Çiftçi ve kooperatiflere afet sigortası sunumu

Ülkemizde afetlere hazırlık kültürünün yerleşmesi için AFAD tarafından başlatılan Afetlere Hazırlık Yılı projesinde Kasım ayının teması “Afet Sigortası” olarak belirlendi.

Halk arasında ‘canın yongası’ olarak tanımlanan maddi varlıklara gelebilecek zararın, afet sigortası ile karşılanması, bu sayede afet etkilerinin azaltılması amaçlanıyor.

AFAD Başkanlığı’nca kasım ayı süresince vatandaşlara evlerini, araçlarını, işyerlerini ve tarım arazilerini afetlere karşı konut ve işyeri sigortası, DASK ve TARSİM ile maddi güvence altına alabilecekleri anlatıldı.

Bu kapsamda ilimizde de Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi Salonu’nda çiftçiler, kooperatif üyeleri ve muhtarlara sigorta kavramı anlatıldı.

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ekrem Küçükbayram’ın açılış konuşmasını yaptığı bilgilendirme toplantısında TARSİM Ankara Bölge Müdürü Hanefi Can, TARSİM’in önemi konusunda bilgilendirme sunumu yaptı. Ardından da Anadolu Hayat Sigorta Bölge Müdürlüğü yetkilileri Mustafa Gürkan ve Savaş Başol da konut, işyeri ve DASK sigortası ve önemi hakkında bilgilendirmede bulundu. Toplantı soru ve cevap kısmının ardından sona erdi.