Çığ felaketinde acı giderek büyüyor; Can kaybı sayısı 41’e yükseldi.

Van Bahçesaray’daki çığ facialarının ardından acı giderek büyüyor. Bahçesaray Karabet geçidinde 5 kişinin öldüğü çığ felaketinin ardından başlatılan kurtarma çalışmalarını yürüten ekibin üzerine ikinci bir çığ düşmüştü.

Önceki gün kurtarma çalışmaları esnasında gerçekleşen ikinci çığda aralarında askerlerin ve korucuların da olduğu 33 kişinin cansız bedenine ulaşılmış, yaralanan 84 kişi ise hastanelere kaldırılmıştı. Akşam saatlerinde ara verilen kurtarma çalışmalarına dün sabah yeniden başlandı.

Bölgede önce alan taraması yapan Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ve AFAD ekipleri, daha sonra dedektör köpeklerle bölgede arama çalışması yürüttü. Kurtarma ekipleri bu çalışmalarda 3 cansız bedene daha ulaştı. Böylece ilk çığ felaketindeki 5 kişiyle birlikte toplam can kaybı sayısı 41’e yükseldi.

ÇIĞ BÖLGESİNE GİRİŞ YASAK

Bahçesaray karayolundaki Yukarınarlıca Mahallesi’nde önlem alan jandarma ekipleri, güvenlik nedeniyle vatandaşların çığ bölgesine gitmesine izin vermiyor. Çevre illerden Bahçesaray’a gönderilen çok sayıda 112, UMKE, AFAD, Kızılay ekipleri köyde hazır bekletiliyor. Bölgede toplamda 180 personel, 23 araç ve 1 Mobil Koordinasyon Merkezi görev yapıyor.

“TEHLİKE DEVAM EDİYOR”

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, bölgede 2 kişinin daha çığ altında kaldığının değerlendirildiğini ve ekiplerin bu yönde çalışma başlattığını söyledi. Vali Bilmez, “Söz konusu bölgede yoğun bir çalışma yürütülüyor. 2 kişiyi arayan arayan AFAD, UMKE ve diğer ekiplerin üzerine de çığ düştü. Yapılan çalışmalarda ekiplerdeki 25 kişi kurtarıldı ve hastanelere sevk edildi. Bölgeye çok sayıda yeni ekip takviye edildi” dedi.

Çığın yaşandığı bölgeye 15 ambulans ve yeni ekiplerin gönderildiğini sözlerine ekleyen Bilmez, “Çığ tehlikesi devam ediyor. Vatandaşların ekiplerin uyarılarına dikkat etmelerini istiyoruz” diye konuştu.