Çuhadoruğu Ersizlerdere Kanyonu

Kastamonu’nun manzara insanlarından oluşan KADASK (Kastamonu Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği) üyeleri olarak 29 Kasım 2020 tarihinde Ersizlerdere Kalkınma Eğitim ve Ekoturizm Derneği başkanı Mustafa Çağır rehberliğinde 12 kilometrelik bir doğa yürüyüşü gerçekleştirdik.

Türkiye’nin 252. Tabiat Parkı unvanını yeni alan güzergâh bu unvanı ne kadar hak ettiğini bizlere gösterdi.

Küre ilçe merkezine 8 kilometre mesafede Ersizlerdere köyü sınırları içerisinde 217 hektarlık bir alan. Tabiat namına, göknar, kayın, meşe, çam, gürgen, söğüt, kavak, kızılcık, ıhlamur denizi olması yanında tarih namına kurtuluş savaşımızda mihenk taşı olmuş bir köydür burası.

Tüm erlerini savaşa yollamış, İnebolu-Kastamonu-Ankara cephane hattında ikmal ve iaşe merkezi olmuştur.

Türkiye dört mevsimin aynı anda yaşandığı ülke ise dört mevsimin aynı gün yaşandığı yerde Ersizlerdere’dir.

Sonbahar diye gittik; sabah ilkbahardı, öğle yaz havasında çimenlere yayıldık öğle yemeğimizi yedik, sonbahar esintisi ile akşam girdiğimiz Ersizlerdere kanyonunda kar üstünde fotoğraf çekildik. Kamp kurup gece kalsak beşinci mevsim varsa onu da göreceğiz demek ki.

Her yeri tabiat her yeri park olan Kastamonu’muzun güzide bakir güzelliği Ersizlerdere Tabiat Parkı.

KADASK üyelerinden oluşan 26 kişilik ekip 12 kilometrelik yürüyüşü yaklaşık altı saatte tamamladı. Bölgenin asıl sahipleri ayı dostlarımızın ayak izlerini de her yürüyüşümüzde olduğu gibi gördük. Nede olsa ev sahibi onlar biz misafiriz.

Aynı günde yaşanan dört mevsim zenginliği, çeşitliliği gibi, ekibimizde; kadın, erkek, genç, yaşlı, işçi, işveren, esnaf, memur toplumun her kesiminden katılımın olduğu zengin bir çeşitliliğe sahipti.

Tek ortak noktamız doğa aşığı olmamız. Bu doğa sevgisi öyle bir çimentodur ki insanları kaynaştıran, yeni tanıştığınız bir insana bile kırk yıllık dost gibi güvenirsiniz. Çünkü bilirsiniz ki doğa seven insandan zarar gelmez.

Pandemi yedi bitirdi bizim gibi gezi dostu manzara insanlarını. Yasaklarda geldi. Elbette gereken dikkati göstereceğiz, gezilere ara vereceğiz. Ama bu sıkıntılı süreç elbet bitecek.O zaman işte size tavsiyem; gezin. Bir ayağınız doğanın içinde olsun. Hele biz Kastamonu’da çok şanslıyız değerlendirin.

Pandemi biter bitmez Ersizlerdere Kanyonundan başlayabilirsiniz. Tarihi İkiçay köprüsünü görmeden, Emin Usta’nın Ecevit çorbasını içmeden dönmeyin.

Feza TİRYAKİ