Bir de kuraklık olmasaydı

  • İlçe Tarım müdürlüğü görevinde bulunduğu için konuya hakim olan Belediye Başkanı Engin Altıkulaç, bu yıl için bekledikleri 150 bin tonluk rekoltede kuraklık nedeniyle kısmi düşüş yaşanacağını belirtti. 
  • Bu yıl ilçede tahminen 115 bin ton civarında şeker pancarı üretileceğini düşündüğünü söyleyen Altıkulaç, yine de verimin önceki yıllara göre daha yüksek olacağını, bunun da sulama imkanlarının artışına bağlı olduğunu kaydetti.

Kastamonu’da pancar üretiminin yüksek olduğu Devrekani ilçesinde çiftçilerin zorlu pancar hasadı tüm hızıyla devam ediyor.

Devrekani olarak şeker pancarı üretiminden oldukça memnun olduklarını söyleyen Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç, “Bölgemiz için katma değeri çok yüksek olan ve çiftçilerimizin de yoğun bir şekilde üretmiş olduğu şeker pancarının üretimi bu yıl tahminimce önceki yıllara göre verim biraz daha üst düzeyde olacak” derken, bunun kuraklığa rağmen gerçekleşeceğini belirtti.

İlçede bu yıl 150 bin ton civarında bir rekolte beklediklerini söyleyen Başkan Altıkulaç, “Her ne kadar sulama sistemlerimiz mevcut olsa da uzun süren bir kuraklık münasebetiyle bunda kısmen de olsa rekolte tutturamama söz konusu olabilmektedir. Ben tahminen Devrekani topraklarında 115 bin ton civarında şeker pancarı çıkartılacak ve üretilecek diye düşünüyorum. İlçemizde yaklaşık 170 civarında şeker pancarı üretimiz var. Onlar zaten mutat olarak her yıl düzenli bir şekilde şeker pancarı üreten çiftçilerimiz oluyor. Bunlar eliyle 115 bin ton civarında bir rekolte beklemekteyiz” dedi.

“SULAMA İLE BİRLİKTE VERİM ARTTI”

Devrekani’de 70 bin dekar civarında sulanabilir tarım arazisi bulunduğunu ve bunun yaklaşık yüzde 60’lık kesiminde pancar üretimi yapıldığını belirten Altıkulaç, “Önceki yıllarda sulama imkanlarımız yokken pancar üretimi dekara verimlilik anlamında 1 dekardan 5-6 ton civarında olurken sulama sistemlerinin modern ve etkin bir şekilde kullanılması sayesinde bu 7-8 tona kadar çıktı. Şeker fabrikamızın ilçemize yakınlığı münasebetiyle çiftçilerimizin de ürün olarak üretmeyi tercih ettikleri şeker pancarı büyük ölçüde verimi artarak devam eden bir ürünümüz haline geldi” diye konuştu.

ÇİFTÇİLERE SULAMA UYARISI

Çiftçileri sulama sistemleri hakkında uyaran Başkan Altıkulaç, bu konuda şunları söyledi:

“Çiftçilerimizi birkaç konu hakkında uyarmam gerekiyor.

Sahada gözlemlediğimizde gereğinden fazla basınçlı sulama var diyerek aşırı ve hoyratça bir sulama yapılmaktadır. İleriki günlerde bu aşırı sulama yüzünden topraklarımızda bir çoraklaşma olur diye endişe içerisindeyiz.

Bunun yanında şeker pancarındaki ürün rekoltesini arttırmak için bizim şeker pancarı tohumuyla alakalı da bölgeye adaptasyonu daha güzel olan tohumların kullanılması kanaatimce daha iyi olacaktır.

MÜNAVEBELİ ÜRETİM

“Bilindiği üzere yumru bitkilerin üretiminde her yıl aynı araziye her yıl aynı ürünü ekmek ileri ki yıllarda verim rekoltesini ciddi manada düşürmektedir. Bölgemizde bu yıl Türk Şeker’in yapmış olduğu güzel bir çalışma var. Münavebe uygulamasını hayata geçirebilmek ve uygulayabilmek adına pancar ekilen arazilerin o yılın akabindeki ürünlerini hububat olarak sözleşmeli tarım tarzında çiftçilerimize ektirmek istiyorlar. Dünden itibaren ilçemizde sözleşmeleri yapılmaya başlandı. Başta diğer marka ürünümüz olan siyez ve hububatın da aynı arazilerde münavebe usulüyle ekilmesiyle birlikte topraklarımız gerçekten ayrı bir değer kazanacaktır.

HAYVANCILIK AVANTAJ

“Bunun yanında ilçemizde yoğun bir şekilde yapılan hayvancılığın getirmiş olduğu bir avantaj daha var. Organik hayvan gübresini topraklarımızda kullanılması pancar üretiminde ciddi manada olumlu yönde etkilemektedir. Şeker fabrikasının yakınlığı, sulama sistemlerinin son yıllarda rantabl şekilde kullanılması bilimsel ve teknik anlamında bir takım bilimsel çalışmaların bölgemize gelmesiyle rekoltemiz gün be gün artmaktadır. ”

YAN ÜRÜNLER HAYVANCILIKTA KULLANILIYOR

Şeker fabrikasında elde edilen şeker pancarının yan ürünlerini ilçeye getirerek hayvancılıkta kullandıklarını söyleyen Başkan Altıkulaç, şöyle konuştu:

“Yoğun bir şekilde ilçemizde yapılan hayvancılık faaliyetlerinde şeker pancarından şeker fabrikasının elde ettiği yan ürünlerini bölgemize getirilip hayvancılıkta da kullanılması bizlere ayrı bir değer katıyor.

Şeker pancarı posası, melas ve şeker pancarı kuyruğunun hayvancılıkta hayvan yemi olarak kullanılması bizim birim başına olan hayvan verimimizi de arttırıyor.”

“SULAMA VERİMİ ARTIRDI”

Pancar üreticisi Mehmet Gümüş ise şunları söyledi:

“Bu yıl gerçekten güzel verim aldık.Pancarımız güzel, iyi bir verim alıyoruz pancarımızdan, Devrekani’de pancar olmazsa olmaz. Biz pancarı Nisan ayı sonuna doğru ekiyoruz, aslında daha önce ekebilsek pancarın büyümesi açısından güzel ama bizde don olayları fazla olduğu için 23 Nisan’dan sonra ekimini yapıyoruz. Yaz döneminde sulamamızı düzgün yapmamız gerekiyor. İlçemizde kapalı sistem ile sulama yapılıyor. O yüzden diğer yerlere göre avantajlıyız biraz daha. Yaz aylarında düzenli bir şekilde sulama yapmamız gerekiyor. Sulamasını yaptıktan sonra tarlaya gübresini de düzgün bir şekilde vermemiz durumunda ekim ayının sonuna doğru kasım ayının başında pancarımızı hasat ediyoruz. Beklentimiz 38 dönümde 1’e 7 alırsak 250 ton civarında almayı planlıyorduk. Şu ana kadar sökümümüzün yarısına geldik dediğimiz planlamada ve ölçülerde gidiyor şükürler olsun.”

 

İHA