Belediye’den bedelsiz proje desteği

Proje Belediye’den, uygulama bina sahibinden

Belediye, Kastamonu’nun mimari mirasını ayağa kaldırma yönündeki çalışmalarında yeni bir adım daha attı. Konya Selçuk Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ile işbirliğine giden Belediye, tescilli binasını onarmak isteyenlerin rölöve ve restorasyon projelerini, uygulamasını gerçekleştirme koşuluyla bedelsiz olarak hazırlatacak.

Başkan Babaş, tescilli bina sahiplerini başvuruda bulunmaya çağırdı ve “Bir tescilli bina dahi bu şekilde onarılsa Kastamonumuz için şanstır. Ama inanıyorum ki tescilli binaları olan hemşerilerimiz bu fırsatı kaçırmayacaklardır. Tüm tescilli bina sahibi hemşerilerimi belediyeye davet ediyor ve binalarını onarabilmeleri için hazırlanan bu önemli fırsattan yararlanmalarını istiyorum” dedi.

 

Belediye, Kastamonu’nun mimari mirasını ayağa kaldırma yönündeki çalışmalarında yeni bir adım daha attı.

Konya Selçuk Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ile işbirliğine giden Belediye, tescilli binasını onarmak isteyenlerin rölöve ve restorasyon projelerini, uygulamasını gerçekleştirme koşuluyla bedelsiz olarak hazırlatacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, tescilli binasını yenilemek isteyenlerin başvurularını beklediklerini açıkladı.

Kastamonu’da sivil mimarinin en değerli örneklerinin bulunduğunu belirtenBabaş, şunları söyledi:

“Göreve geldiğimiz günden bu tarafa şehrimizin geleceği için bir hedef belirledik. Bu hedefi, gelecek nesillerin daha güçlü bir Kastamonu’da yaşaması için koyduk. Bu noktada ilimizin saklı hazinesini gün yüzüne çıkartmak adına hummalı bir çalışmaya girdik. Misyon projelerimiz, modern şehircilik projelerimiz ve sosyal projelerimizin yanı sına vizyon projelerimiz olarak tarihi ve kültürel projelerimizi anlattık. Turizmin canlanması adına bunların hayata geçirilmesi gerektiğini izah ettik. Turist gelmeli diyerek veya boş eleştirilerde bulunarak Kastamonu’ya turist çekemezsiniz. Bunun için önemli olan altyapıyı oluşturmalısınız. Her daim boş laf yerine hizmet üretmeyi seçtik. Kültürel ve tarihi projeler konusunda da gerçekten çok titiz bir çalışma yürüttük ve yürütüyoruz. Bugün hayata geçirdiğimiz bu proje ile tescilli binası olan ve bu binalarını onarmak isteyen hemşerilerimizin rölöve ve restorasyon projelerini ücretsiz olarak hazırlayacağız. Eğer çağrımız karşılık bulursa önemli bir yol kat edeceğiz. Bir tescilli bina dahi bu şekilde onarılsa Kastamonumuz için şanstır. Ama inanıyorum ki tescilli binaları olan hemşerilerimiz bu fırsatı kaçırmayacaklardır. Tüm tescilli bina sahibi hemşerilerimi belediyeye davet ediyor ve binalarını onarabilmeleri için hazırlanan bu önemli fırsattan yararlanmalarını istiyorum” diye konuştu.