Cumhuriyet güzelliği

“Bağımsız yaşama isteğinin ifadesi”
Cumhuriyet’ Bayramı töreninde konuşan Vali Günaydın, tarihte emsali olmayan bu mücadele sonucunda bağımsız yaşama isteğinin ifadesi olarak Cumhuriyetin ilan edildiğini belirtti ve “Büyük Türk milletinin bir çok engeli aşarak, karşısına çıkan ve bütün zorlukların üstesinden gelerek kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni, huzur ve refah dolu yarınlara ulaştırmak hiç şüphesiz hepimizin asli ve en önemli görevidir” dedi.

Günaydın, konuşmasını, “Bütün herkesin aynı haklara sahip olarak yaşadığı bu güzel eşsiz vatan toprağında bize düşen görev, atalarımızın bize bıraktığı mirasa ve Cumhuriyet’e sahip çıkarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere hedef olarak gösterdiği muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma hedefini gerçekleştirmek için üstün bir gayret ve çok çalışma anlayışıyla hareket etmektir” diye sürdürdü.

ERHAN VEREN
Cumhuriyet bayramı dün şehrimizde de törenlerle kutlandı. Vali Şehmus Günaydın, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Garnizon Komutanı vekili J. Kur. Alb. Mehmet Özer Güneş’in tebrikleri kabul etmesinin ardından Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlama programı başladı.
92. yıldönümü kutlamalarına milletvekilleri Emin Çınar, Mustafa Gökhan Gülşen, Metin Çelik, Rektör Seyit Aydın, Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı, İl Emniyet Müdürü Mustafa Yoldan, İl Jandarma Komutanı Serdar Güngör ve eski milletvekilleri Hakkı Köylü ve Mehmet Yıldırım başta olmak üzere kamu kurumlarının yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.
Vali, Belediye Başkanı ve Garnizon Komutanı tarafından halkın ve törene katılanların bayramının kutlanmasının ardından, Vali Günaydın, günün önemi ile ilgili bir konuşma yaptı.
Tarihte emsali olmayan bir mücadele sonunda milletin bağımsız yaşama isteği ve arzusunun Cumhuriyet ilan edilerek dünyaya duyurulduğunu söyleyen Vali Şehmus Günaydın, “Bugün millet olarak Cumhuriyetimizin 92. yıldönümünü büyük bir sevinç ve gururla kutlamanın coşkusunu yaşıyoruz” dedi.
Cumhuriyet’in beraber hareket ederek, tüm engelleri rahatlıkla aşabileceğimizi gösterdiğini de söyleyen Vali Günaydın, “Bütün herkesin aynı haklara sahip olarak yaşadığı bu güzel eşsiz vatan toprağında bize düşen görev, atalarımızın bize bıraktığı mirasa ve Cumhuriyet’e sahip çıkarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere hedef olarak gösterdiği muhasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma hedefini gerçekleştirmek için üstün bir gayret ve çok çalışma anlayışıyla hareket etmektir. Büyük Türk milletinin bir çok engeli aşarak karşısına çıkan ve bütün zorlukların üstesinden gelerek kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni, huzur ve refah dolu yarınlara ulaştırmak hiç şüphesiz hepimizin asli ve en önemli görevidir” diye konuştu.
Konuşmasında öğrencilere de seslenen Vali Günaydın, “Sizlerden beklentimiz çok çalışarak, üreterek, ülkemizin kazanımlarını koruyup bu kazanımları daha ileri bir noktaya taşımanızdır. Bu konuda sizlere inanıyor sizlere güveniyoruz. Çok kıymetli öğretmenlerimizin de geleceğimizi şekillendirecek olan çocuklarımızın yetiştirilmesinde göstermiş olduğu çalışmalar her türlü takdirin üzerindedir” dedi.
Şehitleri ve gazileri de unutmayan Vali Günaydın, “Cumhuriyetimizin 92. yıldönümünde başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu toprakların vatan kılınmasında canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi, vefat eden kahraman gazilerimizi, rahmetle, minnetle yad ediyorum. Aramızda ki gazilerimize de sağlıklı, huzurlu bir hayat diliyorum. Daha nice bayramlara birlik, beraberlik ve huzur içinde ulaşmak temennisiyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı tebrik ediyor, herkese sevgiler saygılar sunuyorum. Bayramınız kutlu olsun“ şeklinde konuştu.
Tören günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunmasının ardından Resmi Geçit Töreni ile son buldu. Geçit töreninde ise özellikle, “Ne mutlu Türk’üm diyene” ve “Vatan sana canım feda” sloganlarıyla yürüyen komando birlikleri töreni izleyen yurttaşlardan büyük alkış aldı.