CHP Milletvekili Baltacı, elektrik ve doğalgaz kesintilerine dikkat çekti

Kastamonu’da 2019 yılının ilk 9 ayında faturasını ödeyemediği için toplam 9 bin 666 kişinin elektrik ve doğalgazı kesildi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı’nın Türkiye’de ve Kastamonu’da elektrik ve doğalgazı kesilen abonelerle ilgili soru önergesi Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yanıtlandı.
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2015 ile 2019 yılları arasında Türkiye’de ve Kastamonu’da fatura borcunu ödeyemediği için elektriği ve doğalgazı kesilen abone sayısını soran Milletvekili Hasan Baltacı’ya verdiği cevapta; 2019 yılının ilk 9 ayında Kastamonu’da 9 bin 666, Türkiye’de ise 4 milyon 68 bin kişinin borucunu ödeyemediği için elektrik ve doğalgazının kesildiğini belirtti.
5 BİN 341 KİŞİNİN ELEKTRİĞİ,
4 BİN 325 KİŞİNİN İSE DOĞALGAZI KESİLDİ
Kastamonu’da 2019 yılının ilk 9 ayında 9 bin 666 kişinin fatura borcunu ödeyemediği için elektrik ve doğalgazının kesilmesinin üzücü ve bir o kadar düşündürücü olduğunu belirten Milletvekili Hasan Baltacı, “2018 yılında Kastamonu’da borcunu ödeyemediği için elektriği kesilen abone sayısı 5 bin 351, doğalgazı kesilen abone sayısı ise 2 bin 954 iken 2019 yılında bu rakamlarda önemli bir artış olmuş. Kastamonu’da 2019 yılının ilk 9 aylık döneminde 5 bin 341 kişinin elektriği, 4 bin 325 kişinin ise doğalgazı fatura borcunu ödeyemediği için kesilmiş. Bu tablo düşündürücü ve bir o kadar üzücüdür. Bu şu anlama gelmektedir; Adına ak dedikleri sarayda 1 ayda 850 bin liralık elektrik tüketilirken Kastamonu’da yaklaşık 10 bin, ülke genelinde ise toplam 4 milyon kişi faturasını nasıl ödeyeceğini kara kara düşünmek zorunda bırakılmıştır. Bunun adı vicdansızlık, insafsızlıktır.” ifadelerini kullandı.
Ödenemeyen fatura sayısındaki artışın arkasında hükümetin elektrik ve doğalgaza art arda yaptığı zamlar olduğunu işaret eden Milletvekili Hasan Baltacı, “Mağduriyetin bu rakamlara ulaşmasında şüphesiz yerel seçimlerden önce zam yapılmayacağı sözünü veren hükümetin bu sözüne rağmen uyguladığı zam yağmuru önemli rol oynamıştır. Seçimden sonra yapılan zamlar yüzde 30’u geçmiş, son bir yılda AKP’nin yaptığı zamlar ise yüzde 56’yı bulmuştur. Elektriğe, doğalgaza yağmur gibi gelen zamlar karşısında sadece maaşına yüzde 6 zam alabilen işçilerimiz, emeklilerimiz, memurumuz doğal olarak yüksek faturalarla başa çıkamamıştır.” diye konuştu.
KIYASEN FATURA KABUL EDİLEMEZ
Milletvekili Hasan Baltacı ayrıca korona virüs salgını tedbirleri kapsamında Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK), sayaçların okunamadığı bölgelerde elektrik ve doğalgaz faturalarının geçmiş tüketim ortalamalarına göre gönderilmesini öngören kararını eleştirdi.
Salgınla mücadele de bugün atılması gereken en önemli adımın vatandaşa 3 ay süreyle doğalgaz ve elektrik faturası gönderilmemesi olacağının altını çizen Milletvekili Hasan Baltacı şunları söyledi;
“Şimdi ülke olarak korona virüs salgınıyla mücadele ediyoruz. Ülke genelinde yaklaşık 190 bine yakın esnafın faaliyeti geçici durduruldu. Salgın nedeniyle binlerce insan işini kaybetti. İçi boş çıkan kredi kampanyaları nedeniyle bankalardan eli boş dönen esnaflarımız kara kara düşünüyor. Enerji Piyasası Denetleme Kurulu ise fatura derdine düşmüş. Korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında elektrik ve doğal gazda 3 ay süreyle “kıyasen fatura” düzenlemesi yapılacağı açıklandı. Bu düzenlemeye göre sayaç okunamayan tüketiciler için mevsimsellik de dikkate alınarak tüketicinin son 2 yılın ilgili ayına ait tüketim ortalamaları üzerinden veya tüketicinin geçmiş tüketimi olmaması durumunda kendi beyanına göre kıyasen faturalandırma yapılacak. İnsanlar çalışamıyor, işe gidemiyor, dükkânını açamıyor, kirasını ödeyemiyor, elinde bir geliri yok. Hal böyleyken nasıl ödeyecek faturalanı? Sanayici üretim yapamıyor, işletmeler kapalı. Bugün yapılması gereken ayrım yapılmadan vatandaşa 3 ay süreyle doğalgaz ve elektrik faturası gönderilmemesi, 3 ayın sonunda da faturalardaki vergilerin bir yıl süre ile tamamen kaldırılmasıdır.”