Bürme davasında flaş gelişme

BÜRME

2017 Kasım’ında meydana gelen ve Türkiye’de yankılanıp günlerce konu olan Bürme olayının faili oldukları iddiasıyla tutuklanan üçsanık hakkında Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 5’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası kararı, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından usulden bozuldu.Sanıklar 9 Aralık tarihinde tekrar Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkacaklar.

 

2017 Kasım’ında meydana gelen ve Türkiye’de yankılanıp günlerce konu olan Bürme olayının faili oldukları iddiasıyla tutuklanan üç sanık hakkında Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 5’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası kararı, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından usulden bozuldu.

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, “hayvan hırsızlığı amacıyla gittikleri Akkaya Bürme köyü Kuzören mahallesinde 5 kişilik Çataloğlu ailesinin bireylerini katlettikten sona cenazelerini ateşe verdikleri evle birlikte yaktıkları” iddiasıyla yargılanıp ceza alan Erkan ve Ersan K. kardeşler ile Ali Ş’nin tek bir avukat tarafından savunulduğu, sanıkların ayrı ayrı avukatlar tarafından savunulması gerektiği kararına vardı.

Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, ‘bina içinde muhafaza altına alınmış olan eşya hakkında hırsızlık’, ‘bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme’, ‘canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme’, ‘kasten yangın çıkarma’, ‘kasten öldürme’ suçlarından yargılanan sanıklar Erkan K., kardeşi Ersan K. ve Ali Ş.’ye  5’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile yine sanıklardan Ersan K.’ye ayrıca ‘hırsızlığa teşebbüs’, ‘konut dokunulmazlığını ihlal’ ve ‘ruhsatsız silah kullanmak’ suçlarından 21 yıl 7 ay 15 gün hapis, Erkan K.’ye ve Ali Ş.’ye 22 yıl 7 ay 15’er gün hapis cezası vermişti. Sanıklar 9 Aralık tarihinde tekrar Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkacaklar.