Berat Satıoğlu: “Bu projedeki ruh bağımsızlığımızın teminatıdır”

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul Ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu, 81 İl’den 81 Gençle Çanakkale Türküsü Projesi hakkında yaptığı açıklamalarda bulundu.

Çanakkale Savaşı’nın Anadolu topraklarının kurtuluşu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda kilit öneme sahip olduğunu ifade eden Berat Satıoğlu, “Kadınıyla erkeğiyle, gencisiyle yaşlısıyla topyekun bir mücadele vererek kazandığımız dünya harp tarihine geçen çok önemli bir olaydır” dedi.

Sebep sonuç ilişkisinin yanı sıra, bu savaşın geri planında birçok hüzünlü öykünün yattığını da söyleyen Berat Satıoğlu, projeyle ilgili olarak şunları ifade etti:

“Bu hüzünlü öykülere kaynaklık eden illerimizden biri de Kastamonu’dur. Bu olayların yaşanmasıyla Kastamonu’dan bir türkü doğmuştur ve Aşık İhsan Ozanoğlu tarafından halk müziği arşivlerimize ‘Çanakkale içinde Aynalı Çarşı, Ana ben gidiyom düşmana karşı’ türküsü kazandırılmıştır. Aradan geçen 105 yıla rağmen “Çanakkale” deyince hepimiz bu ezgiyi hatırlıyoruz ve yüreğimizin derinliklerinde değişik duygular hissediyoruz. Ankara’da yaşayan kurumsal iletişimci kardeşimiz Yusuf Çelik, bir gün derneğimizi ziyaretinde 81 ilden 81 sesin bir koroda buluşturularak Çanakkale türküsünün okunmasıyla ilgili proje düşüncesinin olduğunu ifade etti ve detaylarını anlattı. Çanakkale Savaşı gazileri ve şehitleriyle ilgili üstlendiği tarihi misyon gereği böyle bir projeyi yapmanın Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneğine çok yakışacağını söyledi. Bu görüşmeden sonra, Kastamonu Şube Başkanlığı olarak birlik beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımız olan şu günlerde, milli kültür hizmeti olarak projeyi yapmaya karar verdik ve vakit geçirmeden çalışmalara başladık. İlk olarak Kastamonu Valiliği ile görüştük ve “81 İlden 81 Gençle Çanakkale Türküsü Projesi”ni sunduk. Daha sonra, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü kentimizde üniversitede okuyan 81 genci bir araya getirerek bize teknik destek sağladı. Çocuklarımız önce türkünün seslendirmesini yaptılar, ardından da Kastamonu’nun çeşitli noktalarında klip çektik. Projenin logosunda yer alan “81”deki “8” sonsuzluğu, “1” ise ülkemizin milli birliğini simgeliyor. Bir asır önce Çanakkale ruhuyla sahada bir araya gelip canları pahasına bu mücadeleyi vererek bizlere cennet vatanımız Türkiye’yi emanet eden atalarımızın torunları aynı ruhla bir araya gelerek Çanakkale türküsü için aynı mikrofonda buluştu. Bu ruh, Türkiye’nin bağımsızlığının teminatıdır. Atalarımız dünümüz, gençlerimiz ise bugünümüz ve geleceğimizdir.  Bu duygu ve düşüncelerle, Çanakkale şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, projemizin hayata geçmesinde emeği geçen başta Kastamonu Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz olmak üzere Gençlik ve Spor İl Müdür Vekili Reşat Arsak’a teşekkür ediyorum. Tıpkı 105 yıl önce olduğu gibi bugün de Edirne’den Kars’a, Kastamonu’dan Çanakkale’ye, Antalya’dan Nevşehir’e, Diyarbakır’dan Trabzon’a Çanakkale ruhuyla bir ve beraberiz.”