Cide’de büyük sel tahribatı

Köprü ve istinat duvarları yıkıldı, altyapı büyük zarar gördü, susuz kalan köyler var… Heyelan tehtidi altında kalan kesimler var.

MEHMET SALMAN
AW650128_02Sahil ilçelerimizin tamamında etkili olan sağanak yağış ve buna bağlı kar erimesi sonucu oluşan sel felaketinin Cide’de yarattığı hasar büyük oldu.
Cide’de yoğun geçen kar yağışının etkisini kaybetmesiyle başlayan yağmur yağışı ilçe merkezi ve köylerinde etkili oldu. Yağmurla birlikte hızla eriyen karında etkisiyle bir çok bölgede heyelan meydana gelirken, bazı köprüler ise taşan dereler sonucu zarar gördü. Dünkü şiddetli yağış nedeniyle Fakaz bölgesi köylerinden Aydıncık köyü Hoca mahallesine hizmet veren 75.yıl köprüsü yıkıldı. Aydıncık köyü hoca mahallesini Baltacı grup yoluna bağlayan köprünün ayakları şiddetli yağışa dayanamadı.
25 metre uzunluğunda 6 metre genişliğinde olan 75.Yıl Köprüsü 1998 yılında hizmete girmişti. Köprünün bir ayağının gece büyük bir gürültü ile yıkıldığını ifade eden vatandaşlar, yağmur eğer 1 saat daha yağsa idi Fakaz ve Baltacı köylerinde evlerin tamamının sular altında kalacağını ifade ettiler. Bu arada, Köprü üzerinde bulunan su boruları zarar gördüğü için Aydıncık Köyü Hoca Mahallesinde yaşayan vatandaşlara şebeke suyu da verilemiyor.
AW650128_04Cide – Doğanyurt sahil yolu üzerindeki ulaşımı sağlayan Çayyaka köyündeki köprünün ise ayakları yağış nedeni ile zarar gördü. Cide’ye 37 km uzaklıkta köprü’nün ayak kısmı yağışlar nedeni ile tamamen ortaya çıktı. Çayyaka ırmağı üzerinde bulunan ve ayakları beslemesi için 200 metre deniz tarafında ırmak içine yapılan istinat duvarları da yıkıldı. Köprünün hemen yakında bulunan şerit imalathanesi ve yakınındaki ev ve tarlalar heyelan tehlikesi altında bulunuyor. Dünkü yağış yalnızca köprüyü değil aynı zamanda Toygarlı köyünde ırmak üzerinde bulunan istinat duvarını da yıktı.
AW650128_07
Çayyaka ırmağı su seviyesinin dün aniden yükselmesi ile birlikte ırmak yatağı selin sürüklediği ağaçlar ile doldu. Bir çok grup ve köy yolunda heyelan meydana geldi. Çataloluk – Çakırlı köyü arasındaki yaklaşık 20 köyün ilçeye ulaşımını sağlan grup yolunda heyelan meydana geldi. Yaklaşık 50 metre yukarıdan kayarak gelen toprak grup yolunun büyük bölümünü ulaşıma kapattı. Vatandaşların kendi imkânlarıyla açmaya çalıştığı yolda daha bir çalışma yapılmadı. Cide – Doğanyurt arasında ki sahil yolunun bir çok kesiminde de heyelanlar yaşandığı öğrenildi.
Ayrıca aşırı yağış sebebiyle Cide deresinin de taştığı öğrenildi. İlçede yağmur yağışı etkisini yitirirken geride bir çok tahribat bıraktı. İHA