Cideli öğretmene MEB’den öykü ödülü

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenler arasında düzenlenen “Hasan Ali Yücel Kısa Öykü Yarışması”nda Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Coğrafya Öğretmeni Cideli hemşehrimiz Muhammet Tekiner, “Irmağın Dili Olsa” adlı eseri ile önce İstanbul İl Birincisi ardından da Bakanlık tarafından mansiyon ödülüne layık görüldü. Tekiner ödülünü Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un elinden aldı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yarışmaya ilişkin, “Yarışmamıza ülke genelinde 3 bin 689 eser gönderildi. İller öncelikle kendi değerlendirme kurullarında il birincilerini tespit ettiler. Bakanlık jürimizde yer alan Sayın Doğan Hızlan, Tarık Tufan, Bestami Yazgan, Prof. Dr. Mustafa Kurt, Prof. Dr. Nezir Temur, Dr. Dinçer Apaydın hocalarımızın değerlendirmeleriyle ödüllerimiz de belirlenmiş oldu.” bilgisini paylaştı.

Bakanlığın öykü yarışmasıyla ilgili çağrısına kulak veren, öyküleriyle “Ben de buradayım” diyen bütün öğretmenleri tebrik eden Selçuk, şöyle konuştu:

“Bu vasıtayla daha çok edebiyata, şiire doğru yolculuğumuzu sürdüreceğiz çünkü hepimizin daha çok şiire ihtiyacı var. Eğer bir mottomuz olacaksa hepimizin daha çok sanata ihtiyacı var, hepimizin, bu toplumun daha çok şiire ihtiyacı var. Bunu hayata geçirebilmek için de hep birlikte daha çok çalışmamız gerekiyor. Ödül alan öğretmenlerimiz ve yarışmaya katılan bütün öğretmenlerimizin yazma tutkularının bir ömür boyu sürmesini gönülden temenni ediyorum.

Bunu öğrencilerimizle, çocuklarımızla, evlatlarımızla paylaşmayı da hayati bir vazife olarak telakki ediyorum. Eğer bu meseleyi çocuklarımızın hayatına sirayet ettiremezsek edebiyatın hayat, neşe veren güzelliğini çocuklarımıza tanıtamazsak kültürün devamlılığı, dolayısıyla medeniyetin devamlılığı konusunda zafiyetimiz ortaya çıkabilir.”

Bu güzelliklerin artarak devam etmesi, bütün okulların kültür, sanat ve spor merkezi haline gelmesi, tabiatla iç içe olmasının desteklenmesi gerektiğinin altını çizen Selçuk, “Kendi ülkemizdeki endemik bitkileri kıymetlilerimiz, yurttaşlarımız, kardeşlerimiz olarak gören bir milletiz. Dolayısıyla onlar da bizim çocuklarımızdır. Bu kadar tabiata ehemmiyet veren bir kültürün çocuklarımızda bu sanat ve zarafet odağını kaybetmesi elbette mümkün olamaz.” diye konuştu.

Bakan Selçuk ödül verdi

Millî Eğitim Bakanlığınca düzenlenen ve konusu “Anadolu” olarak belirlenen Hasan Ali Yücel Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışması’nda Ankara’dan Müzeyyen Alver birinci, Antalya’dan Harun Görücüler ikinci ve Diyarbakır’dan Işık Okçu üçüncü oldu. Jüri özel ödülüne Giresun’dan Adem Çayan layık görülürken mansiyon ödülleri İstanbul’dan (Cideli) Muhammet Tekiner, Manisa’dan İsmail Kuşen, Sivas’tan Osman Çelik, Erzincan’dan Veli Üstün, Ordu’dan Kadir Girgin ve Hatay’dan Mukadder Bilgili’nin oldu.

Yarışmada dereceye girenler, ödüllerini Bakan Selçuk’un elinden aldı. Törende Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısı Armağan Elçi de konser verdi.