Belediye’den 12 engelliye araba desteği

 

 “KUZEYKENT’E ENGELLİ YAŞAM MERKEZİ”

Kastamonu Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, Sakatlar Derneği Kastamonu Şubesi üyesi 12 hemşenrimize akülü araba armağan etti.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Ben engelli tabirini çok kullanmayı sevmiyorum. Sonuç olarak toplumda hep birlik ve beraberlik içinde yaşayan insanlarız ve bu yüzden de hiç kimseyi de engelli olarak görmüyorum” dedi, kurmayı planladıkları “Engelli Yaşam Merkezi için Kuzeykent’te bir yer kararlaştırdıklarını açıkladı.

Kastamonu Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, Sakatlar Derneği Kastamonu Şubesi üyesi 12 hemşenrimize akülü araba armağan etti.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş; Ayhan Küçük, Gülbahar Arslan, Muhammet Tuğra Tüfenkci, Fikriye Demir, Tugay Özer, Atıf Değerli, Yaşar Eğilmez, Beytiye Eş, İhsan Elsel, Ahmet Çetinkaya, Necmiye Deşti ve Mehmet Tekeli’ye ihtiyaç duydukları arabaları teslim ederken yaptığı konuşmada, herkesi birey olarak gördüğünü ve kimseyi ayırmadığını söyledi.

“Herkes toplum içinde bir ve beraber yaşasın. En büyük amacımız bu” diyen Babaş, şöyle konuştu:

“ Onun için hem fiziksel hem de manevi olarak hazırlıklı olmamız lazım. Engelli vatandaşların toplum içinde yaşayabilmeleri için engelleri ortadan kaldırmamız gerekiyor. Belediye olarak da bize çok görev düşüyor. Şehri engelliler için uygun hale getirmek çok zor bir şey. Yeniden kentleşmeyi gerektiriyor. Elimizden geldiği kadar üretilen projelerde engelliler için uygun halde yapılması için çabalıyoruz. Herkes bir engelli adayıdır. Herkes çevresindeki insanlara bu duyarlıkla yaklaşmalıdır.”

“ENGELLİ YAŞAM MERKEZİ”

Göreve yeni başlayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’nın da Kastamonu’daki engelliler için yeni çalışmalar yapmak istediğini açıklayan Babaş, “Engelli Yaşam Merkezi için Kuzeykent’te bir yer kararlaştırdıklarını ifade ederek“Yapacağımız Engelli Yaşam Merkezi, engelli vatandaşları aileleri tarafından belirli bir süre bırakılabilecek. Bu merkezde engelli vatandaşlarımızın her türlü imkanı olacak. Böylelikle aileleri de günlük işlerini yapabilecekler” dedi.

“DİYALİZ HASTALARINA ÖNCELİK”

Babaş, bir engelli vatandaşın talebi üzerine kışın şehirde kar temizleme çalışmalarında önceliği diyaliz ihtiyacı olan kişilerin kullandığı yollara verdiklerini söyledi.

Türkiye Sakatlar Derneği İl Başkanı Serhat Yolasığmazoğlu da Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a teşekkür ederek, “Bugünün en önemli özelliği, sorunlarımızın anlatıldığı, çözümlerin arandığını bir gün olmasıdır. Bu günümüzde de yanımızda olanlara teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Tahsin Babaş tarafından 12 engelli vatandaşa akülü araba hediye edildi. CM