“Cumhuriyet’i hazmedemeyenlerin olduğu açıktır”

Atatürkçü Düşünce Derneği ve Eğitim-İş tarafından Cumhuriyet’in 95’inci yıldönümünde Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu.

Törene İYİ Parti İl Başkanı Özcan Büyükşen, İYİ Parti İGM üyesi Mehmet Çıvgın ve çok sayıda vatandaş da katıldı.

Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı İbrahim Tozan ve Eğitim-İş Başkanı Ahmet Tevfik Bal’ın Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’na çelenk sunmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Eğitim-İş Başkanı Ahmet Tevfik Bal, burada yaptığı konuşmada, “Cumhuriyet bilgisizliğe, banazlığa, yoksulluğa, çaresizliğe, emperyalizme verilen savaşın adıdır. Kimsesizlerin kimsesidir. Hedefini çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak ve onu aşmak biçiminde ortaya koyan Türkiye Cumhuriyeti Atatürk’ün başlattığı demokrasiye geçişi de içeren yapısal dönüşüm sürecinde temeline Laiklik ilkesini yerleştirmiştir. Ancak bugün Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının, emperyalistlerin oyuncağı haline gelmiş ve çağın gerisinde kalmış bir imparatorluktan bağımsız, çağdaş bir ülke yaratmasını hala hazmedemeyenlerin olduğu açıktır. İktidar yıllardır Cumhuriyet tarihimizin önemli günlerini çeşitli bahanelerle unutturmaya çalışmakta ve milli bayram kutlamalarını yasaklamaktadır. Başkanlık sistemi altında karşımıza çıkarılan tek adam rejimi, Cumhuriyet ve kazanımlarını açık bir şekilde hedef almaktadır. İçeride bağımsızlığı taçlandıran Cumhuriyetimizin kazanımlarını yok etmeye çalışanları, dışarıda ise emperyalist güçlere karşı Cumhuriyetimizin aydınlanmacı ruhunu ilk günkü coşkuyla sürdürmek zorundayız” diye konuştu.

Öğrenci Andı’na da değinen Bal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cumhuriyet’imizin ilk günlerinden beri okullarımızda okutulan andımız, 2013 yılında bölücü terör örgütü ile yürütülen pazarlıklarının bir kurbanı olarak yasaklanmıştı. Biz bu yasaklama kararını Danıştay’a götürdük. Dava sonuçlandı ama tepkileri görüyorsunuz. Anayasamıza rağmen, yargı kararlarına açıkça karşı çıkılmaktadır. Anayasamızın üstüne hiç kimsenin çıkma hakkı yoktur. Bizlerde Türk ulusu olarak andımıza sonuna kadar sahip çıkacağız. Andımız yeniden okullarımızda okutulana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Ardından törene katılan kalabalık tarafından hep bir ağızdan Öğrenci Andı okundu.