Bu destek kaçmaz

* KOSGEB’in sıfır faizli işletme kredisinden şimdiye kadar 1600 KOBİ yararlanırken, bu işletmelere 1 yıl geri ödemesiz olarak toplamda 36 milyon lira kredi verildi. Toplamda ise 2 bin 580 işletme bu krediden yararlanacak. KOSGEB İl Müdürü Nevzat Erol, Nisan sonunda sona erecek bu destek programından tüm KOBİ’lerin yararlanmasını arzu ettiklerini, başvuruların ise sürdüğünü söyledi.
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) 2017 yılı 0 Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği programıyla iş dünyası rahat bir nefes aldı.
2016 yılında 59 KOBİ’ye 50’şer bin liradan 2 milyon 950 bin lira sıfır faizli işletme kredisi sağlayan KOSGEB Kastamonu Müdürlüğü, yeni yılda da devam etmesi kararlaştırılan ve 2 bin 580 işletmenin faydalanma hakkı kazandığı program çerçevesinde bugüne kadar 1600 KOBİ’ye 1 yıl geri ödemesiz, 36 milyon lira faizsiz işletme kredisi sağladı.
Programdan yararlanma hakkı kazananan işletmelerden 200’e yakınının da bir hafta içinde ödemelerini alacağını belirten KOSGEB Kastamonu Müdürü Nevzat Erol, bu programdan yararlanmak isteyen işletmelere tanınan sürenin ise 28 Nisan’da dolacağını hatırlattı.
Evrak prosedürünün çok olduğu yönündeki söylentilere itibar edilmemesini ve işletmelerin hak ettikleri bu faizsiz krediyi kullanmakta tereddüde düşmemelerini isteyen KOSGEB Müdürü Nevzat Erol, 2 bin 580 işletmeyi de bu imkandan yararlandırmayı arzuladıklarını kaydetti.
2016 yılında söz konusu programdan faydalanabilen KOBİ sayısı 59 iken, 2017 yılında kotanın kalkmasıyla programdan faydalanma hakkı kazanan işletme sayısının 2 bin 580’e çıktığını kaydeden Nevzat Erol, “2016 yılı Aralık ayında KOSGEB tarafından Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği programı uygulamaya başlandı. Bu prpogramda 15 bin KOBİ kotası belirlendi ve bu kota illere bölüştürüldü. Kastamonu’ya bu programda 59 işletmeye kredi faiz desteği sağlanması hakkı tanındı. 59 işletme KOSGEB tarafından 50 bin lira ile desteklendi. Bu süreçte Kastamonu’dan ve Türkiye’nin tüm illerinden yüksek bir başvuru alındı. Bu yüksek başvuru hükümetimiz ve Başbakanımız tarafından önemsendi. 2017 yılında da programın devamı yönünde karar alındı. 10 ile 20 Şubat arasında alınan başvurular çerçevesinde Türkiye genelinde şartları tutan 460 bin 167 işletme 2017 Yılı Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği programından yararlanmaya hak kazandı. Kotasız olan bu programdan ilimizde ise 2 bin 580 işletme yararlanmaya hak kazandı. 1 lira net satış ile 1 milyon 345 bin lira arasında net satışı olan işletmeler bu programdan yararlandı. Bu işletmelerden 1 lira ile 250 bin lira satışı olanlara 20 bin lira, 250 bin lira ile 500 bin lira satışı olanlara 25 bin lira, 500 bin lira ile 750 bin lira satışı olanlara 30 bin lira, 750 bin lira ile 1 milyon lira arasında satışı olanlara 40 bin lira, 1 milyon lira ile 1 milyon 345 bin lira satışı olanlara 50 bin lira sıfır faizli işletme kredisi verildi” diye konuştu.
Müdürlük olarak mesai mefrumu gözetmeden yaptıkları çalışmalar sonucunda bugüne kadar bin 600 işletmeye 36 milyon lira faizsiz kredi kullandırdıklarını kaydeden Erol, “Müdürlük olarak hızlı bir çalışma başlattık. Şu ana kadar 2 bin 580 işletmemizden yaklaşık bin 600’ü ödemelerini aldı, parasını tahsil etti. Şuana kadar ödemesi yapılan işletmelerimize toplamda 36 milyon liralık bir kaynak aktarımı yapıldı. Kastamonu’ya 36 milyon lira bir kaynak aktarımı sağlanmış oldu. Bu 36 milyon liranın 8 milyon lirayı bulan faizini biz KOSGEB olarak karşıladık.” dedi.
İşlemleri tamamlanmak üzere olan 200’e yakın işletmeye daha kredi ödemesi yapmaya hazırlandıklarını belirten ve bu programdan yararlanma hakkı elde eden 2 bin 580 işletmenin tamamının bu imkandan faydalanmasını istediklerini belirten Nevzat Erol, “Yaklaşık 150 ila 200 civarında işletmenin de bu bir hafta içerinde işlemleri tamamlanacak ve ödemelerini alacaklar. Henüz daha kredisini kullanmamış olan, kredisini kullanma noktasında da şartları sağlayabilen işletmelerimiz var. Bu işletmelerimizin tamamına birkaç defa Başkanlığımız tarafından gönderilen SMS’lerle ulaşmaya çalıştık. En az bir kere de telefonla arama yaparak, krediye başvurup, başvurmayacaklarını, başvurmak istemiyorlarsa neden başvurmak istemediklerini öğrenmeye çalıştık. Şu anda da arkadaşlarımız bu işletmeleri arayarak bilgilendirmeye çalışıyorlar. Kredinin son uygulanma tarihi 28 Nisan’dır. Bu tarih inşallah uzatılır diye ümit ediyoruz ama vatandaşlarımızdan bu tarihin uzatılmayacağını düşünerek hareket etmesini istiyoruz. KOBİ’lerimizin bir an önce hem müdürlüğümüz nezdindeki, KOBİ Beyannamesi ve ek evraklarını tamamlayarak, KOSGEB Müdürlüğü ile ilgili olan süreci ve krediyi almak istediği banka ile şubesiyle ilgili olan süreci başlatmalarını kendileri açısından da önemsiyoruz. KOBİ’lerimizin 28 Nisan tarihini geçirmeden bir an önce hakkettikleri bu faizsiz krediyi almasını istiyoruz.
Kastamonu’nun kullandırma oranında yüzde 62 ile Türkiye ortalamasının çok üstünde olduğunu belirten Nevzat Erol bu doğrultuda protokol yaptıkları bankalara çok teşekkür ettiğini söyledi.
Nevzat Erol sözlerini şu cümlelerle noktaladı:
“KOSGEB Kastamonu Müdürlüğü olarak kullandırma oranımız yüzde 62 seviyesindedir. Bu Türkiye ortalamasının üzerinde bir orandır. Bu noktada samimi davrandıkları için sözleşme imzaladığımız 9 farklı bankamıza ve müdürlerine de teşekkür ediyorum. İnşallah memleketimiz için, ilimiz için ve faydalanıcı KOBİ’lerimiz için bu süreç hayırlı şekilde tamamlanır.”