“Biz inandık; bu takım düşmez”

GMG Kastamonuspor Kulüp Başkanı Enes Ege Aygün, TV 366’da katıldığı Kastamonu’da Spor programında Yılmaz Acar Davut ve Serkan Horuz’un sorularını yanıtlarken, kulübün son durumu hakkında kapsamlı bir değerlendirmede bulundu.

Futbolcuların büyük bir özveriyle mücadelesini sürdürdüğünü söyleyen Başkan Aygün, kendisi için de camia için de çok büyük tecrübelerin yaşandığı bir sezon geçirdiklerini ve hedefin ligde kalmak olduğunu belirtti. Aygün; “Bu takım düşmez. Umut ediyoruz ki düşmeyeceğiz. Biz inandık. Bütün futbolcularımın hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hepsi çok büyük özveriyle oynuyor” ifadelerini kullandı.

 “KÖTÜ BAŞLANGIÇ YAPTIK”
Başkan Aygün, “Sezon başında bizim için bu kadar zorlu bir sezon geçeceğini düşünmüyorduk. Sezona kötü bir başlangıç yaptık. O zamanki Teknik Direktörümüz Ekrem Al da o sırada bir kovid geçirdi ve takım olamadık. 6 hafta bizim için çok zorluydu. Levent hocamın gelmesiyle takımımız bir çıkışa geçti. Kaliteli bir takımımız var ama eksik bir takımımız var. Alt yapıdan aldığımız en iyi oyuncuları bir şekilde Levent hocamla birlikte harmanlayıp takıma monte etmeye çalışıyoruz.”

“SEZON HEDEFİMİZ LİGDE KALMAK”
Sezon öncesi yaşananları ve bu sezon ligde kalma hedefi gerçekleştiği takdirde gelecek sezon planlamalarını da aktaran Enes Ege Aygün, “Bize destek olan olmayan herkese teşekkür etmek istiyorum. Burada verilen sözleri hatırlatmayacağım, bunları hepimiz biliyoruz, kimseye sitemim yok. Fakat sayın Valimizle de yaptığımız toplantılarda hep bir şeyleri hedefledik, maddi olarak maalesef hiçbir şey toparlayamadık. Transferi açma adına avukatlarla, futbolcularla konuştuk, faiziyle beraber yaklaşık 9 buçuk milyon lira transfer yasağı borcu var ve birçok futbolcu faizini silmiyor. Futbolcular burada iyi bir tabloyla karşılaşmadığı için feragat etmiyorlar. Transferi açalım izin verin diyoruz bir kısmı kabul ediyor bir kısmı etmiyor. 26 tane dosya var. Burası bir 2’nci Lig kulübün ve 9 buçuk milyon lira büyük bir para. Bu vesileyle Onursal Başkanımız tesisin olduğu yere gelir getirici bir alan yapalım, Kastamonu sporuna bir destek olsun dedi. Ondan da bir ses çıkmayınca hiçbir şey yapamadık. Elimiz kolumuz bağlı kaldı. Önümüzdeki tabloya baktık bizim şampiyon olma, Play-Off’a kalma gibi bir olasılığımız zordu. Bunu açarsak 10 milyon yasak, 2-3 milyon peşinat, primi falan 15 milyon üzerinde bir paraya tekabül edecekti. 15 milyona ligde kalacaktık belki ama biz de kendi futbolcularımızı destekleyelim ve bu sezon ligde kalalım dedik. Önümüzdeki sene de şapkamızı çıkartalım koyalım önümüzde ve ne yapacağımızı konuşalım. AŞ olması gerekiyorsa AŞ olsun, o zaman bu parayı harcayalım. Bu takımın tek kurtuluşu yukarı çıkması. Sıkışmış bir ligdeyiz, zor bir ligdeyiz, çıkınca rahatlayacağımız bir ligdeyiz. 1’inci Lig’de bir iki sene kaldıktan sonra burası da futbol şehri olur” ifadelerini kullandı.

HAKEM HATALARI …
Aygün, hakemlerin hatalı kararları hakkında; “Hakem hatalarıyla geçen sene de gördük. Bir Ankara Demir maçını hayatım boyunca hiçbir zaman unutmadım. Bu sene de birçok maçta gerçekten çok şanssızlıklar yaşıyoruz. İnanmak istiyorum ki hakemler gerçekten samimiyetle yönetmeye çalışıyorlar, aksini düşünmek istemiyorum. İnşallah düzelecek. Lobimizin eksik kaldığı gerçekliği var. Ama eskisi kadar değil, sadece buna endeksli değil” dedi.

“ÖNÜMÜZDEKİ SENEYE YATIRIM YAPIYORUZ”
Bir sonraki senenin yatırımını yapıyoruz diyen Başkan Aygün’ün açıklamaları şu şekilde: “Biz 3’üncü bölgede eksik kalıyoruz. İlyas gitmek istiyordu tutamadık. Ama ne olursa olsun bir Muhammet Öztürk’ü bırakmazdım. Bizim şu an bir forvetimiz olsa +5 puan yazardı. Alt yapıya genç oyuncu takviyesi yapardım. Alt yapıya alınıp 6 ay bekletip şu anda profesyonel lisansı çıkartabilirdim. Amatör futbolcuyu alıp kendi alt yapında lisans çıkartıyorsun, 6 ay bekledikten sonra o oyuncuyu profesyonel yapıp ligde oynatabiliyorsun. Başta olsaydı daha alternatifli bir kadro olabilirdi. Ama hiçbir şey için geç değil, buna başladık. Boluspor’dan, Beşiktaş’ın alt yapısından –Yasin Sülün hocayla konuştuk- oyuncular alacağız. 6 ay sonrası için yetiştireceğiz, önümüzdeki seneye yatırım yapıyoruz”

“ALABİLECEKLERİMİZİ ALDIK”

En son Kastamonuspor’da oynamış oyuncuları incelediklerini söyleyen Başkan Aygün, “3-4 sene önce futbolu bırakan futbolcular var. Ahmet Ayaloğlu vardı, olabilirdi ama o Almanya’da başka bir takımda lisans çıkartmış o yüzden bizim transfer yasağımızdan dolayı gelemiyordu. Berkan diye bir futbolcumuz vardı onu aldık, Antalya kampına da geldi, performansından memnunuz çok mücadeleci. Sözleşme imzaladık. Sağ bek-sol bek oynuyor, bize katkı sağlayacağına inandığımız bir oyuncu. Listemize baktık ve alabileceklerimizi aldık. Alt yapıdan iki oyuncu daha aldık. Bu sezon kadromuzdaki gençlerin hepsi pırlanta gibi çocuklar, abileriyle beraber çok güzel bir takım oldular. Yine biz aile olgusuyla devam ediyoruz. Levent hocam da onlara bence dokundu, sihirli değnek gibi dokundu. Tecrübe eksikliğinden kaynaklanan, oyun bilgisinin olmayışından kaynaklanan hatalar vardı sürekli. Özellikle Antalya kampında biz bu eksiklikleri iyice bitirmeye başladık ve 2.Lig’de Kastamonu şehrinde oynadıkları bilinciyle kendilerini geliştirmeye devam ediyorlar. Performansların bazılarından memnunum, bazı hayal kırıklıklarım da oluyor tabi. Ama inanıyorum ki içlerinden çok genç kazanacağız” dedi.

ALİCAN VE HARUN’UN AYRILIKLARI HAKKINDA
Alican ve Harun’un takımdan ayrılmasıyla ilgili ise Başkan Aygün, “Alican ve Harun’u gerçekten seviyorum. Ama biz inananlarla yola devam etmeliyiz. Harun bizden ayrılmak istedi. Sportif direktörümüze ‘Ben düşen takımdan olmak istemiyorum’ ifadesini kullandıktan sonra ben Harun’u silmiştim. Harun burada olsaydı mutsuz olacaktı. Gitmek istedi ben de yolunu açtım. Allah yolunu açık etsin. Alican takımda çok sevilen, gençlere abilik yapan, benim de gerçekten sevdiğim futbolcu. Bazı yetersizlikleri vardı, belki kendine göre çalışıyor ama bana göre eksikleri olduğunu görüyorum. Biraz rahat, çünkü tecrübesi var ona güveniyor ama artık daha mücadeleci futbol var. Alican fiziksel olarak yeterli olmuyordu. Hocamla istişaremizle, Levent hocamızın direktifi doğrultusunda böyle bir karar aldık. O da bunu saygıyla karşıladı. Şimdi de Maraş’ta. İnşallah iyi bir sezon geçirir.”

“BU TAKIM DÜŞMEZ”
“Bu takım düşmez. Umut ediyoruz ki düşmeyeceğiz. Biz inandık” diyen Aygün, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bütün futbolcularımın hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hepsi çok büyük özveriyle oynuyor. İlk yarı özellikle 3 günde bir maç oynadık. Sakatlıklar, kovid, yorgunluklar çok fazlaydı. Her şeye rağmen herkes terinin son damlasına kadar mücadele ettiler, etmeye de devam ediyorlar. Burada en kolay şey evden oturarak bir şeyler yazmak. Metincan Cici mesela ilk yarı kampı yemedi, ikinci yarı Antalya’da 8 gün sakattı, son 4 gün antrenmana çıktı, Karacabey maçına çıktı golünü attı. Şimdi haftada bir oynayacağız, daha çok dinlenme şansımız olacak, avantaj olacak. Şuna inanın ki bütün futbolcular büyük özveriyle oynuyor. Futbolcular bana bir söz verdiler. Biz iyi bir takımız. Gençler de daha çok katkı vermeye başlayınca daha farklı olacak. Kulübe spor psikiyatristi de aldık, zihinleri de toparlamaya çalışıyoruz. Maddi olarak da yükümlülüklerimizi yerine getirmeye çalışıyoruz. Maddi anlamda da kovidin zorlu sürecinden geçiyoruz. Kastamonuspor’un her ay minimum 400 bin lira gideri var, geliri de yok. Bir Sakarya maçının primi 250 bin liraydı. Bunlar zorlu şeyler ama aile olgusuyla üstünden geliyoruz. Bu takımın düşeceğini düşünmüyorum. Her şey daha güzel olacak.”

“HEDEF MAÇLAR VAR”
Kazanmaları gereken hedef maçların olduğunu da söyleyen Aygün, “Ligde kalma hedefi için kazanmamız gereken hedef maçlar var. Konya, Elazığ, Mamak buraya gelecek. Öncelikle rakiplerimizi yenmemiz lazım. Sonrasında sürpriz birkaç galibiyetle de yukarılara çıkalım ve ligde kalma hedefimizi başaralım” dedi.

Bazı işlerin oturmasının zaman aldığını da söyleyen Aygün: “Geldiğimden beri en büyük hedefim kurumsallık ve profesyonel yönetimdi. Bazı şeylerin oturması zaman alıyor. Sosyal medyamızı profesyonelleştirdik. Tesisimizi yeniliyoruz, artık güvenlikli herkesin giremeyeceği bir yenileme yapıyoruz. En kısa zamanda store açacağız. Bir iki ay içinde önce internet satışı sonrasında Kastamonu’da bir dükkan açarak hızlı bir şekilde buna başlayacağız. Belki çok gelir gelmeyeceğiz ama kurumsallık adına önemli.” Diye konuştu.

“BAŞKA KASTAMONUSPOR YOK”
Başkan Enes Ege Aygün, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Bana hayalimi sordular. Ben de Kastamonu’da bir Şampiyonlar Ligi akşamı dedim. Bazı insanlar dalga geçtiler. Hayal başka bir şeydir. Buranın futbol şehri olması için büyük vizyonlar gerekli. Ben de takım böyle kötü durumda olmasın isterdim. Transfer yasağı olmasın, her şey kontrolümde olsun isterdim. Bu şartlar olsaydı ve başarısız olsaydı insanlar beni eleştirsinlerdi. Ama şunu herkesin görmesi lazım bu takımın öncesinin zorluklarını ben çekiyorum. Ateşten gömleği giyen benim. Psikolojik olarak da Kastamonu beni çok yıprattı. Bazı şeyler çok zordu. Ufak ufak aşıyoruz. Biraz sabır, biraz inanmak ve biraz bazı şeyleri temizlemek lazım. Bu sene ligde kalıp, şehrimizin önde gelenleriyle konuşup bu takımın kurtuluşu için ne yapılması gerekiyorsa ona göre bu takımı kurtarmak lazım. Başka Kastamonu, Kastamonuspor yok.”

“HER ZAMAN DESTEK VERELİM”
“Kırılganlıkların çok olacağı bir dönemdeyiz. Taraftarlarımız ve hemşerilerimizden özellikle isteğim futbolcuların inanmışlığını kıracak yorumlardan kaçınalım, her zaman destek verelim. Bu takım düşse de hep beraber düşüreceğiz, ligde kalacaksa da bunu hep beraber yapmalıyız. Başka Kastamonuspor yok. Bütün futbolcularım elinden gelenin daha fazlasını yapmaya çalışıyor, herkes buna inansın. Ben inanıyorum. Kimse önemsemeden maça çıkmıyor. Teknik direktörüme, futbolcularıma, tüm personelimize, destek olan olmayan tüm taraftarlarımıza da teşekkür ediyorum. Başkan gider futbolcu gider ama Kastamonuspor her zaman burada. Bu düşünceyle yorumlarımıza devam edelim.”

“İSKENDERUN PİLOT TAKIM OLACAKTI”
“İskenderun’a tatile gittiğimde sayın belediye başkanımızı ziyarete gittim. 20 senedir profesyonel takımları olmadığını söylediler. Şehri de çok beğendim, güzel bir şehir. Bir takım destek sözleri akabinde oradaki insanları kıramadığımız için İskenderun başlangıcı oldu. Buradaki hedeflerimiz farklıydı. Transferi açıp buradaki genç oyuncuları orada maç tecrübesi kazanması için gönderip oradan tekrar oyuncu almaktı. Orası bizim için bir pilot takım olacaktı. Orası birinciydi, burası iyi gitmiyordu, ben de sürekli iki şehir arası gidip geliyordum, o yüzden de orayı sattım.”