Belediye’den 81 ildeki 81 okula çekme helva

Kastamonu Belediyesi, yeni öğretim yılının 40 dakikalık ilk teneffüsü için verdiği 81 ildeki 81 okula çekme helva sözünü yerine getirdi.

Başkan Vidinlioğlu, “Pazartesi günü inşallah okullarımız açılıyor, biz de sözümüzü tutuyoruz. 81 ilimize Kastamonu’muzun çekme helvasını gönderiyoruz. İnanıyorum ki bu süreci hep birlikte atlatacağız. Çocuklarımızın ağızları tatlansın, onlara afiyet olsun, eğitim camiamıza başarılar diliyorum” dedi.

Kastamonu Belediyesi, yeni öğretim yılının 40 dakikalık ilk teneffüsü için verdiği 81 ildeki 81 okula çekme helva sözünü yerine getirdi.

Sözü verilen çekme helvalar dündüzenlenen törenle ilgili okullara teslim edilmek üzere yola çıkarıldı.

Düzenlenen programa Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, başkan yardımcıları ile birim müdürleri katıldı.

Konuşmasına koranavirüs (Kovid-19) pandemi sürecinden söz ederek başlayan Vidinlioğlu, “Pandemi ile ilgili sıkıntılı süreç hâlâ devam ediyor. Görünen o ki bir süre daha  virüsle yaşamaya devam edeceğiz. Tabii burada en önemli şeylerden bir tanesi alacağımız tedbirler, ama hayat devam ediyor” dedi.

Vidinlioğlu, okullara helva armağanı projeleriyle ilgili de şunları söyledi:

“Devam eden hayatta olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi sağlık, bir tanesi de milli eğitim teşkilatımız. Çünkü eğitim ve öğretim çok önemli. Bu noktada bir dönem eğitim ve öğretime ara verilmek zorunda kalınmıştı. Hâlâ on-line eğitim yapacak sınıflarımız var, üniversitelerimiz var, ama bir taraftan da on-line eğitimin daha ötesinde mutlaksa yüz yüze eğitimin önemli olduğu sınıflar var, uygulamalı dersler var.

Sayın Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’a okulların açıldığı gün ilk teneffüs için 40 dakika sözü vermişti. Bizde buna istinaden böyle bir durumda 40 dakikalık teneffüste çocuklarımızın ağzı tatlansın, hem de onlara enerji olsun diye Kastamonu’muzun coğrafi işaretli ürünü çekme helvamızı gönderme sözü vermiştik. Pazartesi günü inşallah okullarımız açılıyor, bizde sözümüzü tutuyoruz. 81 ilimize Kastamonu’muzun çekme helvasını gönderiyoruz. İnanıyorum ki bu süreci hep birlikte atlatacağız. Çocuklarımızın ağızları tatlansın, onlara afiyet olsun, eğitim camiamıza başarılar diliyorum. Yeni eğitim ve öğretim yılının hem ülkemize hem çocuklarımıza hem de öğretmenlerimize hayırlar getirmesini diliyorum. Tabi bu süreçte bir an bile bizim için dertlenmeyi bırakmayan sürekli nöbetlerde zaman mefhumu gözetmeksizin çalışan sağlık çalışanlarımıza da yine ayrı bir parantez açmak istiyorum. Allah hepsine güç ve kuvvet versin. Bu süreçte bizim için çabalayan bunca insan varken hem hayat devam ediyor anlayışıyla bir taraftan okullar açılıyorken bir taraftan da herkesin sağlığına kavuşması için bu kadar sağlık çalışanları çabalıyorken bizim de bu sürece mutlaka kurallara uyarak dertsek vermemiz lazım. Hem maske konusunda,, hem hijyen konusunda ve en önemlisi mesafe konusunda bizim de gerek hassasiyetlerimizi göstermemiz lazım. İnşallah daha detaylı bilgileri birkaç gün içinde bir basın açıklaması yapacağız, yıllık bilançomuzu açıklayacağız. Gerçi pandemi süreci bir takım şeyleri öteledi onun için artık bir yıllık değil de bir buçuk yıllık bir durum değerlendirmesi yapmış olacağız. İnşallah onda da pandemi sürecinde neler yaptığımızı açıklamış olacağız. Tekrar yeni eğitim ve öğretim yılının hem çocuklarımız, hem öğretmenlerimiz için hem milli eğitim camiamızın tamamı için hem de ülkemiz ve milletimiz için hayırlar getirmesini diliyorum. Allah çocuklarımız zihin açıklığı versin. İnşallah sağlıklı günlerde,kovidsiz günlerde, çok daha güzel etkinliklerde yine bir arada oluruz. “

Cengiz MUHZİROĞLU