Berat Satıoğlu’ndan Akıncı’ya tepki

Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şubesi başkanı Berat Satıoğlu, yaptığı açıklama Türkiye kamuoyunda tepki çeken KKTC Cumhurbaaşkanı Mustafa Akıncı’yı özür dilemeye çağırdı.

Satıoğlu, “KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın bir İngiliz gazetesine yaptığı esef verici açıklamalar, sorunlu zihniyetini ve skandal tutumunu bir kez daha gözler önüne sermiştir” dedi.

Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şubesi başkanı Berat Satıoğlu, yaptığı açıklama Türkiye kamuoyunda tepki çeken KKTC Cumhurbaaşkanı Mustafa Akıncı’yı özür dilemeye çağırdı.

Şube Başkanı Satıoğlu’nun açıklaması şöyle:

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türkiye’ye bağlanma ihtimalini korkunç olarak nitelendiren ve Milli Mücadele Kahramanı Tayfur Sökmen Beyi de hedef alarak, ikinci bir Tayfur Sökmen olmayacağım diye talihsiz bir açıklama yapan Akıncı’nın bu sözleri her şeyden önce Büyük Kahraman Rauf Denktaş’ın kemiklerini sızlatmış ve ruhunu incitmiştir.

Cumhurbaşkanlığı makamında oturan bu insanın sözleri başta Hataylılar olmak üzere Aziz Milletimizi derinden üzmüş ve yaralamıştır.

Akıncı’nın bu sözleri tarih huzurunda doğru olmamıştır. Hatay’ın anavatana katılışını korkunç olarak nitelendirilmesi tam bir skandaldır. Sayın Mustafa Akıncı Türk milletinin mi, emperyalist işgalcilerin mi yanındasınız? Lütfen açıklayın da öğrenelim.

Tayfur Sökmen Bey liderliğinde Fransız işgalcilerine karşı kurtuluş mücadelesi veren Hataylılar  esaretten kurtulmuştur.Hataylılar daha sonra bağımsız bir devlet kurup kendi meclisini ve Cumhurbaşkanını seçmiştir.

Kurulan Hatay Meclisi de Türkiye Cumhuriyeti Devletine bağlanma kararı almıştır. Asıl korkunç olacak olan Sayın Akıncı’nın ifadesinin tersine Hatay’ın anavatana kavuşmayıp sömürge bir devlet olup emperyalist devletler tarafından yutulmasıydı. Çok şükür milli şuurda olan Hatay halki buna izin vermedi. Bir evladın annesine kavuşması gibi Hatay ait olduğu Türkiye Cumhuriyeti Devlet’ine kavuştu. Akıncı’yı talihsiz sözlerinden dolayı Büyük Türk Milleti ve Hatay Halkından

ÖZÜR DİLEMEYE DAVET EDİYORUZ..

Tayfur Sökmen Hataylıların sevgisini ve Mustafa Kemal Atatürk’ün iltifatlarını kazanmış bir Kuvayı Milliye kahramanıdır. Tayfur Sökmen’e hakaret Mustafa Kemal Atatürk’e ve Milli Kurtuluş Mücadelemize dolayısıyla milletimize hakaretle eşdeğerdir. Tayfur Sökmen’e hakaret Kıbrıs Türkünü yok olmaktan kurtaran Rauf Denktaş’a hakarettir.

Kıbrıs Türklüğü’ nün hak ve çıkarları, varlık ve bağımsızlık değerleri uğruna hayatları pahasına mücadele eden başta Cumhurbaşkanı  Rauf Denktaş olmak üzere bütün şehitlerimize ve ebediyete irtihal edenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. vaktiyle Kıbrıs Türk’ünün canını, namusunu korumak için seve seve Barış Harekatına katılan, bugünde her türlü göreve hazır olan Gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyor ve şükranlarımızı sunuyoruz..

Bu sözlerin Kıbrıs Türklerine, şehitlerimize, Türkiye’ye ve aziz milletimizin tarih boyunca yapmış olduğu fedakâr mücadeleye saygısızlık olduğunu belirtmek istiyoruz.

Hatay nasıl ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsi meselesiydi ve O’ nu hiçbir emperyal güce ezdirmedi ve teslim etmediyse Kıbrıs Türklüğü ve Kıbrıs Davası da Türk Milletinin şahsi meselesidir.