CHP İl Başkan Yardımcısı Kurt: “Memura, emekliye tuzak kuruldu”

Zamların 31 Aralık gecesine saklanarak memura, emekliye büyük tuzak kurulduğunu söyleyen CHP İl Başkan Yardımcısı Özlem Eylem Kurt, yaptığı açıklamada, “Erdoğan, memur ve emeklinin son zamlarla gasp ettiği bu hakkını mutlaka telafi etmelidir. Enflasyon farkına ilave olarak bir maaş artışı mutlaka vermelidir” dedi.

Kurt’un açıklaması şöyle:

“2022’ye girerken, muazzam bir zam kasırgası, milletimizi adeta silindir misali ezdi geçti. Erdoğan Şahsım Hükümeti zam oldu, zulüm oldu. Milletin üstüne çöktü. Hükümet, akaryakıttan köprü geçiş ücretlerine, doğal gazdan elektriğe, harçlardan vergilere kadar, her şeye zam yaptı. 2022 için beslenen umutları, daha yıl başlamadan gasp etti.
Ülke korkunç bir enflasyon kasırgasıyla karşı karşıya kalmış. Milletimizi kasıp kavuruyor. Ama işin kötüsü,üretici fiyatları 2021’de yüzde 80 artmış. Bu 2002 Şubat ayından bu yana, en yüksek üretici enflasyonu. Dikkatinizi çekiyorum; 2002 Şubat ayından bu yana. Üretici ve tüketici fiyatları arasındaki fark, tam 44 puan. Bu bugüne kadar baktığımız serilerde görülmemiş bir rekor. Bu aynı zamanda üretici enflasyonundaki tsunaminin tüketici fiyatlarına daha henüz tümüyle yansımadığını da gösteriyor. Yine Erdoğan’ın yılbaşı gecesi yaptığı fahiş zamlar da, bu enflasyon rakamlarına yansımamış vaziyette. Dolayısıyla ‘Şubat ayında eksi çıkacak, Mart ayında şöyle olacak, 6 ay sonra herkes gülecek’ laflarını bir yere bırakalım… Enflasyonda zirvenin daha henüz görülmediğini bütün bu rakamlar ortaya koyuyor.
Bunun devamının da çok acı olacağı, milletimize faturasının çok yüksek olacağı da görülüyor.
Erdoğan tüm bu zam kasırgasını, 31 Aralık gecesine saklayarak, bu ülkenin memuruna, emeklisine de büyük bir tuzak kurmuştur. Bu zamlar Aralık ayı içinde yapılsaydı, memurun, emeklinin 2022’de alacağı ücret ve aylıklara, enflasyon farkı olarak bu zamlar yansıyacaktı. Milyonlarca emekçiye yapılacak ücret artışları da, bu zamlar dikkate alınarak belirlenecekti. Ama Erdoğan millete kurduğu bu kumpasla, millete karşı ne kadar acımasız olduğunu bir kez daha gösterdi. Bu fahiş zamların; emekliyi, memuru ezmesinin önünü açtı.
Erdoğan, memur ve emeklinin son zamlarla gasp ettiği bu hakkını mutlaka telafi etmelidir. Enflasyon farkına ilave olarak bir maaş artışı mutlaka vermelidir.
Biliyoruz milletimiz çok yoruldu. Biliyoruz milletimiz çok kızgın. Milletimize rica ediyoruz. Hıncını, öfkeni önüne gelecek sandığa sakla. Bu kifayetsiz, beceriksizhükümetin ülkeyi yönetme kabiliyeti artık bitmiştir. Sandıktan kaçma imkânı da hiç kalmamıştır. O sandık milletin önüne çok yakın bir zamanda mutlaka gelecektir. İşte o sandık geldiğinde de elini korkak alıştırma, aşına göz dikenlere, cebine göz dikenelere, mutfağındaki tencereyi boşaltanlara, çoluğunun, çocuğunun geleceğini çalanlara, haddini bildirmelidir.”