CHP’den ankete sert tepki

CHP İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı, kentimizdeki iki okulda öğrenci velilerine ulaştırılan “Başkanlık Sistemi”yle ilgili anket çalışmasına tepkilerini yaptığı yazılı açıklamayla dile getirirken, “Hangi cüretle böyle bir çalışma yapıldı anlamak mümkün değildir’ ifadesini kullandı..

Bıyıklı, “Yetkililerden bu anketin kimler tarafından ve ne amaçla hazırlandığı ve hazırlayanlar hakkında soruşturma açılıp açılmadığı konusunda en kısa sürede bir açıklama yapılmasını bekliyoruz” dedi.

 

CHP İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı, kentimizdeki iki okulda öğrenci velilerine ulaştırılan “Başkanlık Sistemi”yle ilgili anket çalışmasına tepkilerini yaptığı sert açıklamayla dile getirdi.

Bıyıklı’nın açıklaması şöyle:

15 Aralık 2015 tarihinde Kastamonu merkezindeki bir okulumuzda öğrenciler aracılığı ile aileler üzerinde uygulandığı iddia edilen bir anket yapıldı. İstanbul Milletvekilimiz Sayın Engin Altay’ın TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesiyle Meclise de taşınan anketin konusu başkanlık sistemidir.

– AK partinin Kasım 2012’de TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonuna sunduğu başkanlık sistemi teklifi ile ilgili bilgi sahibi misiniz?

– Teklif hakkında bilgi sahibiyseniz teklifi nasıl buldunuz?

– Sizce başkanlık sisteminin avantajları nelerdir?

– Sizce başkanlık sistemine geçilmeli midir?

– Ülkemizin yönetim biçimi değiştirilecek olsa sizce hangi yönetim biçimine geçilmelidir?

Şekline tamamen yanlı ve siyasi bir amaç içeren bu ankette sorulan sorular ve oluşturulmak istenilen algı yöntemi okullarımızın siyasete bulaştırılmaya çalışılması açısından son derece düşündürücü ve ürkütücüdür. Başkanlık sistemi ülkenin siyasal gündeminin, parlamentosunun ve diğer yönetim aygıtlarının ve kamuoyunun tartıştığı bir konudur. 92 yıllık parlamenter demokratik sistemimizi doğrudan hedef alarak yeni bir yönetim anlayışı ve otoriter bir yönelimi amaç edinen başkanlık sistemini, öğrenciler aracılığı eğitsel bir etkinlik diye adlandırarak zihinlere yerleştirmeye çalışmak da aynı derecede tehlikeli ve gayrı etiktir.

Hangi cüretle böyle bir çalışma yapıldı anlamak mümkün değildir. Ancak unutulmamalıdır ki, bu ülkede bir hukuk devleti vardır ve her zaman var olmaya devam edecektir. Bugün meydanı boş bulup bir yerlere yaranmak uğruna işgüzarlık yapmaya çalışanlar da zamanı gelince o hukukun gereğine ve kurallarına göre hesabını vereceklerdir. Yetkililerden bu anketin kimler tarafından ve ne amaçla hazırlandığı ve hazırlayanlar hakkında soruşturma açılıp açılmadığı konusunda en kısa sürede bir açıklama yapılmasını bekliyoruz.