakmışsın iki adım öteye yeni baştan konuşlanıvermiş.

Konut alanından kovsan…
Okul alanından giriyor.

Kuzeykent’te ikamet eden vatandaşlarımız arasında ömrünü baz istasyonu ile mücadeleye adayanlar var…
Gece alacakaranlık basınca kamuflaj elbisesini giyip, kömürle yüzünü siyaha boyayıp sokak sokak baz istasyonu izi sürenler bile var inanmazsınız.

Aslında hepten de abartı değil…
Baz istasyonu kuran ekiple Kuzeykent sakinleri arasındaki mücadele hep sabaha doğru vuku buluyor. Ne yaparsınız baz istasyonu kuran ekibin her nedense imsak vakti mesaiye başlamak gibi bir huyu var çünkü. Tek hesap etmedikleri ise sabah namazı için uykusunu bölenler olabileceği. Vatandaş abdest almak için tam pijamasının kollarını sıvarken pencereden bir bakıyor ki kazma kürek baz istasyonu inşaatı başlamış, o dakka alarma basıyor, yekun apartman elde tencere tava hurra sokağa. Apartman arkada, baz istasyoncular önde.

Sabah namazına kalktın kalktın hemşerim…
Kalkmadın baz istasyonu ile hayırlı günler.

Konut alanlarında tutunamayan baz istasyonu ekibi, sahibi yok bellediklerinden midir nedir, soluğu Göl Anadolu Lisesi’nin mücavir alanı içinde almış durumdalar. Bir adım daha atsalar antenin ucunu sınıflara uzatmak, böylece cep telefonlarını son sürat çalıştırmak mümkün aslında. Hayret nasıl akıl edemediler?…
Okulun sahibinin olup olmadığını hem kamuoyunun hem de baz istasyoncuların yakın zamanda anlayacaklarını umut ediyorum tüm kalbimle.

Aslında trajikomik olan ne biliyor musunuz, apartman ahalisi toplanıp evvela baz istasyonlarının zararları ve yasal hakları konusunda profesörden bilgi almış, ardından “Baz git” demiş…
Okulunun bitişiğine baz istasyonu dikilen devlet ise yeni yeni uyanıyor kusura bakmasınlar, müfettiş inceleyecek de yaz gelecek ha?

Devletimiz olur mu olmaz mı diye nerdeyse istihareye yatarken…
Danıştay 13. Dairesi 22 Mayıs 2015 tarihinde verdiği kararla, baz istasyonları ile televizyon ve radyo vericilerine ait ülkemizde yürürlükte olan bir çok uygulamayı rafa kaldırdı. Elektromanyetik alan şiddeti limit değerlerinden tutun da baz istasyonları ile televizyon ve radyo vericilerini kuran firmalara verilen güvenlik sertifikalarına kadar. Hele hele insanların ikamet ettiği yaşam alanlarına, eğitim kurumları ve çocuk parklarının çevresine baz istasyonu yahut televizyon ve radyo verici kurmak; resmen tarih oldu tarih.

Kanun “mühürle” diyor…
Bazsın gitsin yaşam alanları dışına.