Çılgın İnebolulular belgeseli

Milli mücadele yıllarında Rusya ve İstanbul’dan gemilerle İnebolu’ya getirilen cephanelerin cepheye taşınmasında büyük fedakarlık gösteren İnebolu kayıkçılarının ve halkının kahramanlık mücadelesi belgesel haline getirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle hazırlanan, çekimleri 1 hafta süren ‘Heyamola İnebolu-Çılgın İnebolulular’ adlı belgeselde, İnebolu halkından 180 kişi gönüllü olarak rol aldı. Yönetmen Yılmaz Kıvanç, 1920-1922 yılları arasında İstiklal Mücadelesi döneminde İnebolu’da yaşanan kahramanlık destanını belgesele dönüştürdüklerini söyledi. Kıvanç, “Burada kayıkla kağnının hikayesi ve İnebolu halkı ile İnebolu kadınlarının mücadelesi var. Bununla ilgili o döneme ait bazı olaylarla ilgili canlandırmalar yaptık. Bir hafta süren çekim sürecinin buradaki son çekimle sonlandırıyoruz. Burada geceli, gündüzlü çalıştık. Kadınlar ile birlikte dağda kağnılar çektik, beylerimiz ile beraber denizde yine o dönemdeki gibi kayıklarımızla karaya mermi taşıdık. Aslında bir nebze o dönemin ruhunu, o dönemin olaylarını bir haftada İnebolu’da bu halk ile beraber yaşadık. Çok güzel geçti ve gayet verimli oldu” dedi.

ŞERİFE BACI SAHNESİ

Cephane taşırken donarak şehit olan Şerife Bacı sahnesi için de kışın çekim yapacaklarını belirten Kıvanç, “Filmimizin çekimlerini tamamladık ve artık kurgu, renk, ses, müzik gibi süreç çalışması olacak ve ortalama 1,5-2 ay süreç sonrasında bitirmeyi hedefliyoruz. Fakat bizim daha kışın karda yapmak istediğimiz bir Şerife Bacı çekimi var. Onu da ekledikten sonra filmi tamamen bitirmiş olacağız. O çekimi tamamlamadan film bitmiş sayılmayacak. O sahneyi koymadan ‘bitti’ demeyeceğiz. Bu proje Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği ile ilk adımı atıldı” ifadesini kullandı.

 

Barış İLYASOĞLU