Cide ve Taşköprü'ye yeni okul

İl Genel Meclisi’nin dünkü oturumu Mehmet Kayıkcı’nın başkanlığında gerçekleşti. Nisan ayının üçüncü oturumunda gündem okulların sorunları oldu.
Cide’de faaliyette bulunan Şehit Necmi Yıldırım Ortaokulu’nun yetersiz olduğu yönündeki Eğitim Hizmetleri Komisyonu raporunu Sabri Bayramoğlu okudu. Bayramoğlu raporda, 287 öğrenci sayısına sahip olan ve 10 derslikten oluşan Şehit Necmi Yıldırım Ortaokulu’nun yetersiz olduğuna dikkat çekti. Okul binasının 1995 yılına kadar Tekel deposu olarak hizmet veren binadan dönüştürüldüğünü ve sınıflarının suntalarda ayrıldığını belirten Sabri Bayramoğlu, buraya yeni bir okul binasının yapılmasının şart olduğunu ancak mevcut yerin alanının yetersiz olacağından TOKİ için ayrılan alandan 5 bin metrekarelik bölümün okul için ayrılmasının uygun olacağını söyledi.
Bayramoğlu’nun konuşmasının ardından Meclis’i bilgilendirmek için hazır bulunan Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Şirin ise Cide’nin ortaokullar arasında en sıkıntılı ilçelerden birisi olduğuna dikkat çekerek, söz konusu okulun yerine yeni bir okul yapımı için gerekli ödeneklerinin hazır olduğunu söyledi. 16 derslikli yeni okul binası için TOKİ alanından arsanın tahsisi konusunda çalışmaların sürdüğünü söyleyen Ahmet Şirin, arsa sorunu çözüldüğünde okulun inşasına başlanacağını söyledi.
Ahmet Şirin, Kastamonu’da ikili öğretim sistemini yeni yapacakları okullarla ortadan kaldıracaklarını ancak para konusunda sıkıntı yaşamasalarda arsa noktasında sorunlarla karşılaştıklarını söyledi.
Meclis’in dünkü oturumunda ayrıca Taşköprü Üstadlar Mahallesi Boyabat Caddesi ile Debboy Caddesi üzerindeki taşınmazların ilkokul yapımında kullanımı için Özel İdaresi’nden 25 yıllığına Milli Eğitim’e tahsisi de oy birliği ile kabul edildi.
Tosya Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi’nin doğalgaz dönüşümü için Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ödenek aktarım talebi de Meclis üyeleri tarafından kabul edildi.