“Çöpümüz elektriğe dönüşecek”

Kastamonu Valiliği Mahalli İdareler Birliği Başkanlığı (KASMİB) Meclisi’nin encümen ve komisyon üyeliklerine seçimlerin yapıldığı toplantısında konuşan Belediye ve Birlik Başkanı Babaş, “Çöpten elektrik, enerji üretimi için bir, iki hafta içinde ihaleye çıkıyoruz. Bu değişik konsept bir proje. Avrupa Birliği’nin de bu yönde bir çalışmaları var” dedi.

Kastamonu Valiliği Mahalli İdareler Birliği Başkanlığı (KASMİB), Birlik Meclisi’nin Nisan Ayı olağan toplantısı dün Belediye Başkanlığı Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı.
Toplantıya Belediye Başkanları, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri T. Zafer Karahasan, Belediye Meclisi Üyeleri katıldı.
İhtisas Komisyonlarının seçimleri, 2016 yılına ait kesin hesabın görüşülmesi, birlik logosunun görüşülmesi ile başlayıp süren toplantı dilek temenniler ile sona erdi.
Toplantıda konuşan Belediye Başkanı ve KASMİB Başkanı Tahsin Babaş, “Ankara ziyaretleri esnasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüştüm. Bakanlıkla sıkıntılarımız hakkında görüşmeler yaptım. Özellikle çöplerini transfer merkezine ya da Katı Atık Bertaraf Tesisine getiremeyenlerle ilgili çöp kamyonu talebinde bulunduk. Bu durumda olan belediyemiz Bakanlığa müracaat edecek ve kendilerine çöp kamyonları tahsis edilecek. Şu anda getiremeyenlerin sorununu çözeceğiz, daha sonra da ihtiyaçları olan belediyelerimizin ihtiyaçlarını çözeceğiz. Biz bunu KASMİB adına talep ettik. Bakan Bey de bu konuda bize söz verdi. Bizim buradaki amacımız hiç çöp götüremeyenin olmaması. Çöpten elektrik, enerji üretimi için bir, iki hafta içinde ihaleye çıkıyoruz. Bu değişik konsept bir proje. Avrupa Birliği’nin de bu yönde bir çalışmaları var. Onlara teklifimiz sunduk. Avrupa Birliği’nden bir ekip gelerek Katı Atık Bertaraf Tesisimizi incelediler. Burayı da programa aldılar. Yeni detayları da görüştük. Ayrıca, KUZKA’ya daha önce Katı Atık Bertaraf Tesisinde kurulmak üzere Konpost Tesisi projemiz var. Fakat bu tek başına uygulanabilir bir proje değil. Ön ayrıştırma ya da bir elektrik enerji üretimi gerekiyor. Onun için teklifimizi değiştirdik ve yerine mobil asfalt plenti talep ettik. Bunun için Bakan Bey ile de görüşeceğiz. Kabul görürse, 100 tonluk mobil asfalt pletini KUZKA’nın 1 milyon 500 bin hibe desteği ile KASMİB’e kazandıracağız. Bunun içinde 2 bölge oluşturacağız ve sırayla oralara kuracağız” diye konuştu.
Düzenlenen toplantıda Belediye Başkanları ilçelerinde yaşadıkları yol, asflat plentlerinin yeri ve bu alanların yol ve alt yapısının yapılması ve ilçelerin uzaklığından kaynaklanan sorunlar dile getirildi.

Birlik Encümen üyeliklerine Kazım Şahin, Hüseyin Arslan, Mehmet Yılmaz, Mehmet Şahin, Cem Çınar, Ahmet Kaya’ seçildi.
Komisyonlar ise şu isimlerden oluştu:
Plan ve Bütçe Komisyonu: Zafer Karahasan, Osman Nuri Civelek, Necati Ata, Kadir Özdemir ve Mevlüt Kaplan.
Eğitim, Kültür ve Araştırma Komisyonu: Zühtü Danacı, Ahmet İhtiyar, Mustafa Karaağaç, Lale Özcan, Mustafa Ayanoğlu.
Katı Atık ve Atık Su Komisyonu: Cem Çınar, Musa Uğur, Necmi Aladağ, Altan Erdoğan, İbrahim Uğur Çankıroğlu.
Kırsal Kalkınma ve Ekoturizm Komisyonu: Hasan Fehmi Taş, Mehmet Apaydın, Ali Metin Aydın, Enver Kaya, Mehmet Yılmaz.