CHP Merkez İlçe'de Alemdar dönemi

P1770829

3 adaylı kongrenin galibi, CHP İl Yönetimi’nin de desteğini alan Uğur Alemdar oldu. Alemdar 137 oyla CHP’nin yeni Merkez İlçe Başkanı olurken, İl Başkanlığı’na aday olması beklenen Hasan Baltacı’nın desteklediği Alibey Yavuz’a 127, Mustafa Başesgioğlu’na ise 18 oy çıktı.

Alemdar, elde ettiği seçim galibiyetini cuma günü hayatını kaybeden SHP eski İl Başkanı Ruhi Aşıkoğlu’na armağan ettiğini söyledi ve “Bundan sonra birlik ve beraberlik zamanı, kenetlenme zamanı, bunu da başaracağız” dedi. Kongrede konuşan İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı ise, “Partimizi gençleştirelim” mesajı verdi.

 

 

 

CENGİZ MUHZİROĞLU

 

CHP’nin Cumartesi günü yapılan Merkez İlçe Kongresi’nde başkanlığa iki rakibini geride bırakan Uğur Alemdar seçildi.

CHP Parti Meclisi Üyesi Serpil Öztürk’ün divan başkanlığını yaptığı kongrede raporların okunup ibra edilmesinin ardından seçimin blok listeyle yapılması önerisi oybirliğiyle kabul edildi.

İlhan Demir

Yeniden aday olmayan İlçe Başkanı İlhan Demir’in konuşmasıyla başlayan kongrede sırasıyla Hasan Baltacı, Serpil Öztürk, İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı ve ardından da üç aday Uğur Alemdar, Alibey Yavuz ve Mustafa Başesgioğlu birer konuşma yaptı.

 

“YOLA ESKİSİ GİBİ DEVAM EDEMEYİZ”

P1770747

Baltacı, 13 yıllık AK parti döneminde değişenin ne olduğunu sorduktan sonra, “Mutlu insan, geleceğe umutla bakan insan görmüyorum. Emek, adalet, eşitlik, özgürlük için mücadele ediyoruz. Yüzde 25’e sıkışmış bir partiyiz ama adalette, özgürlükte ısrar eden yüzde 25’iz. Savunduğumuz değerler yüzde yüz. Biz ülkeye yüzde 49, yüzde 25 gözüyle bakmıyoruz. Yola eskisi gibi devam edemeyiz. Yeni bir anlayışa yeni bir söze ihtiyacımız var.Yüzde 25, yüzde 35, yüzde 45 yaparak iktidar olacağız” dedi.

SERPİL ÖZTÜRK

P1770728

Parti Meclisi Serpil Öztürk, 7 Haziran’da seçmenin, ülkenin ortak akılla yönetilmesi, gerçek demokrasinin işletılmesı, tek adamlığa son verilmesi, hukukun üstünlüğü, yargının bağımsızlığı, yolsuzlukların soruşturulması ve yoksulluklara son verilmesi yönünde bır irade gösterdiğini ancak halkın bu mesajına karşın hükümet kurdurulmayıp ülkenin kaosa sürüklendiğini, ardından da bu ortamda yapılan 1 Kasım seçiminde AK Parti hükümetinin çıktığını söyledi.

Şiddet ve terörün hız kesmeden sürdüğünü belirten Öztürk, Diyarbakır Sur’da Baro Başkanı Av.Tahir Elçi’nin öldürülmesi olayına dikkat çektikten sonra ekonomik duruma değindi, “Her geçen gün artan darboğaz, borçlanma hıssedilmektedır. Her 5 geçten 2 si işsizdir. Taşeron ışçılik sıstemi ile işçiler güvenceden yoksun düşük ücretle çalıştırılmaktadır. Üretime gelince bu güzelim verimli topraklarda üretim yapılamamakta her geçen gün artan girdiler karşısında çiftçinin üretim yapması imkansız hale gelmektedir. Bugün ülkemizde 6,5 milyon ışsız 29 milyon yoksul vardır.” dedi.

Konuşmasını, “Bütün diktatörler basını sindirerek halkın haber alma hakkını elinden alarak iktidarların, sürdürme yoluna gitmiştir” diye sürdüren Öztürk, Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmalarına işaret etti ve sözlerini, “Rakamsal olarak da Türkiye basın özgürlüğünde 180 ülke arasında 149. sıradadır. Demokratik rejimlerin ve cumhuriyetlerin en önemli özelliği bireyleri kralın, padişahın kulu olmaktan çıkartıp hür iradeli bireyler yapmaktır. İşte bu yüzden bu süreçte CHP ne çok daha fazla iş düşmektedir. Çünkü daha önce de dediğim gibi CHP’si demokrasinin ve Cumhuriyetin teminatıdır. Ve hepimizin haklarının güvencesi de Anayasal hukuk devletidir” diyerek ve üç adaya başarı dileyerek noktaladı.

“PARTİMİZİ GENÇLEŞTİRELİM”

P1770751

CHP İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı da konuşmasında, “Partimizi gençleştirelim. Gençlerin dinamizmi, yaratıcılığı önemli. Kadınlara yer açmayı herkesten daha çok istiyoruz. Kadınların özeni, özverisi bizim için önemli” dedi.

“MİLLETVEKİLLİĞİ 6500 OYLA KAÇTI”

Kastamonu’daki oylarını 30 mart yerel seçimlerinden 7 Haziran genel seçimlerine ciddi oranda artırdıklarını kaydeden Bıyıklı, “1 Kasım’da tüm imkansızlara rağmen 40 bin oy aldık. 40 bin oy partimizin alabileceği en düşük oydur. 6 bin 500 oy daha alsaydık, Kastamonu’da milletvekili çıkarabiliyorduk. CHP artık milletvekili çıkarabilecek oy potansiyeline sahiptir. Önemli olan oylarımızı sabitlemekti, bunu da gerçekleştirdik” dedi.

ADAYLARIN KONUŞMALARI

Seçim sonrası konuşma yapan Alemdar

Uğur Alemdar, Kürsüye il çıkan aday Uğur Alemdar oldu. Konuşmasına 1987 yılında bu yana aktif olarak CHP’de siyasetin içerisinde olduğunu hatırlatarak başlayan Alemdar, başkan seçildiği takdirde Kastamonu’da güçlü bir CHP’nin oluşması için çalışacağını söyledi. İşçinin ve köylünün haklarını savunmak için elinden geleni yapacağını ifade eden Alemdar, delegelerden destek isteyerek konuşmasını sonlandırdı.

P1770773

Alemdar’ın ardından kürsüye çıkan ve sert bir konuşma yapan Mustafa Başesgioğlu ise seçildiği takdirde merkeze bağlı 178 köyün tamamını gezeceğini ve bu köylerde kapısını çalmadığı tek bir ev kalmayacağını söyledi. 40 yıldır CHP’nin içinde aktif siyaset yaptığını dile getiren Başesgioğlu, bir yıl içerisinde başarısız olursa istifa edeceğini belirtti..

P1770776

Son olarak kürsüye Alibey Yavuz çıktı. Bu kongrede üç adayın olmasının gelecek için umut verici bir gelişme olarak nitelendiren Yavuz, “Gelecek seçimler için bu katılım bana umut veriyor. Bende bu umudu daha da güçlendirmek için çalışacağım. Delegesi bulunmayan merkez köylerin hepsini gezip üyesi olamayan köy bırakmayacağım. 50 oy aldığımız bazı köylerde bile delegemiz yok” dedi

Alibey Yavuz’un konuşmasına cevap veren ve tepki gösteren İlhan Demir, “Alibey Yavuz’un köylerden sorumlu kişi olduğunu söyledi ve “Şimdiye kadar köylerden üye kazandıramadın ve 30 köyde de üye yok” diye konuştu.

Uğur Alemdar başkanlığındas yönetim kurulu üyeleri

Adayların konuşmalarının ardından oy kullanma işlemine geçildi. Oy kullanma işleminin ardından 137 oy alarak Merkez İlçe Başkanlığını kazanan Uğur Alemdar delegeler teşekkür konuşması yaptı.

Alemdar, “Merkez İlçe kongremizi tamamladık, seçim sonuçları açıklandı, belli oldu, üç adayımızı da mücadele etti, onları da kutluyorum ve yine oy veren vermeyen herkese çok teşekkür ediyorum, çok duyguluyum, sevinçliyim, bu bir zaferse, bu zaferi partilimiz, arkadaşımız ve gönüldaşımız, herkesin çok sevdiği ve saydığım dün vefat eden Ruhi Aşıkoğlu’na armağan ediyorum. Bundan sonra diğer iki aday arkadaşımla ve diğer partililerimle, tüm hemşerilerimizle mücadelemize devam edeceğiz, ilimiz ve ülkemiz için çalışmalarımızı ve hizmetlerimizi de en iyi şekilde sürdüreceğiz. Bundan sonra birlik ve beraberlik zamanı, kenetlenme zamanı, bunu da başaracağız. Bir kez daha tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyor, kongremizin ilimize ve ülkemize de hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

YÖNETİM KURULU

CHP Merkez İlçe’nin Uğur Alemdar Başkanlığı’ndaki Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu: Reyhan Akbaş, Ferhat Akbaş, Ahmet Akhüseyinoğlu, Ege Bahar, Serkan Bora, A. Erdem Bülbül, C. Kerem Erdemli, Figen Kaya, Ümit Kula, M. Hakan Oral, Adalet Özgün, A. Sami Sarıveli, Mustafa Şentürk, Yılmaz Turhal, Şerife Uzunkara, Nurdan Yavuzoğlu.

İl Kongresi Delegeleri:

Sinan Abayoğlu, Recep Akgül, Ahmet Akhüseyinoğlu, İsmail Aksu, Uğur Alemdar, Hasan Asrak, Baki Aydemir, Murat Aydoğan, Nihat Bahçecioğlu, Muzaffer Bıyıklı, Sevim Bıyıklı, A. Erdem Bülbül, İlhan Çakıroğlu, Ertuğrul Çarıkcıoğlu, Seher Çeltikçi, Asuman Çerkezoğlu, Tahsin Çevik, İlhan Demir, Mehmet Emin Dilekçi, Cahit Doğanşah, Ali Ufuk Dravor, Mehmet Emiroğlu, Mehmet Mithat Er, Serdal Erdem, Ahmet Zafer Ergün, Fatih Ergüven, Murat Ersöz, İhsan Fakı, S. Gürhan Gök, Bayram Gök, Hakkı Gültürk, Ahmet Hamitoğlu, Şakir Kaba, Hüseyin Karakaş, Turhan Karaçam, Kemal Karga, Adil Kalyoncuoğlu, Haydar Köseoğlu, Ümit Kula, Asuman Mınık, Kenan Mınık, Kemal Müzdecioğlu, Erol Namlı, M. Hakan Oral, A. Kerim Özdikmenli, Hakan Öz, Kemal Ramazancıoğlu, Salim Sağlamlık, Kemal Sancaktar, A. Sami Sarıveli, Mehmet Sarıveli, Yavuz Seven, Abdulaziz Sönmez, Enver Şenel, Sait Niyazi Tamaç, Salim Fazıl Tiftik, Necati Turhal, Yılmaz Turhal, İbrahim Tozan, M. Aydın Tümer, Şahin Türkmenoğlu, M. Hasan Urgancı, Adil Ünaldı, Ahmet Memduh Ünel, İsmail Yanmış, Bahtiyar Yaşar, Ülker Yavuzoğlu, Hakan Yazıcı, Selma Yıldırım, Ümit Yaşar Yılmaz, Yücel Yılmaz ve Nihat Yüksel.