“CHP üzerinden polemiği art niyetli buluyoruz”

CHP Merkez İlçe Başkanı Uğur Alemdar, Meclis’e sundukları Kastamonu’ya “Gazi” unvanı verilmesiyle ilgili kanun teklifinin polemik konusu yapılmasını art niyetli bulduklarını belirttiği açıklamasında “Kastamonu’ya Gazilik unvanın verilmesi konusunu siyasi polemik olmaktan çıkarıp bunun gerçekleşmesi için çaba göstermek ve bunu başarmak şehitlerimize ve gazilerimize bir vefa borcumuzdur. Bu borcu ödemekten kaçanları ne Kastamonu ne de Kastamonu’da yaşayan hiç kimse unutmayacaktır” dedi.

CHP Merkez İlçe Başkanı Alemdar’ın açıklaması şöyle:

Son yıllarda ortak değerlerimiz üzerinde dahi anlaşmaya varamaz olduk. Sevinçlerimizi paylaşamaz, kederlerimizi paylaşıp azaltamaz olduk. İnsan sormadan edemiyor. Bu kadar mı vicdanlarımız nasırlaştı? Bu kadar mı siyaset insanlık değerlerimizin önüne geçti?

Kastamonu milli mücadelede katkısı gözardı edilemeyecek en önemli hatta birinci kentlerimizden biridir. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gözüm Sakarya’da, Kulağım İnebolu’da” sözü Kastamonu’nun Milli mücadelede ne kadar büyük önem taşıdığının en belirgin göstergesidir. Milli mücadelenin lojistik desteğinin nerede ise tamamı İnebolu limanından Anadolu’ya aktarılan mühimmatla sağlanmıştı.

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçtiğimiz hafta grup toplantısında dile getirdiği “Kastamonu’ya gazilik ünvanı verilmesi” ile ilgili kanun teklifini meclise verdiklerini açıklamasından sonra gereksiz ve içi boş bir polemiğin içine çekildi ilimiz. Bu zamana kadar neden verilmedi, bu zamana kadar neden kimsenin aklına gelmedi? gibi kısır çekişmelerden öte bu anlamlı teklifin kimden geldiğine bakılmadan gerçekleşmesi konusunda ilimizde dahi birlik sağlanamamış olması bizleri Kastamonu’da yaşayan insanlar olarak üzmektedir. Bu olumlu ve güzel teklifin arkasında durarak gerçekleşmesi için kamuoyu oluşturmak yerine siyasi çekişmelerin içine girilmesi başta hemşerilerimizi ve kamuoyunu ciddi şekilde rahatsız etmiştir.

Bu fikri ortaya atan sivil toplum kuruluşumuz “Bu fikrin kendilerinin bir projesi olduğunu, CHP’nin bir projesi olmadığını; bu fikri bütün siyasi partilere götürdüklerini ısrarla belirtmelerine rağmen CHP üzerinden polemik yapılmasını art niyetli buluyoruz. Üstelik böyle bir fikrin CHP ya da diğer herhangi bir partiden çıkmış olması dahi şehrimiz için bir kazanımdır. Konunun özünde Kastamonu var, her hangi bir siyasi parti ya da görüşü değil.

Vatan, millet, bayrak ve milliyetçilik üzerinden mangalda kül bırakmayan siyasetçilerin dertlerinin aslında siyaset yaptıkları ve ekmeğini yedikleri Kastamonu’ya hizmet olmadığı ortaya çıkmıştır. Yaptıkları siyaset anlayışının içinde Kastamonu’ya hizmet olmuş olsa, Kastamonu’ya kazanım sağlayacak her olumlu gelişmeyi kimden çıktığına bakmadan destek olmayı görev bilirlerdi. Anlaşılan o ki; doğruyu sadece kendilerinden çıktığında kabul eden bu anlayışın ülkemize ve Kastamonumuza ne kazandırıp ne kaybettirdiğini halkımız en iyi şekilde değerlendirecektir.

Kastamonu şehrinin bir tarihi vardır. Bu tarih milattan önceki yıllara kadar dayanır.Tarihin her noktasında iz bırakmış bir şehirdir. Kurtuluş savaşında verdiği destansı desteğin ve mücadelenin GAZİ ismiyle taçlandırılmasının ardında aranabilecek her türlü farklı düşünceyi iyi niyetli bulmamız olası değildir. Bu konuyu ısrarla siyasi alana çekmeye çalışan zihniyete ülkemizin ilk liselerinden olan Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin girişinde bulunan tabelayı okumalarını tavsiye ediyoruz. O tabelayı okuduklarında yapmış oldukları şeyin ne kadar utanç verici bir davranış olduğunu anlayacaklardır.

Biz Kastamonu’da siyaset yapan Cumhuriyet Halk Partililer olarak fikrin kimden çıktığına ve kimin dillendirdiğine bakmadan bu teklifin ardında durmaya ve gerçeklemesi için elimizden ne gelirse yapmaya kararlıyız. Bunu kurtuluş mücadelesi veren şehitlerimize ve gazilerimize bir vefa borcu olarak görüyoruz.

Bu teklif gecikmiş bir teklif dahi olsa yerinde bir tekliftir ve Kastamonu’da yaşayan herkesin arkasında durması gereken bir tekliftir. Bu tekliften rahatsız olanlara ısrarla sorularımızı sormaya devam edeceğiz. Kastamonu’ya gazilik unvanının verilmesi teklifi sunan kişinin kim olduğuna bakılmadan sahiplenilmesi gereken bir teklif değil midir? İlimize verilen “ Şeritli İstiklal madalyasının” yanına gazilik unvanı ile taçlandırılması neden ilimizde siyaset yapan bazı kişileri rahatsız etmektedir? Bu rahatsızlığa bir anlam vermek mümkün değildir.

Şerife Bacıların, Halime Çavuşların ve isimsiz kahramanlarımızın ruhunu şad edecek böyle bir girişimin altında siyasi polemikler yaratmak ilimize ne kazandıracaktır? Biz kimden gelirse gelsin şehrimize Şeritli İstiklal Madalyasının yanına bir onur olarak yüce meclisimiz tarafından verilecek bu onura destek verir ve gerçekleşmesi için elimizden geleni yapardık. Çünkü bu konunun siyasi bir alana çekilmesi bunu yapanlardan daha çok şehrimizde yaşayan insanlarımızı üzmüştür.

Bu konu hemen ve derhal siyasi polemik sahasından çıkarılarak gerçekleşmesi için kamuoyu oluşturmamız ve şehrimiz adına sahip çıkmamız gereken bir konudur. Kastamonu’da örgütü bulunan bütün siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, dernekler ve vakıflar bir araya gelerek şehrimize gazilik unvanının verilmesini sağlamak için çalışmalıyız. Bu kurtuluş savaşında canları ile bize bu vatanı emanet eden şehitlerimize ve gazilerimize bir vefa borcudur. Buna engel olmaya çalışanlar, bunu siyasi alana çekippolemik konusu yapmaya çalışanlar bunun hesabını Kastamonu insanına veremezler. Konu Kastamonu’dur, konu gecikmiş bile olsa Kastamonumuza bu unvanın kazandırılmasıdır.

Kastamonu’da siyaset yapan insanların ve Kastamonu’ya hizmet eden sivil toplum kuruluşlarının Kastamonu’ya değer katacak her olumlu girişimin kimden gelirse gelsin arkasında durmasını beklemek hakkımızdır. Dün nasıl Kastamonu’ya hizmet edileceği konusunda verilmiş sözlere karşılık kim olduklarına bakılmaksızın nasıl destek vermişsek,  Kastamonu’ya Gazilik unvanının verilmesi konusunda da aynı anlayışı muhataplarımızdan beklemek hakkımızdır. Bunu yapmaları Kastamonu’ya bir lütuf değil, bir vefa borcudur.

Altını çizerek önemle tekrar etmeyi kendimize bir borç biliyoruz. Kastamonu’ya Gazilik unvanın verilmesi konusunu siyasi polemik olmaktan çıkarıp bunun gerçekleşmesi için çaba göstermek ve bunu başarmak şehitlerimize ve gazilerimize bir vefa borcumuzdur. Bu borcu ödemekten kaçanları ne Kastamonu ne de Kastamonu’da yaşayan hiç kimse unutmayacaktır.