BİR TARİH GÖÇTÜ

Kastamonu’nun yetiştirdiği değerli tıp adamı ve eski milletvekili Op. Dr. Şükrü Esen, yaşamını sürdürdüğü İstanbul’da dün vefat etti.
100 yaşını 8 Nisan’da kutlayan Op. Dr. Şükrü Esen, 7 Mayıs Pazar günü İstanbul’da düzenlenecek törenle Karacaahmet’teki aile kabristanına defnedilecek.

OP. Dr. ŞÜKRÜ ESEN KİMDİR?

Op. Dr. Şükrü Esen kendini memleketinin hizmetine adamış değerli bir hekimdir. 1950’li yıllarda Kastamonu Devlet Hastanesi’nde Kulak Burun Boğaz Kliniğini kurmuş, 1957 yılında DP Kastamonu milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine seçilmiştir. Almanya’da Üniversite Kliniklerinde baştabip olarak görev yaptıktan sonra 1967 yılında Haydarpaşa Numune Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği şefi olarak memleketlilerine hizmet vermeyi sürdürmüş ve arkadaşları olan dünyaca ünlü hekimleri klinikte ağırlayarak asistanlarının en yeni ameliyatları öğrenmelerini sağlamıştır.
Emekli olduktan sonra hayır işlerine yoğunlaşan Dr. Şükrü Esen 50’li yıllarda iki dönem Kastamonu Belediye Başkanlığı yapan Muzaffer Esen ile Mükerrem Esen’in kızı Zekiye Esen ile evlidir. Kızı Prof. Dr. Sakine Esen Eruz İstanbul Üniversitesi’nde öğretim üyesidir, oğlu Mehmet Esen ise yurtdışında iktisat sektöründe görev yapmaktadır. Damadı yük. müh. Aytaç Eruz kendi özel birikimiyle “Aytaç Eruz Anadolu Lisesi”ni yaptırmıştır.
Opr. Dr. Şükrü Esen ve eşi Zekiye Esen hayır işleri yapmışlar, dedeleri 1877 Kastamonu milletvekili Salim Efendi’nin yaptırdığı Kırcalar Cami’nin çevresindeki arazileri köye hibe etmişler, Ilıca’da şadırvan yaptırmışlar ve Serender Müzesi’ne aileden kalan antika giysileri ve bir piyanoyu bağışlamışlardır. Mehran Köyü’nde büyük bir tarlayı Orman Fakültesi’ne hibe eden Dr. Şükrü Esen öğrencilere burs vermektedir ve bütün ömrü boyunca hayır işleri yaptırmayı sürdürmüştür.
Şadıbey, Kastamonu doğumlu Dr. Şükrü Esen’in ikiz kardeşi şu anda Şadıbey Çiftliğini işleten Avukat Ahmet Esen’in babası avukat Sabri Esen’dir.