CHP’den konuşma tepkisi

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, dün başlayan İhsangazi Siyez ve Sepetçioğlu Festivali’nin açılışında MHP İl Başkanı Yüksel Aydın’a söz verilip, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin’e söz verilmemesine tepki gösterildi.

CHP İl Başkanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

“Geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan ve “Hitit buğdayı” olarak bilinen Kastamonu’ya özgü siyez buğdayının tanıtımına katkı sağlamak amacıyla İhsangazi İlçemizde geleneksel olarak her yıl düzenlenen ve 14’üncüsünün açılışı dün gerçekleştirilen “İhsangazi Siyez ve Sepetçioğlu Festivali”nin siyez üreticilerimize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.
“İhsangazi Siyez ve Sepetçioğlu Festivali” adı üstünde olduğu gibi önce İhsangazi, sonra tüm Kastamonu’nun ortak değeridir.
Bu festival siyaset üstüdür. Valisinden kaymakamına, milletvekilinden kurum müdürlerine ve üreticisine kadar herkesin üzerinde kuşkusuz büyük bir sorumluluk vardır. İhsangazi’nin çıkarları, siyez buğdayının tanıtımı ve üretiminin geliştirilmesi amacıyla İhsangazi Belediyesi tarafından düzenlenen bu festivale parti heyetimiz, İhsangazi Belediye Başkanı Hayati Sağlık’ın nazik daveti üzerine katılım sağlamıştır. Heyetimiz İhsangazi Belediye Başkanı Hayati Sağlık tarafından misafirperverce karşılanmıştır ancak festivalin amacı; hem devlet geleneğine uygun olmayan, hem de siyasi teamüllere aykırı düşen bir protokol uygulamasıyla zedelenmiştir.
Kastamonu’nun ortak değeri olduğuna inandığımız böyle bir organizasyonda diğer siyasi partilerin il başkanları da yer alırken sadece Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanın konuşturulması Kastamonu’da devlet adabının acilen, yeniden tesis edilmesi gerektiğini göstermiştir. Yaşananlar ev sahibinin misafirperverliğine de ne yazık ki gölge düşürmüştür.
Bu nedenle “İhsangazi Siyez ve Sepetçioğlu Festivali”ne çok değer vermemize rağmen parti heyetimiz programdan ayrılmak zorunda kalmıştır.
Amaç; İhsangazi’yi, İhsangazi’nin marka ürünü siyezi büyütmek, tüm dünyaya tanıtıp duyurmak ise tekrarlanmamasını ümit ettiğimiz böylesi tutumlardan bir an önce uzaklaşılması gerekir. Bu tutum toplumu birleştirmeye değil kutuplaştırmaya hizmet etmektedir.
Cumhur ittifakının ortağı olan AKP’den İhsangazili kimliğine sahip olanlar dışında hiçbir temsilcisinin yer almadığı festivale il başkanımız ve yöneticilerimiz, milletvekilimiz ve belediye başkanlarımız düzeyinde katılım sağlayarak Kastamonu’nun biriken sorunlarının çözümü adına üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuz mesajını vermemize rağmen karşılaştığımız tutum göstermektedir ki diğer siyasiler Kastamonu için aynı sağduyuyu sergilemekten uzaktır.
Oysa ülke olarak içinden geçtiğimiz bu zor günlerde Kastamonu’nun sorunlarının çözümü için herkesin birleşmesi ve tek yumruk olması gerekmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”