“Cumhuriyetin temel taşları”

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şube Başkanı E. Albay Ali Cesuroğlu, “19 Eylül tarihi, muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakar ve kahraman gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür. Gaziler, en büyük gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşayan birer temsilcileridir. Gaziler şehitlerimiz ile birlikte Cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarıdır” dedi.

Emperyalist güçlerin iç ve dış terör örgütlerini kullanarak emellerini tekrar gerçekleştirme gayreti içerisinde olduklarına ve 15 Temmuz darbe teşebbüsüne de dikkat çeken Cesuroğlu, “ Topraklarımızın bir daha istila edilmesine, bölünmesine, hürriyet ve bağımsızlığımıza göz dikilmesine ne biz, ne de bizden sonraki nesiller hiçbir zaman müsaade etmeyecektir” diye konuştu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e 1921 yılında mareşallik rütbesi ile gazilik unvanının verilmesinin yıldönümü olan 19 Eylül Gaziler Günü, kentimizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’na çelenk konulması ile başlayan kentimizdeki kutlamalar saygı duruşunda bulunması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. Sivil ve askeri erkânın büyük ilgi gösterdiği program Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda devam etti.
Günün anlam ve önemi ile ilgili konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şube Başkanı E. Albay Ali Cesuroğlu, 19 Eylül’ün tüm gazilerin en büyük gazi olan Mustafa Kemal Atatürk ile bütünleştiği bir gün olduğunu söyledi.
Gazilik unvanının Mustafa Kemal Atatürk’ten intikal eden en büyük miras olduğunu vurgulayan Ali Cesuroğlu, 19 Eylül tarihi, muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakar ve kahraman gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür. Gaziler, en büyük gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşayan birer temsilcileridir. Gaziler şehitlerimiz ile birlikte Cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarıdır” dedi.

Emperyalist güçlerin iç ve dış terör örgütlerini kullanarak emellerini tekrar gerçekleştirme gayreti içerisinde olduklarına da dikkat çeken Cesuroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Terör örgütü mensubu hainler emperyalist güçlerle aynı amaca hizmet etmektedirler. 15 Temmuz’da, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Devletimizin tüm kademelerinde yuvalanan; Millet ve Cumhuriyet düşmanları darbe teşebbüsünde bulunmuşlardır. Bu darbe teşebbüsüne, başta ordumuzun gerçek vatansever askerleri, emniyet teşkilatımızın ve asil milletimizin kahraman evlatları geçit vermemiştir. Türk Milletinin azim ve iradesi karşısında bu hainler her zaman hüsrana uğrayacaklardır. Topraklarımızın bir daha istila edilmesine, bölünmesine, hürriyet ve bağımsızlığımıza göz dikilmesine ne biz, ne de bizden sonraki nesiller hiçbir zaman müsaade etmeyecektir.”
Gazilere gösterilen ilgiden ötürü teşekkür eden Cesuroğlu, gazilere gösterilen ilginin yaşları 65 ve 90 olan Kore ve Kıbrıs gazilerine de diğer gazilere verilen haklardan eşit şekilde yararlandırılmaları gerektiğinin altını çizdi.