Çalık’tan ikinci sarımsak çıkışı

Kastamonu Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hikmet Çalık, sarımsağın Anadolu Birlik Holding bünyesinde pazarlanması hususunu çok önemsediklerini ve konu üzerinde büyük hassasiyet gösterdiklerini bildirdi.

Sarımsağın hak ettiği değeri bulabilmesi için geçtiğimiz günlerde TORKU ile görüşmelerin yapıldığını söyleyen PANCAR-KOOP Başkanı Hikmet Çalık, şimdi de Anadolu Birlik Holding bünyesinde pazarlanması noktasında girişimlerde bulurnduklarını belirterek şunları söyledi:

“Hem fiyat hem de üretimin arttırılarak pazarlanma konusundaki problemlerin ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Bölgemiz çiftçisi aynı pancarda olduğu gibi sarımsağını da pazarlama ile uğraşmadan satabilmelidir. ‘Satabilecek miyim? Kaça satarım?’ gibi problemlerle kafasını yormamalı, kısaca sürekli pazara sarımsak getir-götür derdi ortadan kalkmalıdır. Bu durum bile dikkate alınmayan milli tasarrufa, aile ekonomisine katkıdır. Bu konuda alım-satım prosedürlerine ilişkin dokümanlar tarafımıza ulaşmıştır. Üzerinde çalışıyoruz. Talepler doğrultusunda kooperatif olarak bünyemizde oluşturmayı planladığımız AR-GE ekibi ile Tarım Bakanlığı tarafından açıklanan hibe desteklerini de yakından takip etmekteyiz. Soğuk hava deposu da dahil olmak üzere tesisler kurma planlarımız gündemdedir. Sonuçlarına ilişkin ayrıntılar ortaklarımıza düzenli olarak basın ve diğer iletişim organları vasıtasıyla duyurulacaktır.”