Çakır“Koranavirüsü alacağımız ilave tedbirlerle söndüreceğiz”

Vali Avni Çakır, Koranavirüs ile ilgili daha önceki atakları da hep beraber, yoğun tedbirlerle söndürdük. Bu dalgayı da kısa sürede kontrol altına alıp, alacağımız ilave tedbirlerle de söndüreceğiz. Tedbiri elden bırakmayacağız ” dedi.

Vali Avni Çakır dün Topçuoğlu Mahallesi’nde kurulan Çarşamba Pazarı’nda denetimlerde bulunarak, ilimiz ile ilgili Koronavirüs  hakkında değerlendirmede bulundu. . Vali Avni Çakır, vatandaşlar tedbirler konusunda uyararak daha duyarlı davranmalarını istedi.

Denetimlerde Vali Avni Çakır’a, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci ve İl Sağlık Müdür Vekili Yüksel Kutlu ve diğer görevliler eşlik etti.

İlimizdeki vakaların Aralık ayında geçen aya göre yüzde 50 arttığını ifade eden  Vali Avni Çakır; “Bu çok ciddi bir rakam, bununla alakalı biz pazartesi günü başkanlığını yapmış olduğumuz değerlendirme toplantılarında muhtemel vaka kaynaklarını tespit ettik.  Bununla alakalı tedbirlerimizi de artırdık. Burada bilindiği gibi yaklaşık 10 gündür uygulamaya giren yeni tedbirlerle artık hafta sonları sokağa çıma kısıtlaması getirildi. Gün içerisinde belli saatlerde yine akşamdan sabaha kadar artı 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın ve 20 yaş altı gençlerimizin de sokağa çıkması ile alakalı ciddi kısıtlamalar getirildi. Şu an itibariyle bunların ufak işaretlerini gördük olumlu anlamda ama gerçek anlamda yansımalarını bu hafta sonrası görmeyi umut ediyoruz. Şu an itibariyle biz vaka kaynakları olarak vatandaşlarımızın yoğun olarak bulduğu mekanların büyük bir kısmının hem müşteriye kapatılması hem de sadece paket servis ya da gel-al sistemiyle açık olması sebebiyle artık insanlarımızın yoğun olarak buldukları yerler olarak otogarlar, toplu ulaşım araçları, duraklar, marketler ve pazar yerleri kaldı. Buraları da bahsetmiş olduğumuz değerlendirme toplantılarındaki tespitlerin ışığında özel denetime tabii tutacağız. Özel denetim derken zaten buralar ile alakalı mutlaka yetkililerimiz var ama daha da sıkılaştırmış denetime tabi tutacağız. Hastanemizde de yoğun bakım doluluk oranımızı da Sağlık Bakanımız açıkladı, yüzde 75’ler seviyesine geldi. Bununla alakalı Sağlık İl Müdürlüğümüz almış olduğu tedbirlerle, yoğun bakımdaki yatak sayılarımızı merkezde ve Tosya ilçemizde yaklaşık yüzde 15 civarında artırdı. Ama vaka sayılarımız o kadar yüksek ki maalesef bu da ilerleyen süreçte biz çok fazla rahatlatamayacak. Eğer biz bu vaka artış hızını kesemez isek. Biz ümit ediyoruz ki yapacağımız bu yoğunlaştırılmış denetimlerle ve ilan edilen sokağa çıkma kısıtlamaları ile vaka sayılarımızda bu hafta itibariyle düşüş bekliyoruz. Bunun işaretlerini ufak ufak gördük ama anlamlı değil. Bunun anlamlı olması için hafta sonunu görmemiz lazım” dedi.

Filyasyon ekiplerinin sayılarını yüzde 50 oranında arttırdıklarını da söyleyen Vali Çakır; “Gerekli araç, gereç ve personel takviyelerini yaptık. Toplum Yararına Programdan 40 tane Milli Eğitim’den personelimizi Sağlık Müdürlüğü’müzün emrine verdik. Yine kurum, kuruluşlarımızdan ve kiralama yöntemiyle sağladığımız 15’e yakın aracımızı da yine filyasyon ekiplerimizin emrine verdik. Filyasyon konusunda şu an için bir sıkıntımız yok. Sayılarımıza göre gerekirse bu rakamları arttıracağız. Bizim bu noktada ihtiyacımız vatandaşımızın zorunlu olmadıkça sokağa çıkmaması. Şu anki hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması aslında hayatımıza çokta büyük bir engel getirmedi. Çünkü hafta içinde sınırlama dışında tutulan bölgelerde ilimizin hem ticari hayatının hem sosyal hayatın yürümesi noktasında yeterli. Fakat pazarlarda insanlarımız 2 kilo domates için bütün pazarı karış karış dolaşıyor. Ekonomik sebepten dolayı bunu yapıyorsa, saygı duyarız ama sırf geleneksel alışkanlığından dolayı geniş geniş pazarı dolaşalım yapıyorsak, böyle yapmayalım. İhtiyaçlarımız için 112’lerimiz devrede, artı diğer STK’larımız vatandaşlarımızın ihtiyaçları için devrede. Bu anlamda gelen başvuruları seri bir şekilde 112’deki arkadaşlarımız, belediyelerimiz, STK’larımız, Vefa Destek Grupları vasıtasıyla zaten evlerine kadar götürüyoruz. Vatandaşlarımızdan rica ediyoruz. Lütfen zorunlu olmadıkça sokağa çıkmayalım. Bu sadece 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için değil, tüm vatandaşlarımız için geçerli. Çünkü bu tür yasak ve tedbirlere bir bütün olarak uymazsak, belli bir kesimin uymasının anlamı olmuyor. Bir bütün olarak toplumun her kesimi, hem vatandaşlar, hem esnaflar, hem de her kademede sokakta bulunanların insanların buna destek vermesi gerekiyor. Özellikle 65 yaş ve üzerinde bu hastalığın yaratmış olduğu tehlikenin hepimiz farkındayız. Kaybettiğimiz insanların oranına baktığımızda bunun yüzde 90’ı, 65 yaş ve üzeri. Belki bazı vatandaşlar bunu kendilerinde çok fazla ağır hissetmiyor ama inanın 65 yaş ve üzerindeki yakınlarımıza bu virüs bulaştığı zaman sonuçları çok ağır oluyor. Herkes bunu görüyor. Daha vatandaşlarımıza söyleyecek sözümüz kalmadı. Bu anlamda daha çok anlayış, daha çok yardım bekliyoruz. Daha önceki atakları da hep beraber, yoğun tedbirlerle söndürdük. Bu dalgayı da kısa sürede kontrol altına alıp, alacağımız ilave tedbirlerle de söndüreceğiz” diye konuştu.

Aşılama hakkında da açıklama yapan  Vali Çakır; “Şu an için bir aşılama takvimi netleşmedi ama planlarımızı yapıyoruz. Önce sağlık personellerinde, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızdan başlayacak şekilde, artı belli kritik görevdeki arkadaşların aşılanması için tedbirler alınacak. Bu konuda planlama Bakanlığımız bünyesinde yapılıyor. Tüm yurtta eşit ve aynı anda başlayacak. Bizde bu doğrultuda hazırlıklarımızı yapıyoruz” dedi.

Vali Avni Çakır son olarak; “Belli meslek grupları sokağa çıkma kısıtlamasından muaflar. Maalesef bazı vatandaşlarımız yasağı delme umuduyla, hala büyük bir umarsızlıkla sokağa çıkıyorlar. Arkadaşlarımız şehrin her noktasında yoğun denetimini sürdürüyor. Yoğun denetimlerimiz ve cezalarımız devam ediyor. Vatandaşlarımızın bu konuda bize destek olmalarını istiyoruz. Hastanelerde doktor sayımız aslında fazlasıyla yeterli ama bu vaka durumuna göre artış gösterince yetmiyor. Şu an bir ülke olarak bir atak yaşıyoruz. Bu şartlarda vaka sayınız yüzde 50 artarsa, ayrıca arkadaşlarımız arasında da Kovid-19 olanlar var. Onların Korona’ya yakalanmaları da bu süreci etkiliyor. Şu an arkadaşlarımızın üstün gayretleri ile yetişiyoruz ama bu rakamlar çok daha artarsa bu anlamda zorlanırız. Sağlık Bakanlığımız yeni ilan ettiği alımlarla da ilimize 55-60 civarında yeni sağlık personeli gelecek. Onların gelmesiyle rahatlayacağımızı düşünüyoruz. Arkadaşlarımızın fedakâr çalışmasıyla şu an biz yetiyoruz” ifadelerini kullandı. Cengiz MUHZİROĞLU