“Çiftçi borçları yapılandırılsın”

  • Kastamonu’daki Ziraat odalarının başkanlarının Meclis’te konuk eden CHP Milletvekili Hasan Baltacı, kendisine iletilen talepleri Meclis’e aktardı. Milletvekili Baltacı, başta Tarım Kredi Kooperatifleri olmak üzere alacaklı kurumların çiftçilere uyarı yazıları ve icra göndermeye başladığına dikkat çekti ve “Borçlar faizleri silinmek suretiyle en az 5 yıl vadeyle acilen yapılandırılmalıdır” dedi.

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Meclis’te söz alarak çiftçilerin sorunlarını gündeme getirdi.

Geçtiğimiz günlerde Kastamonu’daki Ziraat odalarının başkanlarını Meclis’te konuk eden Milletvekili Baltacı, oda başkanlarının taleplerini Meclis’e aktardı.

Milletvekili Baltacı, şunları söyledi:

“2018 ve 2019 yıllarında özel bankalardan yüzde 40’lara,Tarım Kredi Kooperatiflerinden yüzde 32,5’lere,Ziraat Bankası’ndan ise yüzde 16’lara ulaşan yüksek faiz oranları ile kredi kullanmak zorunda kalıp bugün bu borçlarını ödeyemeyen çiftçilerimize, başta Tarım Kredi Kooperatifleri olmak üzere alacaklı kurumlar uyarı yazıları ve icra göndermeye başlamıştır. Çiftçinin 2002 yılında 2.5 milyar lira olan borcunun bugün 103 milyar liraya yükselmesinin sorumlusu olan Saray’a sesleniyoruz. 2 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayınladığınız kararın içi boştur. Bu karar borcunu ödeyemeyen çiftçinin yeni bir krediye ulaşmasının önündeki engelleri kaldırmamaktadır. Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifleri ve bankalara olan borçlarının faizleri silinmek suretiyle en az 5 yıl vadeyle acilen yapılandırılmalıdır. Bu adımı atmak; 2007 yılından bu yana Tarım Kanunu’nu hiçe sayıp üreticilere hakkı olan 177 milyar lira desteği vermeyen iktidarın boynunun borcudur.”