Bölgesel Kalkınma Toplantısına evsahipliği yapacağız

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından organize edilen, "Pandemi Sonrası Bölgesel Kalkınma Toplantıları"nın üçüncüsü, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı ev sahipliğinde Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Program kapsamında, Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu'nun (sol 1) başkanlığını yaptığı "Kent Ekonomisi" başlıklı oturum düzenlendi. ( Tuğba Yardımcı - Anadolu Ajansı )

“Pandemi Sonrası Bölgesel Kalkınma Toplantıları”nın üçüncüsü Trabzon’da yapıldı. 

Van’da başlayan bölgesel istişare toplantılarına Diyarbakır ve Trabzon’dan sonra Erzurum, Sivas, Adana, Konya, Kastamonu, Tekirdağ, Bursa ve İzmir’de devam edilmesi planlanıyor. 

Trabzon’daki toplantıya katılan Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, artık altyapı belediyeciliğinin bittiğini belirterek, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizde gelinen nokta önemli bir başarıdır. Artık sosyal belediyecilik yükselen bir değerdir.” dedi.

Yerel yöneticiliğin önemine işaret eden Şahin, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, milletin duasına talibiz. Halka hizmet, Hakk’a hizmet anlayışı ile yolumuza devam ediyoruz. Dolayısıyla bu makam çok önemli, çünkü şehr’ül emin olmak. Şehr’ül emin o kadar önemli bir emaneti size veriyor ki bunun altından kalkmak için hep çok çalışmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Şahin, toplantıların bir amacının da yapılması ve yapılmaması gerekenleri istişare etmek ve “Dünya nereye gidiyor?” sorusunun cevabını aramak olduğunu dile getirerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Dünya nereye gidiyor sorusunun cevabını aslında hepimiz görüyoruz. Bir yıl önce bize bir maske takıp, mikroskopla dahi görünmeyen bir virüse karşı bütün hayatın, dünyanın nasıl durduğunu anlatsalar, ‘Acaba rüya mı görüyoruz, film mi seyrediyoruz, kabus mu görüyoruz?’ diyeceğimiz şeyi yaşıyoruz ve dolayısıyla buradan çıkaracağımız çok önemli sonuçlar olacağını da biliyoruz. Yüce Mevlam Kur’an-ı Kerim’de ‘Akletmez misin ya kulum?’ diyor. ‘Akletmez misin ya kulum?’ sözünün gereğini bugün yapmak durumundayız ve benim inandığım bir şey var, bunların hepsi birer sonuç. Eğer biz insan, çevre, şehir, doğa dengesinde buradan çıkardığımız sonucun gereğini yaparsak dünyayı cennete dönüştürebiliriz.”