Belediye bir güneşle iki kuş vuracak

Kastamonu Belediyesi’nin, yatırım tutarı 6 milyon lira olan Güneş Enerji Santralleri (GES) projesi TEDAŞ Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı.

Başkan Vidinlioğlu, “Projeyi tamamladığımızda Belediyemizin elektrik giderinde aylık yüzde 30’luk bir tasarruf bekliyoruz. Ayrıca yine elektrik Güneş Enerji Panelleri tarlası kurmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki süreçte burada üretim yapıp fazla enerjiyi satacağız ve belediyemize elektrik enerjisi tasarrufunun yanında gelir de getirmiş olacağız” dedi.

 

Kastamonu Belediyesi’nin, yatırım tutarı 6 milyon lira olan Güneş Enerji Santralleri (GES) projesi TEDAŞ Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı.

Belediye hizmet binalarının çatılarına kurulacak güneş panelleri ile elektrik üretimini hedefleyenGES projesi, Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu’nun ‘Akıllı Şehir’ projesinin de bir ayağını oluşturuyor.

Bu yıl içerisinde tamamlanması planlanan projeyle ilgili açıklama yapan Vidinlioğlu, “2019 yılının son haftasında kamuoyumuzla GES projemizi TEDAŞ Genel Müdürlüğü’ne sunduğumuzu paylaşmıştık. Ankara ziyaretlerimizde konuyu yakinen takip ettik, gerekli görüşmelerimizi yaptık. Projenin belediyemiz ve şehrimiz için önemine değindik. Görüşmelerimiz olumlu sonuçlandı ve sunduğumuz proje hızla onaylandı. Çok deneyimli başkan yardımcılarımız ve proje ekibimiz var. Bu doğrultuda projemizi biran önce tamamlamak istiyoruz” dedi.

“YENİ İSTİHDAM ALANI DA OLUŞTURACAK

Yenilenebilir enerji projelerine büyük önem verdiğini belirtenVidinlioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Belediyemizin aylık çok ciddi bir elektrik gideri var. Onayını aldığımız projeyi tamamladığımızda elektrik giderinde aylık yüzde 30’luk bir tasarruf bekliyoruz. Ayrıca yine elektrik Güneş Enerji Panelleri tarlası kurmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki süreçte burada üretim yapıp fazla enerjiyi satacağız ve belediyemize elektrik enerjisi tasarrufunun yanında gelir de getirmiş olacağız. Tabii ki bu süreç yeni istihdam imkanı da sağlayacak.

“AKILLI ŞEHİRLER PROJEMİZ ÖNEMLİ”

“Akıllı Şehirler projesini önemsiyorum. Bu çok kapsamlı bir proje. Ciddi bütçeler gerektiren bir proje. Bizler bu projemizi de hayata geçirmiş durumdayız. Türkiye’de örnek bir çalışmayı yapabiliriz. Bunun için ekiplerimiz koordineli şekilde çalışmalarını sürdürüyorlar. Önümüzdeki süreçte Akıllı Şehirler Projemize uygun çalışmalarımız sürecek.

“ÜRETİM, TASARRUF VE SATIŞ GÜÇLÜ BİR FİNANS DEMEK”

“Üretim benim en çok önem verdiğim konuların başında geliyor. Mesela Şeker Fabrikamız ile imzalayacağımız bir protokol ile sera kuracağımızı söylemiştik. Burada da üretim yapacağız. Ne üreteceğiz? Sebze üretimi yapacağız. Şeker Fabrikası’ndaki sıcak suyu değerlendireceğiz. Örnek bir çalışma yapmayı planlıyoruz. Enerji projemiz ile elektrik üreteceğiz. Birimlerimizin çatılarına kuracağımız güneş panelleriyle günlük 1000 kWh elektrik enerjisi üreteceğiz. Tasarruf ve satış yapacağımızı söylüyoruz. Bu ne demek Belediyemizin güçlü bir finansa kavuşması adına atılan önemli bir adım demek. Güçlü Belediye de güçlü Kastamonu demek. Adım adım gidiyoruz. Ayağımız yere basarak ilerliyoruz. İnce eleyip sık dokuyoruz ki attığımız adımların faydasını en iyi şekilde görelim.

Yine Atık Su Arıtma Tesisimize inşaat sezonunun açılmasıyla birlikte başlanacak. Bunlar şehrimiz adına, çevremiz adına, çiftçimiz adına önemli projeler, önemli adımlar.”