Berlin’de Kastamonu mutfağına büyük ilgi

ITB Berlin Fuarında gastronomi alanında ülkemizi temsil eden ilimizin yöresel lezzetleri turizm profesyonellerini mest etti. Kastamonu mutfağının lezzetlerini tatmak isteyenlerilimize ait standın önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Standımızı ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, basın ordusuna “Siyez bulgurunu ve eğşisini mutlaka tadın” tavsiyesinde bulundu. 5 gün sürecek fuar boyunca ilimizin lezzetleri ziyaretçi ve  profesyonellerle tattırılarak mutfağımızın tanıtımı yapılacak.

Berlin ITB uluslararası turizm fuarı Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımları ile açıldı.

Fuarın gastronomi alanında ülkemizi temsil eden ilimiz, sunduğu yöresel lezzetleri ile ilk günden Berlin ITB’nin gözbebeği oldu. 5 gün boyunca Siyez bulgurundan Üryani eriğine kadar çeşitli lezzetlerimiz turizm profesyonellerine ve binlerce ziyaretçiye sunulacak.

Kurtulmuş: “Siyez bulguru ve eğşiyi mutlaka tadın”

Kastamonu standını ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtuluş, temsilcilerimiz tarafından “2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’ya hoşgeldiniz” denerek karşılandı. Stant içinde basın ordusuna fotoğraf veren Bakan Kurtulmuş, “Siyez bulguru ve eğşiyi mutlaka tadın” tavsiyesinde bulundu.

Kılıçarslan: “Kastamonu mutfağının gördüğü büyük rağbet onur verici”

Berlin ITB’ye katılan Kastamonu ekibinin başkanlığını yapan Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, “2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu” etkinlikleri kapsamında kapsamlı ve planlı bir tanıtım çalışması yürüttüklerini kaydederek “Berlin ITB uluslararası turizm fuarı bu programız kapsamında katıldığımız ve ilimizin isminin dünyanın dört bir yanına duyurma imkanı yakalayabileceğimiz bir organizasyon” dedi.

Valilik, Belediye, meslek odaları, KUZKA, sivil toplum örgütleri, özel sektör ve vatandaşların işbirliğinde bir tanıtım çalışması yürüttüklerini kaydeden Vali Yardımcısı Kılıçarslan, “Fuarın ilk gününde Kastamonu mutfağının gördüğü büyük rağbet gerçekten onur verici. Standımızı ziyaret ederek bizlere destek veren Kültür ve Turizm Bakanımız Prof. Dr. Numan Kurtulmuş başta olmak üzere ilimizin tanıtımına katkı veren herkese teşekkür ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Kastamonu, Türk mutfağını temsil ediyor

Berlin ITB fuarında gastronomi alanında ülkemizden katılan tek il olma özelliği taşıyan ilimiz, Türk mutfağının vitrini oldu. 5 gün boyunca değişik mönülerin planlandığı fuarda, ilk gün ayvalı kebap, Siyez pilavı, patates paça, üryani eriği, fındıkla sarılmış pestil, kaşık helvası, çekme helva, burmalı çörek, pekmez ve marmelat çeşitlerinden oluşan mönü estetik bir sunumlarla ziyaretçilere ikram edildi.

“Şehir tanıtım standı”

İlimiz Berlin ITB fuarında gastronomi standı yanı sıra “Şehir tanıtım standı” aracılığı ile de tanıtılıyor. Gastronomi standında ayrı yer alan şehir tanıtım standımızda ilimizin turizm potansiyeli yazılı ve görsel sunumlarla ziyaretçilere anlatılıyor.