Civelek’e soruşturma

Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek hakkında, 16 ayrı iddiayla ilgili inceleme başlatıldı. İçişleri Bakanlığı, Civelek hakkındaki iddialardan yalnızca 3’üne soruşturma izni verdi.

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre Başkan Civelek hakkında soruşturma izni verilen iddialar şöyle:

  • Belediyeye ait arsanın ihalesinde, Emlak Vergisi Kanunu’na ve Devlet İhale Kanunu’na aykırı davranarak 1 milyon 49 bin zarara yol açılması,
  • Sözleşmeli personel E.P.K.’ya baskı yaparak, bu personelin maaşından her ay 400 TL kesip, belediye şirket işçisi M.T.’nin hesabına havale ettirmek ve ödeme yapmayı reddeden sözleşmeli personeli işten atmak,
  • Azdavay Sanayi Sitesi için çıkılan ihale, en düşük teklifi veren firmada kalmasına rağmen soyut bir sebeple ihaleyi iptal etmek ve ihaleyi başka firmaya vererek kamuyu zarara uğratmak.

Başkan Civelek hakkında, “Motokros yarışı için yapılan harcamalara oğlunun düğün masraflarını da ekleyip belediyeyi zarara uğratma”, “ev yapmak isteyen kişiye yanlış bilgi verip elindeki araziyi ucuza kapatmak ve aynı araziye kendisine ait ev yaptırmak” gibi iddialar da bulunuyor.