CHP’den “Millet Bahçesi” eleştirisi

CHP Merkez İlçe Başkanı İlke Karabacak, yandaş müteahhitlerin zenginleşme yolu olarak tanımladığı millet bahçelerinin maliyetinin 7 bakanlığın 2021 yılı bütçesinden fazla olduğunu söyledi ve “İlimizde bu alana yapılacak millet bahçesi, Belediye borç içinde boğuşurken, eğer borcu artmadıysa borcunun yaklaşık yarısı kadar yani 41 milyon 290 bin liraya mal olacaktır” dedi.

Kuzeykent’teki vadinin yağmalandığı iddiasında bulunan Karabacak, “Niyet yeşil alan miktarını arttırmaksa, bu alanın doğallığı neden korunmuyor?Neden ağaçlara zarar veriliyor?” sorularını yöneltti, projeye harcanacak paranınpandemide mağdur olan 13 bin 488 Kastamonulu esnafın 3 ay boyunca Bağ-Kur prim ödemelerinin devlet tarafından karşılanması anlamı taşıdığını söyledi.

 

 

 

CHP’den millet bahçeleri projelerine eleştiri geldi. Partinin Kastamonu Merkez İlçe Başkanı İlke Karabacak, şehrimizde başlatılan projeyi örnek vererek yaptığı açıklamada, Kuzeykent’teki 274 dönümlük vadinin yağmalandığını iddia etti.

Karabacak, yazılı açıklamasında bu konudaki görüş ve eleştirilerini şöyle sıraladı:

“Değerli Kastamonulular;

Bugün şehrimizin ve 30 bine yakın nüfusuyla en büyük mahallesi Kuzeykent’in 1322 ada 18 parseli ileyaklaşık 274 dönüme sahip alanlarından birisini millet bahçesini konuşacağız. Millet bahçesi yapacağız diye bugüzel vadinin nasıl yağmalandığını konuşacağız.

Görmüş olduğunuzbu yeşil alandaki ağaçlar,‘daha çok yeşil alan yaratacağız’ diyenler tarafından ne yazık ki kesiliyor, sökülüyor.

Kastamonulular adına soruyorum:

Niyet yeşil alan miktarını arttırmaksa, bu alanın doğallığı neden korunmuyor?

Neden ağaçlara zarar veriliyor?

Bu sorular cevap beklemektedir.

Millet bahçeleri iktidarın yıkıcı ve tepeden inme politikalarının bir örneğidir. Operatör Dr. Rahmi Galip Vindinlioğlu tarafından da sahip çıkılmaktadır.

Millet bahçesi projeleri, doğada geri dönülmez, tahribata yol açacak ve kalıcı kamu zararlarına neden olacaktır.

Millet bahçeleri doğal ve kültürel alanları imara açmak, çevresi ile bütünleşecek büyük bir rant yaratmak için kullanılan bir araç olmakla birlikte iktidarın yandaş müteahhitlerinin zenginleşme yoludur.

Ülke genelinde yapılacak olan millet bahçelerinin maliyeti 7 bakanlığın 2021 yılı bütçesinden fazladır. İlimizde bu alana yapılacak millet bahçesi,Belediye borç içinde boğuşurken eğer borcu artmadıysa borcunun yaklaşık yarısı kadar yani 41 milyon 290 bin liraya mal olacaktır.

Söz konusu mevcut proje incelendiğinde;

Millet bahçelerinin tamamlandığı şehirlerde, ortaya çıkan projenin maliyetinden çok daha yüksek rakamlara inşa edildiğine yönelik eleştirilerde haklı olunduğu görülecektir.Yapılmak istenilen projeye harcanacak olan41 milyon 290 bin lira;

Kastamonu genelinde faaliyet gösteren ve pandemide mağdur olan 13 bin 488 esnafımızın 3 ay boyunca Bağ-Kur prim ödemelerinin devlet tarafından karşılanması demektir.

41 milyon 290 bin lira;

Asgari ücretle geçimini sağlamaya çalışan, çocuğuna defter, kitap alamayan 14 bin 564 işçinin 1 aylık maaşı demektir.

41 milyon 290 bin lira Kastamonu Belediyesi’nin eğer artmadıysa borcunun yaklaşık yarısı demektir.

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın seçim vaadi olduğu için kent hakkı hiçe sayılarak, bir dayatmayla uygulanan bu projelerin ve maliyetlerinin yerini bulup bulmadığını ilerleyen yıllarda hep birlikte göreceğiz.‘CHP yine haklı çıktı’yı üzülerek yaşayacağız.

Kastamonu’nun açık ve yeşil alanları bütüncül bir planlama anlayışı ile korunmalıdır. Kastamonu’nun ‘rant bahçeleri’ yerine, açık-yeşil alanları için acil olarak bütüncül, kent ve kamu ihtiyacını gözeten üst ölçekli planlarla uyumlu, alanların doğal, kültürel ve ekolojik yapısını koruma ve geliştirme odaklı, katılımcı yöntemlerin doğru bir şekilde sağlandığı kadın ve çocuğu önceleyen, planlama ve uygulama çalışmalarına ihtiyacı bulunmaktadır. Kastamonu’nun yatıp yuvarlanacak, kek yenilecek projeler yerine gençlerimizi işsizlikten kurtaracak anlayışa ihtiyacı vardır.

Ülkemizi ve Kastamonu’muzu yönetemeyenlerin bundan sonra atacakları tek doğru adım, giderayak Kastamonu’ya daha fazla zarar vermemek olacaktır.

İlk genel seçimde ve daha sonra yapılacak ilk yerel seçimde halkımız Cumhuriyet Halk Partisi iktidarıyla buluşacak, bu talan düzenini hatırlamak dahiistemeyecektir. O günler gelinceye kadar Cumhuriyet Halk Partisi olarak; Kastamonu halkının bizlere verdiği muhalefet yetkisiyle vatandaşın yararına olan her projeye destek, yandaşın yararına, Kastamonuluların zararına olan her projeye de karşı durmaya, önerilerimizi paylaşmaya devam edeceğiz. Kamuoyuna saygılarımızla.”