Bütçe maratonunda son gün

İl Genel Meclisi’nin (İGM) 2021 bütçesini görüştüğü Kasım dönemi çalışmaları bugün yapılacak oturumla sona eriyor. Dünkü oturumda Milli Eğitim’in 2021 bütçesi 23 milyon 429 bin lira olarak geçti.

23 milyon 429 bin 891 TL’lik bütçesi hakkında İl Genel Meclisi üyelerini bilgilendiren İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, tamamlanan çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

 

İl Genel Meclisi (İGM) Kasım ayı toplantıları dünkü oturumla devam etti. Toplantıda İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bütçesi meclisin bilgisine sunuldu.

İGM bütçe görüşmeleri bugün yapılan 20. oturum ile sona erecek.  İGM’ye sunulan kurum bütçeleri ayrı ayrı onaylanacak.Toplantının gündeminde Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bütçesi yer aldı.

Toplantıya İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, İGM Üyeleri, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Strateji Geliştirme Müdürü Mehmet Bekar katıldı.

Cengiz Bahçacıoğlu

23 milyon 429 bin 891 TL’lik bütçesi hakkında İl Genel Meclisi üyelerini bilgilendiren İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, tamamlanan çalışmalar hakkında da şu bilgileri verdi:

“212 derslik yapımı tamamlanan okullarımızın maliyeti 99 milyon 140 bin 599 TL’dir. Bunlarla beraber Temel Eğitim Yapım Programında, Borsa İstanbul ile imzalanan anlaşma sonucunda kaynağı onlar tarafından sağlanıp, tamamlanan okullarımız var. Tosya Atatürk İlkokulu 8 derslikli okulumuz merkezde Darende İlkokulu 12 derslikli okulumuz biten okullar. Araç AhmedYesevi İlkokulu 2. dönemin başında tamamlanacak. Araç İmam Hatip Lisesi Aralık ayında tamamlanacak. İnebolu Sağlık Meslek Lisesi 2’nci dönemin başında bitecek. Cide Cumhuriyet İlkokulu’nda ikmal inşaatını yaptık. Önümüzdeki hafta geçici kabulü yapılacak. Tosya Yavuz Selim İlkokulu 2’nci dönemin başında bitecek. Şenpazar Ortaokulumuzda 2’nci dönem başında bitecek. Araç Şehit Ünsal Aksoy YİBO Aralık içerisinde bitecek. Merkezde Behçet Necatigil İlkokulu 2. dönemin başında bitecek. Devam eden okullarımızın sayısı da 128’tir, proje bedelleri de 56 milyon 382 bin 399 TL’dir.”

Devlet Yatırımı Programı’nda yapımı devam eden okullar hakkında bilgi veren Bahçacıoğlu, “Rehberlik Araştırma Merkezi bu ayın sonunda tamamlanacak. Bilim Sanat Merkezi’miz müteahhit bıraktığı için burada fesih işlemleri devam ediyor. Burayı da hızlı bir şekilde tamamlayacağız. Mustafa Kaya Anadolu Lisesi Spor Salonu’nda talihsiz bir kaza yaşadık ve bir ustabaşımız vefat etti. Ocak ayında Mustafa Kaya Anadolu Lisesi Spor Salonu da bitecek. 7 milyon 500 bin TL’lik bir yatırım olmuş olacak” diye konuştu.

Arsa Karşılığı Okul Yapımı Projesi kapsamında yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Bahçacıoğlu; “İnebolu Yolu’nda 34 dönüm civarında bir arazimiz vardı. Burayı Bakanlığımıza bildirdik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile bu çalışmayı canlandırdık. 20 derslikli Hacıbey Okulumuz, Taşköprü Fen Lisesi ve Hanönü Lisesi bu program kapsamında yapılacak. Yaklaşık 20 milyon TL’lik bir yatırım yapılacak. Yıkılan okulların yerine programa alınan ve kısa sürede ihale çıkacak olan okullarımız ise, merkezde Ceritoğlu İlkokulu, Şehit Yavuz Ulutaş Çelikoğlu İlkokulu, Tosya’da Dumlupınar Ortaokulumuz, Karadere İlkokulu, Mescit Ortaokulu’dur. 1-2 ay içerisinde ihale edilip, TOKİ tarafından yaptırılacak” şeklinde konuştu.

Cengiz Bahçacıoğlu, hayırseverler tarafından yapılan okullar ve kurumlara değinerek; “Araç İbrahim Subaşı Öğrenci Pansiyonu bu ay içerisinde tamamlanacak. Burası tamamlanınca hemen Çok Programlı Lisesi’nin yurduna başlayacağız. 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi Spor Salonu 7 milyon TL’lik yatırım Eti Bakır tarafından yapılıyor. İnebolu MTAL hemşehrimizMecit Çetinkaya tarafından yapılıyor. Bunların dışında programa aldığımız ve ihaleye hazırlık süreçleri devam eden okullarımız ise;  Abana Ortaokulu, Devrekani İmam Hatip Ortaokulu, Tosya Şerife Bacı Anaokulu, Şeker İlkokulu, Cide Toygarlı İlkokulu’dur. Bunların dışında projesi devam eden merkezde Güzel Sanatlar Lisesi ve Küre Spor Salonu var. Küre Spor Salonu’nu Aralık ayında ihale etmeyi planlıyoruz. Yaklaşık 3 milyon 500 bin TL’lik bir proje” dedi.

Bilgilendirmenin ardından İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal ve İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu; Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, Milletvekilleri, Siyasiler başta olmak üzere Bakanlık çalışanlarına ve okulların yapımında emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Merkez İGM Üyesi MHP Grup sözcüsü Hüsnü Dıngıloğlu İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu’na okullara otopark yapılacak mı diye sorduğu sorusuna, Bahçacıoğlu, okullarda projelere göre otopark yapımının uygun olmadığını, kolon direklerinin otopark için uygun olmadığını, kolon aralarının 2,5 metre olduğunu, otopark içinse 4 metre civarında olması gerektiğini, sırf otopark yapacağız diye de bakanlığımızın böyle bir proje çalışmasının da olmadığını söyledi.

 

CENGİZ MUHZİROĞLU