“Büyük bir afet söz konusu”

İGM toplantısı öncesinde düzenlenen grup toplantısında konuşan AK Parti İl Başkanı Halil Uluay, Kastamonu’yu etkisi altına alan yoğun kar yağışının bir afet durumu boyutuna ulaştığını söyledi.

Tüm kurumların imkanlarının seferber edildiğini ve 50’den fazla ekiple karla mücadelenin devam ettiğini söyleyen Halil Uluay, “İl Genel Meclisi üyelerimizin 2016 yılında daha bereketli ve daha verimli bir performans ortaya koyacağımızdan eminim. Şuan 10 ilçemizde ciddi manada kar mücadelesi veriyoruz. Köy yollarımızın bir çoğu maalesef kapalı. En büyük dezavantajımız sürekli kar yağıyor olması. Açıldıktan iki saat sonra bile birçok köyümüzün yolu yeniden kapanıyor. Kapalı köy yollarında Özel İdaresi’nin iş makinelerinin yanı sıra diğer kurumlara ait greyder ve dozerlerde çalışıyor. Tüm kurumların desteğiyle ciddi bir mücadele veriliyor. Birçok köy yolunda greyder ve kar bıçaklı kamyonlarla yol açma çalışması maalesef sonuç vermiyor. Mecbur dozerin girmesi gereken yerler var. Doğanyurt’ta bir dozerimiz yoğun kar yağışı altında kayboldu. O kadar ciddi bir kar yağışı var. Bu bir afet durumu. Büyük bir afet söz konusu. İnşallah bunu kazasız belasız atlatırız. Kastamonu Merkez ve Taşköprü, Tosya, ile Araç’ta ciddi manada kar yağışı olmaması avantaj sayabiliriz. Çünkü tüm iş makinelerini sahil ilçelerine aktarılmış durumda. İnsanlarımızın 1 saat bile mahsur kalmalarına gönlümüz el vermiyor ama doğa şartları bazen buna engel çıkarıyor” diye konuştu.

Toplantıda AK Parti İl Başkanlığı binasını taşıyacaklarını da dile getiren Uluay, “Mevcut binamızın fiziki koşulları artık yeterli değil. Parti binamızı en kısa sürede Cemil’in İş Hanı’ndaki yeni adresine taşımayı planlıyoruz” diye konuştu.

Bakanlıklara ziyaretler düzenleyeceklerini de söyleyen Halil Uluay, “İl teşkilatı olarak Kastamonu’nun projeleriyle ilgili bakanlarımıza taleplerimizi ileteceğimiz ziyaret programlarımız olacak. Şuan özellikle yeni görevi devralan bakanlarımızın kurumlarını, kendi bakanlıklarını tanıma süreçleri var. O süreci en azından atlatalım diye bugüne kadar bakan ziyaretlerimizi gerçekleştirmedik. Bilindiği gibi proje ekibimiz var. Bu ekibimiz bakanlıklara götüreceğimiz taleplerimizi yavaş yavaş olgunlaştırıyor. Her ziyaretimizde Kastamonu’ya dair taleplerimizi dile getireceğiz” dedi.