Bilim ve Teknoloji

MUSTAFA AFACAN

Senelerdir yazar dururuz, şehrimize “bilim ve teknoloji merkezi” kazandırılsın, belediye mekanı yapsın, TÜBİTAK içini döşesin, merkez ve yerel yönetim işbirliğinde bilim ve teknoloji alanında ilimizdeki çocuklara olanak sağlansın…
Henüz bir arpa boyu yol alamadık.

“Bilim ve teknoloji” sahasında…
“Arpa” cüssesine ulaşamadık.

Envai il üstesinden geldi…
Kervana yenileri ekleniyor her geçen gün.

Karabük misal…
Eli kulağında temel atmanın.

Karabük Belediyesi’nin projesi…
“Bilim ve Teknoloji Merkezi”.

Karabük Belediyesi web sayfasından okuyalım…

“Batı Karadeniz Bölgesi’nin ilk ve tek bilim ve teknoloji merkezini inşa ediyoruz. 6-18 yaş aralığındaki öğrencilerimiz başta olmak üzere, toplumun tüm kesimlerinin faydalanabileceği, yaparak, yaşayarak ve eğlenerek öğrenebilecekleri bir merkez olacaktır. Merkezimiz, sadece kentimizdeki öğrencilerimize hizmet etmekle kalmayıp, bölgede ilk ve tek olması açısından şehir turizmini de canlandıracaktır.”

Kapsamında neler olacak?…

“7.500 metrekare toplam alan; 3.500 metrekare kapalı alan; fizik, kimya, biyoloji laboratuarları; temel fizik, kimya ve biyoloji kurallarını canlandıran deney düzenekleri; bilim laboratuarları; öğrencilerimize uçuş deneyimini yaşatacak simülasyon odaları; 360 derece sanal gözlükle sanki içindeymiş gibi film ve animasyonları izleyebilecekleri odalar; uzayı ve dünyamızı keşfe çıkabilecekleri özel bölümler; modern bilgisayarlarla donatılmış yazılım ve kodlama atölyeleri.”

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili açıklamada bulundu geçtiğimiz yılsonunda…
“Bilim Teknoloji Merkezi’nin zannediyorum önümüzdeki senenin ilk 3 ayının içersinde temelini atarız. Bildiğim kadarıyla şuanda orada olan Karland ekim ayı sonu gibi orayı boşaltacak. Orası boşalır boşalmaz bilim merkezinin temelini oraya atacağız. Sonrasında içinin donanımı ve konsepti ile ilgili kurul karar verecek. Komisyon 2-3 tane Avrupa ülkesine ve Türkiye’deki 2-3 bilim merkezine gidildikten sonra ne tür bir şey yapılacağına karar vereceğiz.”

Öyle görünüyor ki Kastamonu’daki çocuklar bilim ve teknoloji merkezini görmek için Karabük’e gidecek…
Kastamonu için uzaya giden yol Karabük’ten geçecek.

NOT: TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) geçtiğimiz günlerde “Yaşam Memnuniyeti Araştırması, 2020” raporunu kamuoyu ile paylaştı…
Türkiye’nin  yüzde 48,2’si “mutlu” çıktı.

Neden mutlu değil çoğunluk?…
Sebebini TÜİK bulmuş.

“Bir okul bitirmeyenler daha mutlu” başlığı ile verilen paragraf…
“Eğitim durumuna göre mutluluk düzeyi incelendiğinde; 2020 yılında en yüksek mutluluk oranı, yüzde 54,4 ile bir okul bitirmeyenlerde görüldü. Bunu sırasıyla; yüzde 50,3 ile ilkokul mezunu, yüzde 46,8 ile lise ve dengi okul mezunu, yüzde 46,1 ile yükseköğretim mezunu ve yüzde 44,2 ile ilköğretim veya ortaokul mezunu bireyler takip etti.”

Dolayısıyla yazının ilk bölümünü dikkate almayın…
Mutluluğun yolu “okumamaktan” geçtiğine göre, aman ha Kastamonu’ya bilim ve teknoloji merkezi kurulmasın.

Böyle iyi…
Mutluluk gibisi var mı?

 

 MUSTAFA AFACAN