“Çizilen tablo ile gerçek aynı değil; İnsanlar bilinçlendi ve canımıza okuyorlar”

“YOLLARIN BU DURUMDA OLMASI FARKLI PROJELERE YÖNELMEMİZDEN”

  • İGM’de Yaban Parkı tartışmaları sürüyor. Bu kez de AK Parti Cide İGM üyesi Mehmet Arif Özdemir, ilimizin yol konusundaki tablosunu ortaya koyarak, böyle bir projeye karşı olduğunu söyledi. Özdemir, “Bayramda herkes gibi yollarla ilgili şikayet aldık. Hal böyle iken Genel Sekreter önceki gün burada güzel bir tablo çizdi. Fakat gerçek bu değil. Bugünkü köy altyapısının ve yol altyapısının bu durumda olmasının en önemli sebebi farklı projelere odaklanmamız” dedi.

“İNSANLAR BİLİNÇLENDİ, TABİRİ CAİZSE CANIMIZA OKUYORLAR”

  • Vatandaşın artık bilinçlendiğini de söyleyen Özdemir, “Artık insanlarımız bilinçli. Sivil toplum örgütleri oluşturdular ve tabiri caizse canımıza okuyorlar. İnsanlar artık talep ediyor. Elbette projeler yapılsın. Ama bir tarafta yola ihtiyacımız var iken, doğru olmadığını düşünüyorum. Bu benim şahsi görüşüm ve savunmaya devam edeceğim. Bundan sonrada bu tür projelere ret oyu vereceğim” diye konuştu.

İl Genel Meclisi’nin Ağustos oturumlarında Yaban Parkı Projesi tartışması sürüyor. İGM Başkanı Güray Parçal’ın Botanik park (Kastamonu Açık Hava Müzesi ve Yaban Parkı Projesi) gündemimizde yok açıklaması sonrasında, bir sonraki günkü toplantıya katılan Özel İdare Genel Sekreteri Zafer Karahasan ise “Özel İdare bu projeyi yapacak güçtedir” demişti. İGM’nin dünkü oturumunda bu kez Meclis üyeleri projeyle ilgili düşüncelerini açıkladı.

AK Parti Cide İGM Üyesi Mehmet Arif Özdemir, Açık Hava Müzesi ve Yaban Parkı projesine değinerek şöyle konuştu:

“Bir bayram daha geçti. Gurbetteki vatandaşlarımız memleketlerine geldiler. Bu süreçte yollarla ilgili birçok şikayet aldık. Benzeri şikayetlerin tüm ilçelerde de olduğunu tahmin ediyorum. Hal böyle iken, önceki gün Sayın Genel Sekreterimiz burada çok güzel bir tablo çizdi. Fakat gerçek bu değil. Hal böyle iken Sayın Genel Sekreterin Yaban Parkı ile ilgili beyanatını okuduk. Kaynaklarımız yeterli olduğu zaman bunu yapalım ama biz şunu biliyoruz ki; hem havalimanından, hem Yurdun Tepe’den bu projeler gündeme gelip, yapılmaya başlandığında Özel İdare’nin en değerli kaynakları ve insanları oralara tahsis ediliyor. Dolayısıyla biz de yapmamız gereken asli görevimizi, yol yapımı ile ilgili, altyapı ile ilgili çalışmalarımızı yapamıyoruz. Bugünkü köy altyapısının, yol altyapısının bu durumda olmasının en önemli sebeplerinden birisi projelere odaklanmamız. Sayın Genel Sekreter örnek verdi; Horma Kanyonu, Cam Teras gibi. Bunlar güzel. Küçük küçük tüm ilçelere projeler yapalım ama Kastamonu’nun böyle bir ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü Kastamonu’nun her yanı park. Şimdi bu projenin ilham kaynağı olarak Sivrihisar’da böyle bir park var. Bunun için bir halk oylaması yapsak, eminim buna onay verecek yüzde 2’yi geçmez. Artık insanlarımız bilinçli. Sivil toplum örgütleri oluşturdular. Tabiri caizse canımıza okuyorlar. İnsanlar artık talep ediyorlar. Tüm meclis arkadaşlarımın bu konuya özenli davranmalarını talep ediyorum. KUZKA’dan ya da diğer kurumlardan alınacak kaynaklar da bu ülkenin kaynaklarıdır. Elbette projeler yapılsın. Ama bu tarafta yola ihtiyacımız var iken, doğru olmadığını düşünüyorum. Bu benim şahsi görüşüm ve bunu da savunmaya devam edeceğim. Bundan sonrada bu tür projelere ret oyu vereceğim”

MHP’li üye Hüsnü Dıngıloğlu ise Kastamonu’nun bu Açık Hava Müzesi ve Yaban Parkı projesine ihtiyacı olduğunu söyledi. Dıngıloğlu, “Genel Sekreter dış kaynaklarla bunun yapılmasının faydalı olduğunu söyledi. Kastamonu’ya yapılan hizmetler Kastamonu’ya dönen hizmetlerdir. Projeler önceden yapılır ve yatırım programına alınır. Arkadaşlar sanki bu proje İl Özel İdaresi’ne gelen paralarla yapılıyor şeklinde imaj çiziyor” dedi.

İGM Başkanı Güray Parçal ise projelere karşı olmadıklarını vurgulayarak, “Biz projelere karşı olsaydık, geçen sene Yurdun Tepe için il başkanımızla, milletvekillerimizle yarım kalan projelerimizi bitirmek için, bu projelere para almak için bir siyasi çaba sarf etmezdik. Biz milletvekillerimizle Yurdun Tepe’nin bitirilmesi için ısrarla çalıştık. Projelere karşı olduğumuz söz konusu bile değil. Açık Hava Müzesi ve Yaban Parkı’na da karşı değiliz ama henüz proje tamamlanmamış, kaynak bulunmamış bir işi halka servis etmek doğru değil. Bunu halka servis ettiğiniz zaman bize, ‘150 milyonluk park yapıyorsunuz’ diyorlar. Buna biz cevap vermekte sıkıntı yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.