Cezaevinde kendini astı!

Tosyalı Polis Memurumuz Erkan Göktepe’nin şehit düştüğü İstanbul Bağcılar’daki kanlı olayın sanıklarından Kadir A., bu davadan tahliye edilmesinin ardından farklı bir suçtan dolayı yeniden konulduğu cezaevinde intihar etti.

 

Tosyalı Polis Memurumuz Erkan Göktepe’nin şehit düştüğü İstanbul Bağcılar’daki kanlı olayın sanıklarından Kadir A., bu davadan tahliye edilmesinin ardından farklı bir suçtan dolayı yeniden konulduğu cezaevinde intihar etti.

SON DURUŞMADA NELER YAŞANMIŞTI?

Polis memuru Erkan Gökteke’nin şehit edildiği olayla ilgili davaya geçen hafta yapılan duruşmayla devam edildi.

AA’nın haberine göre, Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Serdar Balta ile Kadir A, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlandı.Şehit polis memurunun babası Hakkı Gökteke ile eşi Cemile Gökteke ve müşteki polis memuru Yunus Nacar da duruşmada hazır bulundu. Duruşmaya tutuksuz sanıklar Reis B. ve Oğuzhan I. da katıldı.

Olayda yaralanan polis memuru Yunus Nacar, söz konusu tarihte şehit olan Erkan Gökteke ile görev yaptığını, ekip aracıyla seyir halindeyken cadde üzerinde iki şüpheli şahıs gördüklerini anlattı.Müşteki Nacar, şahısların yüzünde pandemi nedeniyle maske olduğunu ve kapüşon taktıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Olay tarihinden iki gün önce silahla yaralama olayı gerçekleşmişti. Biz aslında uyuşturucuyla mücadele ekibi olarak yapıyorduk. Uyuşturucu konusunda o bölgede sürekli çıkar kavgaları olurdu. Olay günü de şahısları gördüğümde şüphelendim. Şahıslarla göz göze geldiğimizde polis olduğumuzdan şüphelenmiş ya da anlamış oldular ki hızlanmaya başladılar. Araçla takip etmeye başladık, hatta ben aracın siren sesini çalıştırdım, polis olduğumuzu anlayıp durmaları için. Buna rağmen durmadılar, kaçmaya devam ettiler. Biz de şahısları takip etmeye başladık. Durmaları için uyardık. Durdurmak için araçla önlerini kestik. Araçtan ineceğim sırada sanık Serdar Balta belindeki silahı çıkartarak bana bir el ateş etti. Aramızda 1-1.5 metre vardı. Sanık kafa bölgeme ateş etti, mermi sırtımdan girerek, sağ omuzumdan çıktı. Buna rağmen sanığı yakalamaya çalıştım ama sanık durmadı. Sanık, bizim aracımızın arkasından dolaşarak ekip arkadaşım Erkan Gökteke’ye ateş etti. Ben Erkan’ın aracın içine düştüğünü fark ettim, sanık kaçmaya devam etti. 15-20 metre ileride Kadir A’nın baktığını gördüm. Serdar’ın koşması üzerine o da koştu. Hatırladığım kadarıyla Serdar adlı şahıs bir el bana bir el de Erkan’a silahla ateş etti. Ben olay nedeniyle ekip arkadaşımın ölümüne neden olan, beni öldürmeye teşebbüs eden ve ona yardım eden şahıslardan şikayetçiyim.”

Şehit Erkan Gökteke’nin eşi Cemile Göktekede, olayla ilgisi bulunan herkesten şikayetçi olduğunu söyledi.Erkan Gökteke’nin babası Hakkı Göktekede, sanıklardan şikayetçi oldu.

Duruşmada Cumhuriyet savcısı, sanık Serdar Balta’nın savunmasının alınmasının beklenmesine, Kadir A’nın ise tutukluluk halinin devamını talep etti.

Tutuklu Kadir A., “Benim bu olayla bir ilgim yoktur. 7 aydır suçsuz yere cezaevindeyim. Tahliyemi istiyorum.” dedi.

Mahkeme heyeti, sanık Serdar Balta’ya savunmasını hazırlaması için süre vererek, SSÇ Kadir A’nın tutuklulukta geçirdiği süre, mevcut delil durumu, delillerin büyük orada toplanmış olması, delilleri karartma ihtimalinin bulunmaması ve bu aşamada adli kontrol tedbiri uygulamasının yeterli olacağını göz önüne alarak, hakkında adli kontrol tedbirleri uygulanarak tahliyesine karar verdi.Sanık Serdar Balta’nın tutukluluk halinin devamına hükmeden mahkeme, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Ancak Kadir A, bu davadan tahliye edilse de başka bir olay nedeniyle yeniden Maltepe Cezaevine gönderildi.

Duruşmadan sonra konuşan şehit Erkan Gökteke’nin eşi Cemile Gökteke, geçen duruşmadaki gibi hayal kırıklığı yaşadığını belirterek, “Çocuk mahkemesindeki duruşmada 2 sanık serbest kalmıştı. Bugün ağır ceza mahkemesinde eşimi vuranın direkt yakınındaki insan tahliye edildi. Ben bugün 2 yaşındaki çocuğumu evde ağlayarak bırakıp, dik durarak bu mahkemeye geliyorum. Ama her seferinde bize katillerin sevinçlerini yaşatarak evimize geri gönderiyorlar. Ben en son salondan çıkarken hakime de, ‘Bir dahaki duruşmada da vuranı serbest bırakın, olsun bitsin, biz de boşuna gelmeyelim.’ dedim. Çünkü biz her geldiğimizde birini serbest bırakıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Eşinin husumetli olduğu biriyle yaşadığı kavgadan dolayı vurulmadığını, vatanı savunurken öldürüldüğünü aktaran Cemile Gökteke, sanıkların çelişkili ifade verdiğini, suçlarını da kabul etmelerine rağmen tahliye edilmelerini eleştirdi.

Tüm sanıkların tutuklanması isteyen Cemile Gökteke, “Çünkü benim eşimin canı bu kadar ucuz değildi. Ayakta durarak, buraya geliyorsam, ben onların ceza almasını görmek için geliyorum. Süleyman Soylu’ya sesleniyorum. Ben bu olayda parmağı olan, kendi ağızlarıyla bunları ifade eden, onaylayan, suçlarını kabul eden ve sadece 18 yaşının altında olduğu için çocuk diye geçen bireylerin hepsinin tekrar tutuklanmasını istiyorum. Bu hak değil, bu adalet değil. Daha 7 ay oldu, toprağı kurumadı.” diye konuştu.

Hakkı Göktekede, mahkemenin tahliye kararını eleştirerek, “Benim oğlum şehit oldu. Şehidin canının cezası sadece 6 ay mı? Esas katilin yanındaki kişi bu sefer serbest kaldı. Biz bir sefer yıkıldık, ikinci kez, üçüncü kez tekrar aynı acıyı bize yaşatıyorlar.” dedi.

Geçtiğimiz hafta yaşanan bu dava sürecinin akabinde tahliye olan ancak başka bir suçtan dolayı yeniden tutuklanarak Maltepe Çocuk Cezaevi’ne gönderilen Kadir A’nın cezaevinde kendini asarak intihar ettiği bilgisi geldi. (AA)