Çatalzeytin’den Hızır geçti

Çatalzeytinli gurbetçi, memleketinde kıt kanaat yaşamaya çalışan hemşerilerinden bir bölümüne, bakkaldaki veresiye defterini satın alıp toptan hesap kapatarak sürpriz bir destek verdi.

İsmini saklı tutan ve yurtdışında yaşadığı öğrenilen hayırsever gurbetçinin 14 bin 800 lira öreyerek tüm alacaklarını sıfırladığı bakkal Recep Demir, bunun eski ve güzel bir gelenek olduğunu söyledi.

Yaşamını yurtdışında çalışarak sürdüren Çatalzeytinli bir gurbetçi, baba ocağındaki dargelirli hemşerilerine “Allah razı olsun” dedirten sürpriz ve alkışlanacak bir jestte bulundu.

İsmini saklı tutan hayırsever gurbetçi, Çatalzeytin’deki bir arkadaşının aracılığıyla Merkez Camii altında bakkallık yapan Recep Demir’in veresiye defterindeki 14 bin 800 liralık alacağının tamamını ödeyerek borçlu hemşerileri adına hesap kapattı.

Bu örnek hareketin muhatabı olan Bakkal Recep Demir, “Veresiye defteri satın almak eski bir gelenektir. Sevabını almak isteyen yurtdışındaki bir gurbetçimiz defterimi satın almak istedi. Ben de defterdeki alacaklarımı topladım, parayı alıp veresiye defterini teslim ettim” dedi.

Öte yandan, yine Çatalzeytin’de esnaflık yapan bir kişi, bisikletli yabancı bir turistin düşürdüğü parayı teslim etmek için arabasıyla yola çıktı ve turisti Türkeli yakınlarında yakalayarak parasını teslim etti.

Çatalzeytin Sofrası sahibi Ergenç Kar, işyerinden içecek satın alırken 150 lirasını düşüren bisikletli yabancı turistin peşinden arabasıyla yola çıktı. Turisti Türkeli yakınlarında yakalayan Ergenç Kar, turiste düşürüp düşürmediğini kontrol etmesini istedikten sonra parasını teslim etti. Yabancı turist Çatalzeytinli vatandaşın bu davranışından ötürü şaşkınlığını gizleyemezken, teşekkür etti.