Çölez’den icraat raporu

Kuzeykent’te e-muhtar uygulaması

Kuzeykent Muhtarı Hakan Çölez, çalışmaları ve projelerini anlattığı basın toplantısında, bir örneği İstanbul’da bulunan e-muhtar uygulamasını Kastamonu’da başlattıklarını açıkladı.

Kastamonu’da ilk olduğunu belirttiği  e-muhtar uygulamasını anlatan Muhtar Çölez, mahalle sakinlerinin e-muhtar uygulamasıyla daha hızlı ve kısa yoldan bilgi sahibi olabileceklerini söyledi.

Uygulamanın detayları hakkında bilgi veren ve sorunların anında iletimi, evrak takibi , anket düzenleme, duyuruda bulunma ve sipariş verilebilecek adrese ulaşma kolaylıkları sağladığını belirten  Çölez, sosyal medya üzerinden yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verirken de şunları söyledi:

“Ailelerimiz çocuklarını dışarı çıkaramıyorlar. Önceden de zorlanıyordu, pandemi sebebiyle daha zor oldu. Biz, sosyal medyayı nasıl daha verimli kullanmaya teşvik etmeyi planladık. Devlet bunu yapıyor ama biz halka daha yakın bir camia olarak düşündük.  Öncelikle bazı konularda canlı yayınlar yaparak başladık, nüfus randevusu nasıl yapılır açıkladık. En sonda HES kodunun nasıl alınacağına dair yayınlar yaptık.  Daha sonra, daha uzman kişilerle canlı yayın yapmak istedik. Rehberlik öğretmenleriyle başlayalım dedik, o insanları teknolojinin faydasıyla halkımızın karşısına çıkardık. Türk PDR derneğiyle bir canlı yayın yapmak istedik ve onların da desteğiyle gerçekleştirdik.  ‘Pandemi sürecinde kaygı’ başlıklı çalışma yaptık. Biz çocuklarımıza, Kuzeykent Mahallesi’nin en büyük kavşağında kitap okutmak istiyorduk,  fakat nasip olmadı. Farklı yolları denemeye karar verdik. Belli saatlerde ortaokul ve ilkokul çocuklarıyla başlayıp, çocuklarımız, canlı yayında vatandaşlara kitap okusun dedik. En azından bir çocuğumuz bir kitabı seslendirmiş olacak. Bunu yaklaşık 2 hafta deneyeceğiz.  Daha sonra da hedefim esnaflara kitabı okutmak, hem bahaneyle işletmenin reklamı yapılacak. Hem de halkın farklı kesimlerini kitapla buluşturacağız.”

Mahallede bulunan  ağaçların en az yarısına kuş yuvası yerleştirmeyi amaçladığını da belirten Çölez, “Kuş yuvası projemiz de var. Çocuklarımız bunu benden istemişti. Kuş yuvalarını bize ulaştırmak isteyen olursa, biz de memnun oluruz. Kuzeykent’te bulunan ağaçlarımızın en azından yüzde 50’sine kuş yuvası iliştirmek istiyoruz” dedi. CM