Çelik, CHP ve Baltacı’ya salvo: “Milleti aldatmalarına müsaade etmeyeceğiz”

  • AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, partisinin Tosya kongresinde yaptığı konuşmada CHP’yi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı’yı sert ifadelerle eleştirdi.

Kuruluşundan 14 ay sonra iktidara gelen partilerinin 2002’den bu yana Türkiye’yi başarıdan başarıya koşturduğunu söyleyen Çelik, “Milleti aldatmalarına müsaade etmeyeceğiz” dediği CHP’nin şehir hastanelerine yönelik eleştirilerine tepki gösterdi, milletin CHP İstanbul İl Başkanı’nı affetmeyeceğini söyledi, “CHP’lileri güzel işlerde , güzel açılışlarda göremezsiniz” dedi, Baltacı’yı TÜİK verilerini çarpıtmakla suçladı.

“Köylerimizdeki imkanları daha da arttıracağız” diyen ve yerel seçimde kaybettikleri belediyeleri geri alacaklarını söyleyen Çelik’in konuşması şöyle:

“19 yıl önce kurulan AK Parti, liderimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde ülkemizi hamdolsun 14 ay sonra iktidara geldiği 2002’nin 3 Kasım’ından bugüne başarıdan başarıya hamdolsun koşturuyor. Her anlamda Türkiye’yi yeni hizmetlerle yeni hedeflerle konuşturuyor, yeni ilçelerimizin illerimizin yılların beklentilerini hamdolsun bu süre içerisinde hayata geçirecek.

İlk olarak dünyayı kasıp kavuran, sadece sağlık sistemini değil ekonomiyi de başta olmak üzere tüm alanları olumsuz yönde etkileyen salgın sürecinden bahsetmek istiyorum. Türkiye AK Parti’nin iktidara geçmesiyle birlikte sağlık sisteminde büyük adımlar attı. Sağlıkta dönüşüm programını hızlı bir şekilde hayata geçiren bir ülke oldu. Hükümetimiz bu alanda yaptığı en önemli şeylerden bir tanesi vatandaşlarımız arasındaki ayrımı ortadan kaldırmaktı. İl Başkanımız Kılıçdaroğlu’nun SGK Genel Müdürü olduğu dönemlerden bahsetti. O dönemde bizler neler yaşadığımız her birimizin hafızalarında. Çok geçmedi bunun üzerinden. Hastane kuyrukları, ilaca ulaşamama, özel muayenelerde ciddi paralar talep edilmesi… Türkiye bugünleri AK Parti iktidarı ile tamamen ortadan kaldırdı. İsteyen istediği hastaneye özel hastane, üniversite hastanesi, devlet hastanesine ulaşma imkânına sahip oldu. Aile Hekimleri sistemini Allahlın izniyle şuanda güzel bir şekilde uyguluyoruz. Hedeflerimiz daha iyi daha güzel noktalara ulaşmak istiyoruz. Bakın sadece Kastamonu’dan bahsediyorum. Bu Türkiye için de aşağı yukarı aynı. Kastamonu’da Tosya Devlet Hastanesi, Taşköprü Devlet Hastanesi, şuanda eğitim araştırma hastanesine dönüşen 400 yatak, 500 yatak kapasiteli Kastamonu Devlet Hastanesi olarak bilinen hastanemiz, İnebolu Devlet Hastanemiz, Araç Devlet Hastanemiz, Devrekâni devlet hastanemiz… Tamamı AK Parti döneminde yapılan hastaneler” ifadelerini kullandı.

“ŞEHİR HASTANELERİNE NİYE KARIŞIYORSUNUZ?”

Yapımı devam eden hastanelere değinen Milletvekili Çelik, şunları söyledi:

“Şu anda Cide Devlet Hastanemiz başta olmak üzere yapımı devam eden hastanelerimiz de var. Diğer hastanelerimizle ilgili de şartları hamdolsun düzenledik. Şehir hastaneleri yapılıyor ama şehir hastanelerine karşı duran bir CHP ve onun ittifakı ile karşı karşıyayız.  Şehir hastanelerine niye karışıyorsunuz? Bugün şehir hastanelerinin ne kadar büyük bir işlev gördüğü şu salgın sürecinde ortaya çıktı. Siz bunları öngörecek bunları planlayacak kapasiteye sahip değilsiniz.  Bunlar şehir hastanelerine karşı durdukları kadar Türkiye’yi bir ileri noktaya taşıyan büyük projelere de her zaman karşı oldular. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün karşısında durdular. Aynı 1970’lerde ilk boğaz açık köprüsü yapılırken eylem yaptılar. Bunu büyüklerimiz çok iyi bilirler. Bunlar Türkiye’nin gelişmesini istemezler. Türkiye’nin bir adım öteye gitmesini istemezler. Türkiye’yi IMF’ye mahkûm bir ülke olmasını istiyorlar. Bu yolların yapılmasına ne gerek var diyenler, bugün yol gecikmiş de ondan bahsediyorlar. Biz, Kastamonu’da hamdolsun sağlık anlamında iyi bir noktaya geldik daha iyi noktalara inşallah ilerleyeceğiz. Kılıçdaroğlu’nun genel müdür olduğu günlerden bugüne, salgına karşı hem tedavi yöntemlerimizle hem sağlık alt yapımızla hem de yatak sayılarımızla çok güzel bir şekilde bununla mücadele eden bir sağlık sistemi haline geldik. Dünyada her bakımdan örnek gösteriliyoruz. Ama bugün CHP ve diğerleri Türkiye’nin imajını kötülemek için ellerinden ne gelirse onu ortaklarıyla birlikte yapmaya devam ediyorlar. Onlar bunu yapmaya devam etsin biz doğru bildiğimiz yoldan inandığımız yoldan yürümeye devam edeceğiz.”

“BUNLARI BU MİLLET UNUTMAZ”

Muhalefete eleştirilerini sürdüren Çelik, şöyle konuştu:

“Bugün CHP’nin İstanbul İl Başkanı var.  CHP’nin İl Başkanı ne söylüyor? Devlete ‘seri katil’ diyor. Niye biliyor musunuz? Devlet teröristleri inlerinde bulup, yok ediyor diye bu şekilde söylüyor. Biliyorsunuz Ermeni melesi var. Türkiye’yi zor durumda bırakmak için o Ermenilerin günlerini kutsuyor. Türkiye Ermeni Katliamı yapmıştır diyebiliyor. Terörist cenazelerinde İstanbul’daki İl Başkanı ve CHP’li vekillerde adeta gözyaşı döküyor. Yüzlerce kişinin ölüm pahasına ikinci seçim yaptı diyebilen bir CHP vekili ile maalesef karşı karşıyayız. Türkiye IMF ye bağlı bir memleket olsun istiyorlar ya öyle bir şey olmayacak tabi bunlar gezici. Türkiye 2003’te 23 buçuk milyar IMF’ye borçla devraldığımız ülkeyi 2013’ün mayıs ayında son taksitini ödeyerek IMF ile olan ilişkimizi bitirdiğimiz anda gezi eylemlerini patlatanlardır. Türkiye’nin faizlerinin yüzde 4’lere düştüğü bir dönemden bahsediyorum. Ondan sonra 17-25 olayları, sonrasında 15 Temmuz. Bunların Genel Başkanı 15 Temmuz’a da tiyatro demişti, kontrollü darbe demişti. Bunları bu millet unutmaz. Siz milletin gözünden kaçırmaya çalışıyorsunuz ama bu millet bu ferasetli millet Tosyalı hemşehrilerim, Kastamonulu hemşehrilerim sizin bu yaptığınızı asla unutmaz. Türkiye’nin doğalgaz bulmasıyla bunların ortaya koyduğu tepki hala hepimizin hafızasında. Bunlar, Türkiye doğalgaz buldu. Gönül rahatlığıyla hayırlı olsun bile diyemeyen bir zihniyettir. Muhalefetimizin durumu içler acısı.”

“BUNLARI BÖYLE GÜZEL İŞLERDE, GÜZEL AÇILIŞLARDA GÖREMEZSİNİZ”

Tosya’da yapılan hizmetlere de değinen AK Parti Milletvekili Metin Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Tosya’mızda Organize Sanayi Bölge’mizi hamdolsun hayat geçirdik. Tosya Devlet Hastanemizi yaptık, hizmete sunduk. Tosya’mıza Fen Lisesi’ni, Huzur Evini hamdolsun açtık. Tosya’mıza birçok il merkezinde yokken atık su arıtma tesisini belediye başkanımız ve bakanlığımızın desteğiyle hamdolsun hayata geçirdik. TOKİ Tosya’mızda belediye başkanımız kazım başkan bizimle de istişare yaptı birlikte 2 TOKİ’yi hayata geçirdik. Aşağı yukarı 600 konut diye biliyorum. Şimdi de 100 konutluk 3’ncü TOKİ’yi ihalesini gerçekleştirdik. Bu hizmetler gerçekten Tosya’mızın çevresini değiştirdi. Şuanda Tosya’mızın beklentisi olan Tosya Hükümet Konağı ile ilgili de gerçekten proje safhasını planlama sonrasında Kazım Başkanım büyük çabalar sarf etti. Biz de elimizden ne geliyorsa desteğini verdik. Bugün hamdolsun hükümet konağımız kaba inşaatı bitme aşamasında. Okullarımızı Tosya’mızda yeniliyoruz. Yavuz Sultan Selim İlkokulu 2’nci yarıda inşallah yetişecek. Atatürk İlkokulumuz bir 15-20 güne inşallah tamamlanıyor. Dumlupınar ilkokulumuzun ihale hazırlıkları devam ediyor. İmam Hatip Liselerinin güçlendirme ihalesi gerçekleştirilecek. Bu bakımdan okul altyapılarımız ile ilgili merkezde, Tosya’da ve diğer ilçelerde ciddi aşamalar kat ettik. Son 3 yıldır büyük hizmetlere imza atıyoruz. Bunu halkımız görüyor. Birileri bu açılışlara gelmekten bile çekiniyorlar. ‘Şu yapılmıyor, bu yapılmıyor’ diyenler Kastamonu’da Merkez Ortaokulu’nun geçen yıl eğitim döneminin başında açılışı yapılıyor, davet ediliyor, o açılışa gelmekten bile imtina ediyorlar. Bunları böyle güzel işlerde, güzel açılışlarda göremezsiniz,”

“TÜİK VERİLERİNİ NASIL ÇARPITIRSIN?”

Açıklamalarına devam eden Milletvekili Çelik, şunları söyledi:

“Kastamonu’da AK Parti gelene kadar hiç organize sanayi bölgesi yoktu. Bugün Kastamonu, Seydiler, Tosya’dan sonra 4’üncü organize sanayi bölgemizi Taşköprü’de bitiriyoruz. İlk fabrikanın temel atma töreni gerçekleştirildi. Bunları oralarda göremezsiniz. Bunları 15 Temmuz akşamları göremezsiniz. 15 Temmuz akşamları bunlar piyasada yok. Biz çok çalışacağız. Bu milleti aldatmalarına müsaade etmeyeceğiz. Sen tarihi, kültürü, medeniyeti olan bir ilin milletvekilisin. Sen Kastamonu’yu ‘Türkiye’nin en yoksul bölgesi’ diye nasıl söylersin? TÜİK verilerini nasıl çarpıtırsın? Sana yakışıyor mu? Kastamonu milletvekiline yakışıyor mu? Yakışmıyor ama kendine yakışanı yapıyor. Böyle bir yaygara koparmaya çalışıyorlar. Burada teknik bir mesele var. En düşük gelire sahip il falan değiliz. Türkiye’de orta gelire sahip illerin arasındayız. TÜİK’in verilerinde göreli yoksulluk diye bir terim var. Her ili, her bölgeyi kendi içerisinde değerlendiren bir ölçü. TR82 Bölgesi yani Kastamonu, Sinop ve Çankırı’yı kapsayan bölge göreli yoksulluk açısından yüzde 15 çıkmış. Gelir ve Yaşam Koşulları Anketi’ne göre, Kastamonu’yu kendi içerisinde bulunduğu bölgede yoksulluk sınırını 10 bin TL üzeri olarak tespit etmiş, ortalama yaşam koşullarına göre. Bizden çok daha aşağıda tespit edilmiş 9 bölge daha var. Ortalama yaşam koşullarına göre, bizden çok daha aşağılarda tespit edilmiş tam 9 tane bölge, birçok il var. Bunu nasıl çarpıtıyorsun da Kastamonu’yu en yoksul il olarak değerlendiriyorsun? Burada ölçüt olarak ortalama yaşam seviyesi belirleniyor. O ilde bu seviyenin altında gelir elde eden yüzde kaç var onu belirliyor. Tutup buna Kastamonu’nun içinde bulunduğu bölge Türkiye’nin en yoksul bölgesi demek adeta büyük bir çarpıtmadır. Ya bunu anlayacak kapasitesi yok bu arkadaşın ya da çok büyük bir çarpıtma içerisinde.”

“KÖYLERİMİZDEKİ İMKANLARI DAHA DA ARTTIRACAĞIZ”

Sözlerini Tosya’daki çalışmalarla ilgili olarak sürdüren Çelik, şöyle konuştu:

“16 km. sulama kanalını yeniliyoruz. IPARD Projesi, bunun üzerinde uzun yıllardır çalışılıyor. 2015’ten itibaren ciddi bir çalışma içerisine girdik. Kastamonu bu manada, kırsal kalkınmada iyi bir mesafe aldı. Türkiye’de 6 ilde uygulanacak IPARD Projeleri söz konusu. Bundan 125 milyon TL bir kaynak ayrıldı. Bunun 27 milyon TL’sini Kastamonu aldı. En fazla ödeneği Kastamonu aldı. Bakanlığımız ihaleleri gerçekleştirecek. Köylerimizdeki imkanları daha da arttıracağız. KÖYDES çalışmaları Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu bir vizyondur. 2005 yılından itibaren köylerimize su ve yol hizmetlerini Özel İdarelerimizin yanına, Bakanlık desteğiyle daha hızlı bir şekilde hamdolsun hayata geçirdik. Birçok köyümüzde AK Parti iktidara geldiğinde, su sistemi ve su yoktu. Yaptığımız hizmetlerle 15 yılda yaklaşık 500 milyon TL yatırım yaptık Kastamonu’ya. Bu hizmetleri nüfus yoğunluğuna göre, öncelik sırasına göre hayata geçirme gayreti içerisindeyiz. KÖYDES ödeneklerinin daha da arttırılması için çalışma gayreti içerisinde olacağız.”

“BELEDİYELERİMİZE YENİDEN TALİP OLACAĞIZ”

AK Parti Milletvekili Metin Çelik, 18 yıldır milletin hizmetinde olduklarını vurgulayarak; “Biz hizmetlerimize devam edeceğiz. 2024 geldiğinde tüm ilçelerimizde belediyelerimize yeniden talip olacağız. Milletimiz zaten görüyor ve karşılaştırmasını emin olun yapıyor. Kimin ne yaptığı milletin gözünden asla kaçmıyor. Biz büyük projelerle milletimize hizmet etmeye devam ediyoruz. Karaçomak Deresi’nin kalan bölümleri için ihale onayı gelmiş durumda. DSİ tarafından kalan bölümler için ıslah çalışmaları da gerçekleştirilecek. Biz milletimizin hizmetinde olmaya devam edeceğiz” dedi.