BİRBİRİNE YAKIŞAN, EŞLİK EDEN İKİ SÖZCÜK; KASTAMONU VE AHŞAP

Ahşap, Kastamonu’nun öyküsünde mutlaka yer alması gerekenbir unsur. Kenti duru bir dille, olduğu gibi anlatacak en önemli değerlerimizden biri olan ahşabın fuarı Kastamonu’da 8.kez gerçekleştiriliyor.“Ahşaba hayat verenler burada” sloganıyla yola çıkan 8. Kastamonu Ahşap Fuarı bu yıl, etkinlikleriyle de dikkat çekiyor.

Ahşap Fuarı’nın Kastamonu’nun tanıtımındaki rolüne inandığını her fırsatta ifade eden Belediye Başkanı Tahsin Babaş, ahşapta markalaşma hedefine doğru yürümeyi amaçladığını belirtiyor.

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, özellikle öğrenme güçlüğü çeken öğrencilere yönelik olmak üzere tüm çocuklar için ahşaptan eğitici oyuncakların üretiminin önemine dikkat çekiyor. Türkiye’de isim yapmış, kendini bu alanda geliştirmiş uzmanlarla çalışmak gerektiğini vurguluyor.

İlimizde çalışması yapılan ahşap oyuncaklarla ilgili olarak konunun uzmanı akademisyenlerle çalışmak gerekir” diyenVali Karadeniz,Kastamonu’nun tanıtımı, ahşap sektörüne destek, halkın ekonomik güçlenmesi hedeflerinin yanı sıra, en değerlimiz olan çocuklarımızı da ön plana alan bir yaklaşım gösteriyor.

2018Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Kastamonu;  geçmişin hatıraları ve geleceğin hayallerini taşıyan bir kent olarak dikkat çekiyor.Kentte,gerçek kapıların yanı sıra görünmez kapılardan geçip tarihin bu coğrafyadan yansıttıklarını, bugünün nasıl hazırlandığını görebiliyoruz.

 

Şehirlerin nefes alması için ağaçlar ve yeşil alanlar kadar ahşap konaklar da önem taşıyor. İnsan sağlığı için olumsuz etkileri olan statik elektrik ahşapta gözlenmiyor. Oda içindeki nemi dengelediği için insanların sağlığına ve bağışıklık sistemine olumlu etkileri tespit edilmiş olan ahşap; “Kendi kendini üreten ve doğal olarak yenilenen tek yapı malzemesi” olarak tanımlanıyor.

Gürültücü dünyamızda fısıltılarıyla yaşama anlam katan ormanlar, okyanuslardan sonra Dünya’nın en önemli ikinci karbon tutucusu olmalarıyla önemli bir yere sahipler. Ahşap malzemelerin yaygın kullanılması bu döngünün korunmasında önemli bir rol oynuyor.

Genellikle ekonomik mantıkla üretilen ağaçlar kullanıldığı zamanormanlara da zarar verilmiyor. Ayrıca 40 yaşını geçen ağaçların büyüme hızı neredeyse duruyor. esnasında karbondioksiti oksijene çeviren ağaçlar da bu yaştan sonra kerestelik ağaç elde edilebilir hale geliyor. Genç fidanların dikimine dayalı bir yetiştirme ileden desteklenerek, ağaçlarlar tükenmemiş oluyor.

Dünya’nın en önemli çevre örgütlerinden biri olan Greenpeace’inahşap ile ilgili; “Kullanabildiğin her yerde ahşap kullan” sloganı altında faaliyetlerini sürdürmesi dikkat çekiyor.

“Ah, kimselerin vakti yok

Durup ince şeyleri anlamaya

Kalın fırçalarını kullanarak geçiyorlar

Evler, çocuklar, mezarlar çizerek dünyaya” diyen, Gülten Akın’ın dizeleri düşüyor aklıma.

Kültürümüzden gelen ince zevk, ayrıntılarda gizli olan güzellik gitgide unutuluyor.İnsanlar kendi yaşamındaki “an”ları bile yıllar almış gibi uzun uzun anlatırken, yıllar süren tarihten bir an gibi bile söz etmiyorlar.Geçmişi anlamadan geleceği şekillendiremeyiz.

Bir toplumda; emeği, alın terini unutanlar çoğalıyor ve tarihin, kültürün, üretimin temsil ettikleri değerler aşağılanıyorsa, o diyarlara sis çöker.Tüketme çılgınlığında bilinçsizce sürüklenmenin değil, üretmenin erdem olduğunu anımsayanların çoğaldığı yaşamlarda umut toplamalı tüm çocuklar…

Dünya düzenindeki savruluşla kendi değerlerine yabancılaşma dikkat çekerken, buna dur diyen, direnen bir sahicilikle yaşam buluyor ahşap üretimler… Zenaatın her dalı, ürünlerini ortaya dökmeye devam ederken, yaşamımıza güzellik ve renk katan yaratımlar meydana getiriyor.

 

İnsanla soluk alan, nesilden nesile geçen, bize hikayeler anlatan ahşap, birbirinin aynısı ürünlere karşı duruş sergileyerek, özgün üretimlerle kentin değerlerine anlam katıyor. Birbirlerine yakışan, eşlik eden iki sözcük olan“Kastamonu ve Ahşap”  yaşadıklarının büyüttüğü insanların ruhlarına şefkatle dokunuyor.

Çocuklara sınav değil, sanat öğretir, sözü belleğimizde, Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz’in; “Günü kurtarmaya yönelik hareketlerden kaçınmak gerektiğini” sık sık vurgulaması gerçekliğinde, Kastamonu 8.Ahşap Fuarı; tüm Kastamonuluların katılımını ve sahip çıkmasını bekliyor.