Bu emek değerini bulmalı

Abanalı doğa ve kuş fotoğrafçısı Mehmet Şenol, göç zamanı Ezine deresinde konaklayan 200 kuş türünü 2004 yılından bu yana büyük bir emek ve sabırla fotoğraflamayı başardı.

Çektiği bu birbirinden değerli karelerden oluşturduğu ve “Abana – Kastamonu / Ezine’nin Kuşları / Özgür Kanatlar” adını verdiği albüm kitabın sınırlı sayıdaki örnek baskısını kendi imkanlarıyla yaptıran Şenol’un amacı, 16 yıllık emeğin ürünü olan çalışmasını sponsor desteğiyle dağıtıma hazır hale getirip, Kastamonu turizmine önemli bir çeşitlilik sağlanmasına katkıda bulunmak.

 

1958 Abana doğumlu olan Mehmet Şenol, kendisini “30 yılını turizm işine adamış; amatörce doğa,manzara,yaban hayvanı,kuş fotoğrafçılıklarını çekerek kayıt altına almayı seven biri” olarak tanımlıyor.

2004 yılında arkadaşlarının teşviği ile Abana’da kuş fotoğrafçılığına ve gözlemine başladığını belirten Şenol, Abana’nın kuşların göç yolu üzerinde olması ve kuş türü zenginliğinden dolayı çok şanslı ve önemli bir yer olduğunu vurguluyor.

Abana’dan geçen ve denize dökülen Ezine deresinin, kuşların dinlenme,beslenme ve bazen üreme yeri olarak kullandıkları yer olduğunu söyleyen Mehmet Şenol, “Abana-İnebolu köprüsünden denize kadar olan 500 metrelik alan, sazlık ve makilik olması nedeniyle  kuşlara ev sahipliği için bulunmaz güzelikte bir nokta. Sadece Ezine deresi ve çevresinde yaklaşık 200 tür kuş kayıt altına aldım” diyen Mehmet Şenol, bugüne kadarki çabalarından sonuç alamayışının haklı üzüntüsünü yaşıyor.

“Bu önemli yerin korunması için Bakanlıklar ile yazışmalar yaptım, Kastamonu Valiliğine,Milli Parklara başvurularımız oldu, pek sonuç alamadık.Abana için önemli olan bir doğa ortamındaki canlıları gelecek nesillere aktarmak için kendi imkanlarım ile kitap haline getirdim” diyen Şenol’un dikkat çektiği bir başka nokta da var.

Ezine Deresinde kuşların yanı sıra susamuru ve oluklu kertenkelede bulunduğunu, bunlara ait görüntülerin de elinde olduğunu ifade eden Şenol, “Amatörce yaptığım bu çalışma önce beni çok mutlu etti ve ilgilenen merak edenler kitaplar dağıttım.Niyetim,hazırladığım kitabı bir sponsor desteği ile çoğaltarak Abana’nın, dolayısıyla Kastamonu’nun tanıtımına katkı sağlamak. Bu zenginliğimizin tanıtımının yapılmasını Kastamonu ve Abana turizmi için önemli bir çeşitliliği mevcut değerlere eklemekte katkım olmasının mutluluğunu yaşamak istiyorum” diyor.