CHP’den 98. Yıl yürüyüşü

  • CHP, Büyük Zafer’in 98. Yılı’nda Fener alayı düzenledi. Vatandaşlar Kışla Parkı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kadar ellerinde meşaleler, Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle yürüyüşe katılım sağladı.
  • CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, bugünkü iktidarın geçmişle hesaplaşmak istediğini söylerken, PM üyesi Milletvekili Hasan Baltacı ise “İstiklal Yolu’nun her bir taşında dedelerimizin, ninelerimizin ayak izleri vardır. Bu yol uzun bir yol. 98 yıl önce yürünen bu yol hala bitmemiştir. Cumhuriyeti ikinci yüzyılla birlikte zafere ulaştırmaya hazır olun” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı tarafından 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98’inci yıldönümü dolayısıyla fener alayı düzenlendi.

Kışla Parkı’ndan başlayan yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’nda son buldu. Fener alayına CHP Parti Meclis Üyesi Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, CHP Merkez İlçe Başkanı Aydın Böbüroğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Ellerinde meşaleler, Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle yürüyüşe katılan vatandaşlar pandemi nedeniyle maskelerini de takmayı ihmal etmedi. Yürüyüş boyunca katılımcılara sık sık sosyal mesafe kuralına uyulması konusunda uyarılar yapıldı.

“İKTİDAR KASTAMONU’NUN İRADESİYLE HESAPLAŞMAK İSTİYOR”

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, “Milletin iradesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Başkomutan seçilen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bu millet Mohaç Zaferi’nden bu yana ilk defa büyük bir zaferi 30 Ağustos 1922’de elde edecekti. Bu zaferden 1 yıl sonra 29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’ni ilan edecektik. İşte hesaplaşmak istedikleri tarih bu. Bu iradeye İnebolu’da Hamamcı Kadı Salih, Cide’de Rahime Kaptan, Şerife Bacılar inanmıştı. İşte bugünün iktidarı Kastamonu’nun iradesiyle hesaplaşmak istiyor. Bugünün iktidarının yok saymak istediği tarih Kastamonu’nun tarihidir” dedi.

“İSTİKLAL YOLU’NUN HER BİR TAŞINDA DEDELERİMİZİN, NİNELERİMİZİN AYAK İZLERİ VAR”

CHP Parti Meclis Üyesi Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı ise konuşmasında şunları söyledi:

“Osmanlı hanedanının 4’üncü kuşaktan torunu Orhan Osmanoğlu, şöyle bir tweet atmış; ‘Sizin 4’üncü kuşaktan dedeleriniz bu ülke için ne yaptı’. Hanedanın torununa cevap veriyorum. Bizim dedelerimizin, ninelerimizin sizin hanedanınızda bir kaydı olmasa da bile, bu İstiklal Yolu’nun her bir taşında dedelerimizin, ninelerimizin ayak izleri vardır. Senin 4’üncü kuşaktan dedelerin bu ülkenin çocuklarını, Anadolu’nun çocuklarını kaderine teslim ettiğinde, kendi kaderini eline alan bizim dedelerimiz 30 Ağustos’ta düşmanın üstüne yürümüştür. Bugün kurmuş olduğumuz Cumhuriyeti entrikayla, baskıyla, şantajla elimizden alacağına inanlara inat sizi; eşit, adil, özgür, liyakatin hakim olduğu, yargının bağımsız olduğu, yerin altındakine de, üstündekine de sahip çıkan, kadınına, çocuğuna sahip çıkan Cumhuriyet’in ikinci yüzyılını birlikte kurmaya davet ediyorum. Bu yol uzun bir yol. 98 yıl önce yürünen bu yol hala bitmemiştir. Cumhuriyeti ikinci yüzyılla birlikte zafere ulaştırmaya hazır olun.”